Ako na grilovanie? Tipy, vďaka ktorým si pochutnáte na šťavnatom steaku

Kto by nemiloval vôňu grilovaného mäsa? Pripraviť dobre prepečený a šťavnatý steak pritom zvládne každý, stačí sa držať niekoľkých zásad a osvedčených rád. Vedeli ste napríklad, že skutočne kvalitné mäso stačí dochutiť soľou a korením? A že kráľom medzi opekanie je klasický gril na uhlie?

Tuku ani kosti sa nezbavujte

Chcete si pochutnať na skutočne šťavnatom steaku? V tom prípade siahnite po mäse s vyšším obsahom tuku. Mäso pritom nemusí byť vyložene prerastené či hrubé, malo by byť ale pretkané tenkými žilkami tuku. Obzvlášť chutný steak pripravíte z roštenky, oponky alebo kvetové špičky. Ide totiž o časti mäsa, ktoré majú tukové krytie alebo sú dostatočne prerastené zvnútra.

Rovnako ako tuk aj kosť dodáva mäsu intenzívnejšiu chuť. Typickým príkladom sú obľúbené kusy mäsa ako oponka, ktorá sa nachádza pri rebrá, alebo vysoký roštenec, ktorý je v blízkosti chrbtice. Ak je to teda možné, grilujte mäso aj s kosťou. Nezabudnite ho ale u kosti mierne narezať, aby sa steak prepiekol rovnomerne.

Ako pripraviť mäso pred grilovaním?

Šéfkuchári sa zhodujú, že skutočne kvalitné mäso stačí dochutiť soľou a čerstvo mletým korením. Než sa ale pustíte do dochucovanie, nechajte mäso chvíľu odpočinúť pri izbovej teplote čiže natemperovat. Ak by ste ho ihneď umiestnili na gril, dostalo by teplotný šok, bielkovina vnútri by sa zrazila a drahocenná šťava vytiekla.

Šéfkuchári odporúčajú klasický gril na uhlie

Nielen na druhu mäsa, ale aj na grile záleží, ako si na výslednom pokrmu pochutnáte. Hoci grilovať iste môžete aj na plynovom grile, podľa väčšiny šéfkuchárov mäso chutí najlepšie, ak ho pripravíte na skutočnom ohni. Klasický gril na uhlie vám zároveň dáva na výber, či budete mäso grilovať na rošte alebo na kameni, kde sa pečie vo svojom vlastnom tuku.

Stále váhate, ktorý gril si zaobstarať? Recenzenti Reklama sa zhodujú, že gril Weber splnil všetky ich očakávania. Vyskúšajte ho aj vy!

Ako obsluhovať gril?

Pri otáčaní mäsa na grile používajte kliešte alebo pinzetu. V žiadnom prípade do mäsa nepichajte vidličkou, inak z neho vytečie všetka šťava. Ak sa steak prichytí k roštu, nepanikárte a nesnažte sa ho odtrhnúť. Keď bude mäso dostatočne prepečené, samo sa uvoľní.

Ak používate zaklápací gril, vyvarujte sa jeho častého otvárania a kontrolovanie mäsa. Pri každom otvorení grilu sa totiž vo vnútri zníži teplota, čím sa predlžuje doba grilovania a hrozí, že sa mäso prepečie nerovnomerne. V ideálnom prípade môžete dĺžku grilovania a teplotu vo vnútri grilu sledovať vďaka zabudovanému časovaču a teplomeru na veku, čo umožňuje napríklad práve gril Weber.

Ako na správne prepečenia?

Aby ste dosiahli krehkého a šťavnatého steaku, odporúča sa pri grilovaní striedať teploty. Mäso najprv položte na rozpálený rošt alebo kameň, aby sa zatiahlo a všetky šťava zostala vnútri. Počas grilovania potom teplotu postupne znižujte – mäso sa stihne prepiecť celé a krásne zmäkne.

A ako spoznáte, že je steak ugrilované tak akurát? Mieru prepečenia zistíte jednoducho prstom – menej prepečené mäso je mäkšia a nekladie odpor, zatiaľ čo propečenější kúsok je tvrdšia. A nezabudnite, že než sa pustíte do hodovania, je vhodné nechať mäso chvíľu odležať, aby sa jeho chuť zvýraznila.

Presvedčte sa, že najlepší gril nemusí byť ten najdrahší. Pre jeho výber môžete využiť porovnávacej portál Heureka.

Picture of Inzercia

Inzercia

Platená inzercia. Články s týmto označením nie sú redakčným obsahom portálu. Viac informácií o možnostiach spolupráce nájdete na www.dobremedia.sk.

Dnes najobľúbenejšie