Toto je jediný správny spôsob, ako prebudiť k životu aj staršiu orchideu: A už nemusíte zháňať drahé hnojivá a výživu z obchodu!

neexistuje, že by ju to neprebralo. Mám overené na každej z mojich deviatich rastliniek!

Nekvitne vám orchidea už dlho, alebo sa jej nedarí a rýchlo vám chradne priamo pred očami? Najlepším spôsobom, ako jej pomôcť je vybrať ju z podmienok, ktorých sa aktuálne nachádza – črepníka, substrátu a urobiť jej takzvanú radikálnu očistu. Nie každý vie, ako správne narábať s orchideou pri tejto procedúre. Ak to urobíte takto a namiešate si zázračný substrát (v obchode ho nekúpite), neexistuje, že by ju to neprebralo. Mám overené na každej z mojich deviatich rastliniek!

Ak sa rastlinke nedarí dlhšie, nečakajte, že pod vplyvom akýchkoľvek hnojív a životabudiča ju preberiete. Treba ju dať do nového špeciálneho substrátu, ktorý vám zároveň nahradí aj hnojivá a umelú výživu.

Krok 1.

Takže orchideu vyberte opatrne z obalu a preložte do umývadla. Dávajte veľký pozor, aby ste nezlomili a nepoškodili korene. Čím viac, je vyvinutý koreňový systém, tým tesnejšie bude orchidea uzamknutá v obale. Ak je to potrebné obal radšej opatrne narežte a rastlinku vytiahnite. Ak ide rastlinka ľahko von môže to byť aj znak, že koreňov má málo a je slabá.

Krok 2

Korene opatrne očistite a zbavte zvyškov substrátu. Ak sú korene navzájom pevne prepojené a nedajú sa rozpliesť, nalejte do vedra trochu vody izbovej teploty a ponorte korene na 10-20 minút. Neponárajte však zvyšok rastliny len korene. Potom pôjdu korene ľahko oddeliť aj prstami. Nakoniec môžete zvyšky substrátu jednoducho osprchovať – ale pozor na silu prúdu vody. Korene, ktoré za žiadnu cenu nejdú uvoľniť nechajte radšej tak – neuvoľňujte ich. Platí však, že čím menej starého substrátu ostane na rastline, tým lepšie.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Krok 3

Teraz korene musíte starostlivo skontrolovať – ide o najdôležitejší krok. Hnilé a suché korene musia byť do jedného odstránené. Ak je poškodená len časť koreňa, odstráňte len tú. Pred strihaním koreňa si vždy nožnice vydezinfikujte – cez korene je rastlinka najzraniteľnejšia. Nakoniec miesta po strihaní ošetrite aktívnym uhlím alebo mletou škoricou.

Krok 4

Sústreďte sa na listy – ak sú niektoré suché, odstráňte ich. Pri stonke buďte veľmi opatrní, aby ste nepoškodili aj zdravé listy a samotnú stonku. Rovnako zastrihnite aj suché a staré časti sonky.

Krok 5

Rastlinku nechajte vyschnúť asi 2 hodiny. Do črepníka môže ísť najskôr o 2 hodiny. Pred vkladaním do črepníka sa uistite, že v listoch nie je už žiadna voda.

Krok 6 – substrát, ktorý vám nahradí hnojivá a drahú výživu z obchodu

zdroj: mimibazar

Takže základom je píniová kôra, je možné použiť bežne predávanou mulčovaciu kôru, dávam jej na hodinku prepariť do rúry na 50 stupňov a ešte teplú nastriháme na malé kúsky – keď uschne, už to ide ťažko. Druhou zložkou  drevené uhlie-nalámať na malé kúsky, treťou perlit a štvrtou keramzit –ten ide na dno črepníka ako drenážnu vrstvu (môžeme nahradiť polystyrénom).

Na dno črepníka keramzit a potom substrát namiešaný s týchto 3 zložiek. Črepník by mal mať takú veľkosť, aby mala rastlinka na každej strane 1-2 cm voľného priestoru.

Orchideu v kvetináči vyrovnáme aby krčok bol zarovno s okrajom kvetináča. Nepritláčame a po presádzaní 4-5 dní nezalievame.