Ak chcete o pár týždňov zberať cesnak s veľkými hlavami, nakŕmte ho v júni týmto: Používa už roky a úroda je vždy ukážková!

Jún – najdôležitejší mesiac pre zdravý vývoj cesnaku – plody pod zemou narastajú a blíži sa obdobie ich zberu. To najčastejšie nastupuje v auguste – samozrejme hovoríme o cesnaku vysadenom na jar.  Jún je teda ideálny pre každého, kto chce ešte zapracovať na veľkosti a sile cesnaku. Mnohí záhradkári odporúčajú hnojenie superfosfátom, ale my pre vás úplne jednoduchú a účinnú prírodnú alternatívu, ktorá má na vývoj cesnaku veľmi podobný účinok ako superfosfát.

Mojou radou je použiť zálievku z dreveného popola (1,5 šálky popola na 10 litrov vody). Pred použitím nechajte aspoň 3 hodiny odstáť. Po daždi alebo zalievaní možno popol použiť v suchej forme a práškovať ním zeminou v blízkosti cesnaku.

Stojí za zmienku, že popol sa považuje za zdroj draslíka a obsahuje aj dostatok fosforu a ďalších dôležitých mikro a makro prvkov.

Rovnako ako mnohé iné plodiny, aj cesnak dobre reaguje na hnojivo z kvasníc. Pripravíte ho úplne jednoducho –  100 g čerstvého alebo 10 g sušeného droždia  rozpustí v 10 litroch teplej vody, pridajú sa 2 polievkové lyžice cukru a necháme zmes odležať niekoľko hodín. Pred použitím sa získaný koncentrát ďalej zriedi a používa v pomere 1:5.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Pretože drožďové zálievky odoberajú z pôdy draslík a vápnik, takéto hnojenie sa zvyčajne kombinujú s použitím dreveného popola.

Ako spoznať, že cesnak je vhodný na zber?

Nepaličiaky signalizujú obdobie zberovej zrelosti žltnutím listov a klesaním vňate. Paličiaky upozorňujú na zrelosť vzpriamovaním kvetných stoniek, ktoré dovtedy boli špirálovito stočené.

 

Foto: pixabay