Jediná vetvička vám zaplní celý kvetináč: Čínsku ružu už nikdy nekúpite v kvetinárstve, toto je najjednoduchší spôsob, ako ju rozmnožiť!

Môže vám rozkvitnúť už čoskoro. Toto je najjednoduchší spôsob, ako získať nádhernú čínsku ružu.

Máte aj vy radi čínsku ružu? Keď táto rastlina kvitne, nemá medzi izbovkami páru. Nádherné veľké kvety sýtych farieb a lesklé zelené listy z nej robia jednu z najobľúbenejších izboviek. Ak ju nemáte a túžite po nej, prípadne chcete viac takýchto krásavíc, ukážeme vám najjednoduchší postup. Rozmnožte si ju za pár minút z odrezkov!

Ako na to?

Najskôr potrebujete získať ten správny zdravý odrezok, prípadne viac odrezkov v prípade, že chcete mať viac rastliniek. Odrezok musí byť zdravý a silný. Získame ho z bočnej časti rastliny, mal mať dĺžku 10-15 cm a asi  3-5 radov zdravých listov.

Teraz odrezok jednoducho vložíme do vody v sklenom pohári a preložíme na slnečné miesto v byte – ideálne na parapetu. Odrezok necháme na tomto mieste dokedy neuvidíme malé korienky. Vodu pravidelne vymieňame. Ak chcete, aby vám odrezok pekne držal na hladine a rýchlejšie zakorenil, vyskúšajte tento malý zlepšovák.

Pred vysadením do substrátu z odrezku odstránime odstránime 2-3 spodné rady listov a ostatné listy zostrihneme na polovicu – na stonke nám teda ostanú len polovice listov. Takto znížime odparovaciu plochu listu.

Potom si pripravíme črepník s vhodným substrátom, ktorý pozostáva zo substrátu pre izbové rastliny, rašeliny, piesku a dobre vyzretého, preosiateho kompostu – ich pomer by mal byť 2:1:1:1.

Vetvičku vložíme do pôdy do stredu črepníka a zľahka na ňu nahrnieme substrát a jemne zatlačíme prstami. Zavlažíme vodou izbovej teploty (ideálne dostatočne odstátej). V stredne veľko črepníku môžeme mať zasadené aj tri takéto odrezky. Zalejeme a preložíme na slnečné stanovisko – ideálne na východnú stranu, aby mali odrezky dostatok svetla.

Do pôdy môžete odrezky vkladať aj hneď, treba dodržať tento postup

Pred vysadením, koniec vetvičky rovno zrežeme ostrým nožom a vložíme na 1 hodinu do vlažnej vody. Potom postupujeme rovnako ako v prvom prípade, odstránime spodné rady listov a ostatné skrátime na polovicu. Odrezky vložíme do pôdy a zľahka zahrnieme substrátom.

Potom odrezky prikryjeme na polovicu rozpolenou plastovou fľašou. Na fľaši je dobré urobiť niekoľko otvorov, alebo pravidelne ju odkrývať kvôli vetraniu. Tento mini skleník pomôže odrezku zakoreniť. Odrezok potrebuje dostatok vlahy, preto nezabúdajte kontrolovať, ako je na tom vlaha vo vnútri plastového mini skleníka. Počas zimy odrezok nechávame pri izbovej teplote, vďaka ktorej rýchlejšie zakorení. Keď sa rozvinie koreňový substrát, každý odrezok presadíme do samostatného črepníka a necháme rásť a silnieť. Rastlinka by mala zakvitnúť o 10-12 mesiacov.

Všetko o starostlivosti o čínsku ružu nájdete TU.

Dnes najobľúbenejšie