Ako dosiahnuť, aby muškáty kvitli naplno počas celej sezóny? Držte sa týchto rád a budú najkrajšie v okolí!

Prinášame vám preto skvelé triky od skúsených pestovateľov, vďaka ktorým budú vaše muškáty najkrajšie široko – ďaleko!

Kvitnúce muškáty na oknách, balkónoch a terasách sú tou najkrajšou letnou ozdobou. Niekedy sa však stane, že nech robíme čokoľvek, ani zďaleka nekvitnú tak bohato a najmä dlho, ako by sme chceli. Prinášame vám preto skvelé triky od skúsených pestovateľov, vďaka ktorým budú vaše muškáty najkrajšie široko – ďaleko!

Chcete mať krásne a bohaté muškáty? Tipy, ktoré by ste mali poznať

Rady od skúsených pestovateľov muškátov

Kupujete muškáty v záhradkárstve? Dávajte pozor hlavne na to, ako vyzerajú listy – tie vám napovedia, ako je na tom rastlina. Zhnednuté okraje listov, čierne škvrnky, príliš tenké a slabé ani rozstrapkané listy rozhodne nevyberajte.

Na kus papiera dajte banánovú šupku a nechajte vysušiť. Potom rozdrvte a pridajte do zálievky. Šupka obsahuje množstvo živín, ktoré muškáty potrebujú. Najdôležitejší je pre ne draslík, ktorý výrazne ovplyvňuje rast a kvitnutie rastlín.

Pravidelne odstraňujete suché a staré kvety. Zaberajú miesto a rastlinu ochudobňujú o energiu pre tvorbu nových výhonkov.

...

Ak máte staršie muškáty, ktoré chcete oživiť, primiešajte do substrátu vychladnutú čiernu kávu. Pôsobí ako omladzovacia kúra pre staršie rastliny.

Na odplašenie vošiek postačí, ak do zeminy k muškátom zapichnete strúčik cesnaku.

Keďže milujú slnko, ideálne stanovisko je pre ne juh až juhozápad. Aj na severe sa im môže dariť, ale na tomto stanovisku ich zalievajte menej. Vo všeobecnosti potrebujú muškáty aspoň 6-8 hodín denného svetla denne. Ak však pestujete veľkokveté muškáty, tým vyhovuje skôr chladnejšie stanovisko a rozptýlené svetlo.

Pestovateľka s nakrajšími muškátmi v okolí prezradila svoj trik: Stačí kvapka tejto látky a budú doslova obsypané kvetmi!

Do črepníka s rozmermi 50 cm vysadíme maximálne 4-6 rastlín.

Naj-bujnejšie a najmohutnejšie kvitnutie dosiahnete vtedy, ak po vysadení rastliny jemne zaštipujte – to znamená, že im prstami odstránite im rastový vrchol. Rastlinky budú mohutnejšie a vyženú viac pukov – teda aj kvetov.

Pri kúpe previsnutých muškátov vždy vsádzajte na lokálnych – slovenských pestovateľov. Tieto muškáty sú adaptované na naše klimatické podmienky a máte tak istotu, že sa im bude dobre dariť.

Ak náhle začnú muškátom schnúť listy a strácať sýtosť, preložte rastlinku na čo najsvetlejšie miesto. Takéto zmeny sú totižto znakom nedostatku svetla. Ak okraje listov začnú žltnúť, rastlina nemá dostatok vody. Ak žltnú a opadávajú celé listy, znamená to, že rastlina je preliata.

Počas tropických dní je naopak rastlinky vhodné počas obeda zatieniť, aby sa listy nespálili.

Muškáty zalievajte odstátou – ideálne dažďovou vodou.

Počas leta zalievame skoro ráno a večer. Hnojíme počas sezóny od apríla do septembra tekutým hnojivom každé dva týždne (používame tekuté hnojivo).

Staré mamy na hnojenie muškátov odporúčajú používať zákvas zo slepačieho trusu a výluh z dobrého kompostu (ten pripravíme zmiešaním 1 dielu kompostu a 5 dielov vody, potom necháme odstáť 2-3 týždne a následne opäť nariedime s vodou v pomere 1:5.

Aby ste v lete nemuseli muškáty polievať každý deň, dajte na dno črepníka detskú plienku, nasypte hlinu a nasaďte muškáty, ako obyčajne. Dobre zalejte, prebytočná voda vsiakne do plienky a muškáty si ju budú brať podľa potreby. Následne bude stačiť zálievka každý 3-4 deň.

Tajný trik skúsenej pestovateľky

Všetko, čo musíte urobiť je použiť jedinú kvapku jódu. V 1 litri vody /ideálne dažďovej) rozmiešajte 1 kvapku jódu. Túto zmes môžeme používať na hnojenie. Aplikujeme na vnútorné steny kvetináča a vždy použijeme na maximálne 50 ml pri každej zálievke. Neprekračujte odporúčanú dávku 50 ml, aby ste korene muškátov nepoškodili. Zálievku sa odporúča aplikovať raz za mesiac. Jód má fungicídny účinok, pôsobí proti stresorom, ktoré znižujú vitalitu rastlinu a odčerpávajú jej energiu pre tvorbu listov a kvetov. Prispieva tiež k bujnému, nepretržitému kvitnutiu a zvyšuje celú odolnosť