Chcete, aby boli vaše uteráky hebké, mäkké a voňavé? TAKTO ich udržíte v perfektnom stave celé roky!

Ako používať aviváž, prečo uterákom prospeje ocot a ako ich správne sušiť? To a ešte omnoho viac sa dozviete v našom článku.

Tiež milujete ten pocit, keď sa po kúpeli zabalíte do mäkučkého a voňavého uteráku? Bohužiaľ, často sa stretávame s tým, že uteráky a osušky po dlhšom používaní strácajú hebkosť, mäkkosť a keď ležia dlhšie v skrini, môžu nepríjemne zatuchnúť. Prinášame vám 9 rád a tipov, vďaka ktorým budú vaše uteráky opäť ako nové!

Ako ich správne prať?

Pokiaľ to umožňuje štítok od výrobcu, uteráky by ste mali prať pri vyšších teplotách. Horúca voda zabezpečí hebkosť a dostatočnú dezinfekciu. Horúca voda je tiež schopná lepšie rozpúšťať nečistoty a mastnotu z olejov či krémov, ktoré používame. Tieto látky pôsobia na tkaniny ako lepidlo, ktoré inak mäkký povrch premení na drsnejší a omnoho menej savý.

Biele uteráky sú pre pranie pri vysokých teplotách najvhodnejšie, pri farebných uterákoch hrozí rýchlejšie vyblednutie farieb.

Ďalším pravidlom pri praní je neprepĺňať práčku. Je totiž potrebné, aby mali uteráky v práčke dostatok priestoru. V preplnenej práčke sa uteráky dostatočne nevyčistia. Aj keď po vypraní vyzerajú uteráky čisté, nemusia by ani zďaleka dostatočne zbavené olejov a chemikálií, ktoré sa podpíšu aj na ich štruktúre – budú hrubé, nepoddajné a budú tiež sa naruší ich absorbčná schopnosť.

Pozor na aviváž!

Ak pridávate aviváž do pláchania, ste na najrýchlejšej ceste ako uteráky znehodnotiť a poškodiť. Aviváž vlákna zlepí a verte alebo nie, už ich len tak ľahko nerozlepíte.

Ako zvýšiť savosť?

Tiež máte problém s tým, že vaše uteráky nedostatočne sajú vlhkosť a vysušiť sa s nimi je poriadny oriešok? Nízku savosť u nových uterákov spôsobujú najmä chemikálie a farbivá pridané výrobcom, ktoré pôsobia tak, že uteráky sú na dotyk krásne mäkké. Tieto chemikálie najúčinnejšie a najjednoduchšie odstránime opakovaným praním. Po 4-5 praniach by mala byť savosť uterákov omnoho vyššia ako na začiatku.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Ocot zmäkčí, zabráni vblednutiu a odstráni zápach

Ocot má tri skvelé účinky na uteráky. Zabezpečí, že farba nevybledne a zároveň zanechá uteráky krásne mäkké a hebké. Ocot totiž zmäkčuje tkaniny bez toho, aby ich poškodil. Pomáha tiež odstraňovať oleje a zvyšky látok, ktoré sa zachytávajú hlboko vo vláknach uterákov. Do prania pridávajte ½ – 1 šálku octu.

Ocot vám pomôže aj s nepríjemne zapáchajúcimi uterákmi, ktoré ležali dlhší čas v skrini a zatuchli. Vyperte ich najskôr v horúcej vode s 2 šálkami octu a následne obvyklým spôsobom s pracím prostriedkom.

Ako zabrániť tomu, aby uteráky zatuchli?

Nepríjemný zápach uterákov, ktoré dlhšie ležia v skrini spôsobuje vlhkosť, ktorá sa prirodzene vyskytuje v ovzduší. Jednoduchým spôsobom, ako ju eliminovať, je vložiť medzi zložené uteráky niekoľko vrecúšok silica gélu, ktorý bežne nájdeme napríklad v krabici s novými topánkami. Silica gél pohlcuje vlhkosť z okolitého prostredia a vaše uteráky tak zostanú dlhú dobu presne také, ako po vypraní.

Ďalšie využitie Silica gélu nájdete tu!

Sušíte správne?

Ďalšou chybou, ktorú mnohí z nás pri starostlivosti o uteráky robia, je neprávne sušenie. Najlepším spôsobom je uteráky sušiť v sušičke pri nižších teplotách, alebo prirodzene na sušiaku či šnúre. Nikdy sa nesnažte urýchliť sušenie na radiátore. Horúci povrch radiátoru spôsobí, že vlákna sa polámu a stvrdnú.

Pozor na žehličku!

Ak sa automaticky púšťate do žehlenia všetkého, čo vyberiete z práčky, pri froté uterákoch to rozhodne nerobte. Po vypraní ich jednoducho vyrovnajte, nechajte usušiť a zložte. Žehlením froté uteráky stratia zamatový vzhľad a zníži sa tiež ich schopnosť absorbovať vodu.

Koľko pracieho prostriedku?

Ak pri praní uterákov použijete veľké množstvo pracieho prostriedku hrozí, že jeho čiastočky ostanú vo vláknach a pri používaní takýchto uterákov si tak okrem nepríjemne drsného povrchu, môžete privodiť nepekné podráždenie pokožky. Ak naopak zvolíte príliš malé množstvo pracieho prostriedku,môžete spôsobiť odvápnenie vody v práčke, ktorá sa podpíše na strate hebkosti predovšetkým u froté uterákov. Vždy sa preto držte odporúčaného dávkovania.

zdroj: Int