Kliešte sa premnožili aj na záhradách: Držte sa tejto rady a vášmu pozemku sa vyhnú oblúkom, budete v bezpečí!!

Kliešte sa premnožili aj na záhradách a pekne upravených dvoroch, kde by sme ich ani vo sne nečakali. V diskusných fórach sa dozviete od prispievateľov aj toto.

Kliešte v záhrade

Aby sa kliešte nezdržiavali vo vašej záhrade, dôležité je udržiavať trávu nízku. Pravidelné kosenie a hrabanie pokosenej trávy by preto malo byť pravidlom.

Ak pokosenú trávu neodstránite, zadržiava vlhkosť a môžu v nej prežívať kliešte. Ak nechcete, aby k vám kliešte liezli od susedov, je dobré okolo plotu urobiť hranicu z kamienkov, alebo dlažby. mala by mať aspoň 70 cm šírku.

Niektoré rastliny v záhrade môžu odpudzovať kliešte. Z tohto pohľadu sa odporúča napríklad mäta prieporná, nechtík lekársky, levanduľa či vratič alebo rozmarín. Existuje však aj jedna superrastlina, ktorú kliešte nenávidia najviac. Možno ste už o nej počuli.

Zázračná rastlina proti kliešťom

Možno ste o tejto rastline už počuli v iných súvislostiach, no len nedávno vyšiel výskum, ktorý zistil, že táto rastlina predstavuje pre kliešte jedného z najväčších prirodzene sa vyskytujúcich nepriateľov. Reč je o rastline s názvom kocúrnik obyčajný, ktorú možno poznáte podľa podoby s levanduľou. Ak máte na záhrade mačku a prišla do kontaktu s touto rastlinou viete, že vôňa tejto rastliny ich privádza do vytrženia. Iní zas budú poznať liečivé vlastnosti kocúrnika –  čaje z kocúrnika sa podobajú mätovým, ale sú menej aromatické. Pôsobí proti kŕčom, hnačke,črevnej plynatosti a zápalom dýchacích ciest. používa sa na zastavenie hnačky a kolikových bolestí, proti nadúvaniu a pri zápale priedušiek – aj pri chronickej bronchitíde.

Už jedna rastlina zredukuje populáciu kliešťov v okolí takmer na nulu!

Podľa štúdie na štátnej univerzite v Iowe môže už vysadenie jednej rastliny spôsobiť výrazné zníženie počtu kliešťov na záhrade. Ak máte väčšiu záhradu, samozrejme potrebujete rastlín viac, jej silice sú však vysoko účinné v okruhu až niekoľkých metrov.

Kocúrnik vs. spreje z obchodu

Z výsledkov porovnania kocúrnika s bežne dostupnými insekticídmi sa ukazuje, že rastlina je účinnejšia a pôsobí nepretržite v mieste, kde rastie.  Dôvodom je látka zvaná nepetalaktón. Táto organická chemická zlúčenina, sa často objavuje aj v éterických olejoch, mali by ste ale vedieť nepetalaktón je 10-krát účinnejší ako DEET, ktorý je hlavnou zložkou repelentov.

Ďalšie rastliny, ktorých vôňa odrádza kliešte, zahŕňajú levanduľa, šalviu, cesnak, mätu a eukalyptus

Hoci sa kocúrnik ukázal podľa štúdie ako najefektívnejšia ochrana, existujú aj iné rastliny, ktoré majú ochranný účinok. Avšak, ak máte domáce zvieratá , nezabudnite, že niektoré z týchto rastlín môžu byť pre nich toxické. Pozor si dávajte najmä na eukalyptus. Tiež nezabúdajte, že kocúrnik síce odplaší kliešte, ale priťahuje mačky, takže ak nechcete mať na záhrade mačky z celej ulice, aj túto rastlinu vysádzajte striedmo a nezabúdajte, že jej silice účinkujú aj v určitej vzdialenosti od rastliny.

Ešte niekoľko rád, ako sa zbaviť kliešťov na záhrade.

Treba si uvedomiť, že kliešte milujú tmavé, tienisté a vlhké prostredie a keď k tomu pribudne vysoká tráva a zopár lieskovcových stromov, nebudete mať od nich pokoj, a to či ste na záhrade, dvore alebo na chate.

Ako sa ich účinne zbaviť? Chemický postrek veľmi nepomáha. Kliešte sa dokážu prichytiť a nechajú sa odviesť myšou, zajacmi, vtákmi, ježkami a ďalšími drobnými hlodavcami. Ani domáce zvieratá sa tomu nevyhnú, dokážu využiť k presunu aj vašich miláčikov, psa, mačku.

Ako výskyt kliešťov minimalizovať? Predovšetkým pravidelne kosiť, a to aj pri okraji chodníka, plotu, múrov a tiež sa zamerať na prečnievajúcu vegetáciu cez oplotenie, tzn. striháme trávu aj z vonkajšej strany oplotenia.

Záhradné posedenie, altánky, ihriská a hracie plochy pre deti neumiestňujeme k plotom, radšej ďalej od kríkov, niekam viac na stred pozemku. Zredukujte aj možnosť prerastania rastlín, kríkov od susedov. Prístupové cesty a záhradné chodníčky je dobré vydláždiť alebo aspoň vysypať štrkom, kamienkami.

Vytvoriť takzvané hranice zón, cez ktoré sa kliešte nedostanú – chodníčky z dlažby, kamienkov, štrku, piesku, drevenej štiepky, musia mať svoju šírku najmenej 70 cm.

Detské ihriská by mali mať svoj podklad, najlepšie drevená štiepka alebo špeciálny materiál určený na pokládku detských ihrísk.

Zbaviť sa popadaných listov, trávy, udržiavajú vlhkosť a kliešte sa na nich ľahko hýbu.

A samozrejme, ak treba, môžu sa nasadiť aj prírodné repelenty proti kliešťom. Ale pozor, niektoré dokážu odpudzovať aj človeka : )

Roztlačený cesnak, rozmarín a ľanový olej poriadne premiešame a necháme tri dni odstáť, potom sa precedí a uskladňuje najlepšie v chladničke.

Citrus je rovnako účinný, môžete použiť pomaranče, mandarínky, grapefruity, ktoré olúpeme, nakrájame a prevaríme minútu na silnom ohni a jednu hodinu na miernom ohni.

Dnes najobľúbenejšie