Ako poraziť chrápanie?

Chrápanie zďaleka nie je súkromným problémom. Nielen, že sa kvôli nemu nevyspíme, ale môže súvisieť s celou radou zdravotných problémov. Poradíme vám, ako proti nemu bojovať.

Chrápanie ani zďaleka nie je súkromným problémom. To určite potvrdí každý, kto už niekedy spal v jednej izbe, alebo dokonca na jednej posteli s človekom, ktorý chrápe. Zatiaľ čo vy nemôžete zaspať kvôli nepríjemným zvukom, ani človek ktorý chrápe nemá na ružiach ustlané. Chrápanie rapídne znižuje kvalitu odpočinku, spôsobuje časté prebúdzanie sa a človek sa často prebudí s bolesťou hlavy a nepríjemným pocitom v ústach. Chrápanie samozrejme súvisí s celým radom zdravotných problémov. Zmierniť, alebo dokonca odstrániť chrápanie sa však dá aj prirodzenými a veľmi jednoduchými metódami. Toto sú oni:

Zvýšte vlhkosť v spálni

Teplý a suchý vzduch v miestnosti je pre naše dýchacie cesty veľkým problémom. Pri každom nádychu sa ústa a krk vysušujú, čo môže postupne viesť k zvyšovaniu intenzity nepríjemných zvukov pri dýchaní. Vysušovaniu dutín prídete, ak v miestnosti zabezpečíte vyššiu vlhkosť. Ideálny je napríklad zvlhčovať vzduchu, ktorý pomôže v boji proti chrápaniu a zároveň sa vám bude ľahšie a príjemnejšie dýchať. To je pre plnohodnotný odpočinok veľmi dôležité.

Nezabúdajte na pitný režim

Áno, aj to, ako počas dňa pristupujeme k pitnému režimu sa môže odraziť na nočnom chrápaní. Nedostatok hydratácie sa prejavuje aj rýchlejším vysušovaním prínosových dutín. Nezabúdajte preto cez deň prijímať dostatok tekutín.

Poloha spánku

woman-snoring__large

Najvhodnejšia poloha spánku je na boku s tým, že hlava je uložená na vankúši. Ak spíte na chrbáte, jazyk sa dotýka mäkkého podnebia a zadná časť krku čiastočne blokuje dýchacie cesty, čoho výsledkom sú nepríjemné zvuky. Jednoduchý trik, ako zabrániť mimovoľnému prevaľovaniu sa počas noci, je opevniť na zadnú stranu pyžama (z vonkajšej strany) loptičku (napr. tenisovú). Loptička vám nedovolí prehadzovať sa a zotrváte tak v správnej polohe.

Pozor na váhu

Priberanie na váhe ma priamu súvislosť s chrápaním, keďže tuk sa nabaľuje aj na oblasti okolo krku a spôsobuje zúženie dýchacích ciest. Udržiavanie zdravej hmotnosti je jednou z najúčinnejších prevencií proti chrápaniu.

Pravidelný režim a dostatok spánku

Vyčerpanie je jednou z významných príčin chrápania. Ak upadnete do náhleho hlbokého spánku, svalová kontrola dýchacích ciest je výrazne oslabená, čo vedie k deformáciám dýchacích ciest spôsobujúcim chrápanie.

Porazte sucho

Dajte si pred spánkom uvoľňujúci kúpeľ, alebo si pred spaním aplikujte do nosa soľný nosový spej, ktorý otvorí nosné dierky a spriechodní vysušené dutiny. Vynikajúcim tipom, je zavesiť si do sprchy niekoľko vetiev eukalyptu, ktorý spolu s horúcou vodou pôsobí uvoľňujúco, zmierňuje zápaly dýchacích ciest a príjemne vás naladí na odpočinok.

Odstráňte alergény

Chrápaniu môžu prispievať alergény, ktoré máme v spálni. Najčastejšie ide o prach, ktorý sa drží v záclonách, obrusoch, ale aj obliečkach a matracoch. Nezabúdajte na ich pravidelné čistenie a údržbu. Ak trpíte alergiou na prach, odstráňte z izby koberčeky, závesy alebo iné lapače prachu, ktoré môžu prispievať k nočným dýchacím ťažkostiam.

Použite esenciálne oleje

Esenciálne oleje môžu byť v boji proti chrápaniu veľmi nápomocné. Pridajte pár kvapiek do difúzera, alebo ich použite na masáž nôh pred spaním. Tiež si môžete vyrobiť vlastný osviežujúci a upokojujúci sprej, ktorým zľahka postriekate vankúše pre spaním.

Eukalyptový esenciálny olej – má antiseptické, analgetické účinky a pôsobí proti kŕčom. Veľmi osožný je pri liečbe a zmiernení dýchacích ťažkostí ako je astma či kašeľ. Má tiež protizápalové účinky a pomáha zmierniť opuch prínosových dutín.

Levanduľový esenciálny olej – je veľmi známy aj pre svoje blahodárne účinky na spánok a odpočinok. Pomôže vám odstrániť napätie a podporuje pokojný, plnohodnotný spánok. Navyše, pôsobí aj antibakteriálne a protizápalovo. Rovnako bojuje proti alergénom v ovzduší.

Mätový ensenciálny olej – používa sa pri liečbe dýchacích ťažkostí, uvoľňuje dutiny a pomáha spriechodniť dýchacie cesty.

Pomôže aj korenie

Kardamon pomáha uvolniť dýchacie cesty upchaté hlienom, vďaka čomu dokáže výrazne zmierniť chrápanie. Ak máte problémy s chrápaním spôsobené upchatými dýchacími cestami, vyskúšajte zmiešať ½ lyžičky kardamonu s 1 šálkou teplej vody a tento nápoj vypite pred spaním.

Orientálne korenie kurkuma sa tiež využíva ako prírodný bojovník proti chrápaniu. Kedže má silné antibakteriálne a antiseptické účinky, bojuje proti zápalom dýchacích ciest a s nepríjemnými sprievodnými javmi, akými je napríklad aj chrápanie. Pripravte si nápoj z 2 lyžičiek kurkumy a 1 šálky teplého mlieka. Nápoj vypite krátko pred spaním.

Ďalšími bojovníkmi z prírody proti nepríjemným zvukom počas spánku ej napríklad čaj z čerstvej žihľavy – predovšetkým pri chrápaní spôsobenom alergiou, alebo med či harmanček. Ak ste však v boji proti chrápaniu vyskúšali už všetky dostupné metódy a nič nepomáha, určite tento problém konzultujte so svojím lekárom.

foto: reprofoto putthatcheeseburgerdown

Dnes najobľúbenejšie