Túto jednoduchú radu ocení každý, kto si v záhrade pestuje cesnak: Urobte toto a budete mať krásne veľké hlávky cesnaku!

Ak si vo svojej záhrade pestujete cesnak, túto radu vyvážite zlatom. Je to veľmi jednoduché a vďaka tomu sa môžete tešiť na bohatú úrodu.

Ak si vo svojej záhrade pestujete cesnak, túto radu vyvážite zlatom. Je to veľmi jednoduché a vďaka tomu sa môžete tešiť na bohatú úrodu.

Tajomstvo tkvie v tom, že pozakrývate hriadky cesnaku slamou. Cesnak miluje vlhkú pôdu a slama zabezpečí, že pôda nestvrdne a bude lepšie absorbovať vlahu. Ako prvé si však zeminu okopte, aby sa trochu prevzdušnila.

Potom prikryte asi 2-3 centimetrovou vrstvou slamy. Vďaka slame bude mať cesnak príjemné teplo a zároveň hnojivo. Takisto udržuje vlahu, čo znamená, že budete môcť menej polievať a ušetríte čas, aj peniaze.

...

Takto bude mať cesnak ideálne podmienky a môžete sa tešiť na bohatú úrodu a veľké hlávky cesnaku!

Tipy od skúsených pestovateľov

– keď zo zeme vykuknú prvé listy cesnaku dajte rastlinkám hnojivo s obsahom dusíka. V 10 litroch vody rozpustte 1 lyžicu močoviny a aplikujte na riadky. Ja dávam 7-10 l na jeden meter štvorcový.

– keď listy cesnaku dosiahnu výšku 10-15 cm, dohrňte zeminu z cibuľky a posypte dreveným popolom. Potom opäť zahrňte pôdou. Túto procedúru opakujeme aj keď sa objaví palička (ja ju nazývam šíp :-)). Inak pôdu neokopávam ani nekyprím.

– keď sa hlavičky začne špirálovito stáčať, odstráňte ich a nechajte len pár, na nich uvidíte, kedy je čas na zber cesnaku (hlavičky je lepšie zbierať skôr, ako sú celkom stočené, cesnak sa tak zbytočne nevyčerpáva a energiu venuje tvorbe plodu). Z hlavičiek si môžete urobiť výbornú cesnakovú pastu, je plná vitamínov.

– keď sa začnú hlavičky, ktoré boli predtým stočené narovnávať a objavia sa na nich prasklinky, je čas na zber. Nenechajte hlavičky celkom sa rozpadnúť a presušiť. Vtedy má cesnak sklon spráchnivieť a je náchylnejší aj choroby. Na cesnaku nepaličiaku je najlepšie obdobie na zber, keď listy začnú žltnúť a vňať políha.

Zberajte počas slnečných dní a cesnak nechajte 2-3 dni na riadku preschnúť. Potom môžete preložiť do debničiek a nechať preschnúť v interiéri.