Pestujete doma čínsku ružu? Vďaka týmto radám zachováte jej krásu na celé roky!

Ak pestujete čínsku ružu, tieto rady sa vám budú hodiť. Vďaka nim bude rastlinka prekvitať celé roky!

Čínska ruža (Hibiscus rosa-sinensis) je obľúbenou ozdobnou rastlinou, ktorú nájdeme v mnohých domácnostiach. Ak ju pestujete aj vy a dlhodobo neprosperuje, alebo ste práve s jej pestovaním začali, tieto informácie sa vám určite budú hodiť!

Čo by ste mali vedieť?

Čínksa ruža patrí do rodiny obľúbených Ibištekov, ktoré môžeme nájsť vo viac ako 200 druhoch.

Je nánáročná na pestovanie a preto patrí medzi najobľúbenejšie izbové rastliny. Jej kvety majú krásne sýte farby od purpurových až po jemné vanilkové odtiene.

Čínksa ruža nás najčastejšie teší kvetmi od júna až do jesene, niekedy sa však kvety môžu objaviť aj počas zimných mesiacov.

Ak ste rastlinu zakúpili v obchode, je pravdepodobne ošetrená regulátorom rastu, ktorý zabezpečí jej kompaktný tvar – ten vydrží približne rok. Čínska ruža rastie podľa toho, aký priestor jej dáte. Vo veľkých črepníkoch či skleníkoch môže dosiahnuť aj výšku niekoľko metrov.

Stanovisko

Stanovisko s dostatočným prísum svetla – v lete však dávajte pozor na spaľujúce priame slnko.

Pri nedostatku svetla vyženie ruža nepekné dlhé výhonky, ktoré sú známkou nedostatku svetla.

Teplota

Izbová teplota je pre ibištek celkom optimálna  20 – 28 stupňov pri letnení rastliny. Na prezimovanie ej ideálna teplota 12-14 stupňov, nikdy nie menej ako 10 stupňov Celzia.

Od júna do septembra môžete ružu presunúť na balkón či terasu, chráňte ju však pred ostrým slnkom.

Najháklivejšie je obdobie premiestnenia na slnečný balkón – aby sa rastlinka nepoškodila, aspoň 2 týždne po prenesení ju tienime.

Hnojenie

V období teplých mesiacov potrebuje čínska ruža viac živín, inak vám nemusí vykvitnúť. 2 x za mesiac ju prihojíme (voľte hnojivo so základnými živinami). V zime nehnojíme.

Zálievka

Počas jari leta by mala byť intenzívnejšia. Čínska ruža potrebuje vyššiu vlhkosť vzduchu, preto je dobré kropiť ju vodou, prípadne listy utierať navlhčenou handričkou. Ak opadávajú rastlinke puky, je to znamenie, že rastlinka nemá dostatočnú vlhkosť vzduchu.

Zalievame rovnomerne tak, aby nikdy nestála voda v črepníku. Zemina v črepníku by však nemala nikdy celkom vyschnúť. V zime stačí zalievať 1-2 do týždňa.

Pôda

Vhodné sú bežne dostupné substráty zo záhradkárstva, priepustné, s dostatkom humusu a obohatené o rašelinu. Staršie rastlinky potrebujú rašeliny menej, ako mladé. Starším rastlinám vyhovuje hlinitá pôda.

Orezávanie a tvarovanie

Ideálne obdobie prináša skorá jar, čínsku ružu si môžete krásne vytvarovať a najmä urýchliť rast nových výhonkov. Okrem toho čínska ruža získa hustotu a skrásnie. Nemusíme sa báť ani hlbšieho rezu (približne polovicu výšky).

Rozmnožovanie

Je to veľmi jednoduché, stačí, ak odrežme približne 10 cm dlhé vrcholové výhonky (nie drevnaté, ani zelené). Výhonky môžeme jednoducho vložiť do vody a počkať niekoľko dní na vyhnanie koreňov, alebo zapichnúť do substrátu a prikryť igelitovým vreckom. Spodné a zvädnuté lístky odstránime. Po 2-4 týždňoch presadíme odrezky do samostatných črepníkov (mix substrátu s potrebnými živinami). Mladé rastlinky na začiatku leta 2-krát zrežeme a na priame slnko ich vystavíme až po druhom presadení.

Presádzanie

Čínsku ružu presádzame na skorú jar po orezávaní, nie do príliš veľkých kvetináčov, pretože rastlina lepšie kvitne, ak je kvetináčom trochu obmedzovaná.

zdroj: redakcia

foto: imgur

Dnes najobľúbenejšie