7 skvelých využití cibule, ktoré vôbec nesúvisia s varením

Bez cibule si nevieme predstaviť prípravu mnohých obľúbených jedál. Práve táto obľúbená zelenina ukrytá v šupke, dokáže dodať obľúbeným pokrmom tú správnu chuť. To však ani zďaleka nie je všetko, môžete ju využiť aj celkom inak.

Bez cibule si nevieme predstaviť prípravu mnohých obľúbených jedál. Práve táto obľúbená zelenina ukrytá v šupke, dokáže dodať obľúbeným pokrmom tú správnu chuť. To však ani zďaleka nie je všetko, môžete ju využiť aj celkom inak.

Upokojí bolesť hrdla

Ak vás bolí hrdlo, pripravte si silný domáci liek, ktorý poznali a používali už naše staré mamy. Sirup z cibuľovej šťavy a cukru dokáže upokojiť podráždené hrdlo, ničí baktérie a zmierňuje bolesť. Užívajte 3-4 lyžice cibuľového sirupu denne.

Ďalšou možnosťou je pripraviť si cibuľový čaj s medom. Tiež ide o silný domáci liek, ktorý vás postaví na nohy.

Zachráni ryžu

Ak sa vám podarilo spáliť ryžu k nedeľnému obedu, nemusíte zúfať. Stačí ak na ryžu položíte ½ rozkrojenej cibule a prikryjete pokrievkou. Nechajte chvíľu pôsobiť a cibuľa absorbuje spálenú chuť aj vôňu.

Pomôže s jazvami

Jazvy po operáciách majú výrazné sfarbenie, vďaka ktorému sú na pokožke veľmi viditeľné. Cibuľa pomôže, aby jazvy získali lepšiu farbu a neboli také viditeľné. Prikladajte si plátky cibule na jazvy a nechajte nechajte pôsobiť. Už o pár dní by ste mali vidieť prvé výsledky.

Vyčistí kov

Nakrájajte cibuľu a rozmixujte ju v mixéry. Pridajte trochu vody a vyčistite kovové zariadenie. Bude nielen čisté ale aj krásne lesklé.

...

stiahnuť

Maska na vlasy

Cibuľu používali v starostlivosti o svoju hrivu už ženy v starovekom Ríme. Cibuľa dokáže totiž stimulovať rast vlasov a zabraňuje ich nadmernému vypadávaniu – predovšetkým červená cibuľa. Šťavou z červenej cibule aplikujte na vlasy a nechajte pôsobiť 15-20 minút. Potom umyte ako zvyčajne. Masku používajte 2 x za mesiac.

 

Uchová avokádo čerstvé

Aby avokádo rýchlo nezhnedlo, použite jednoduchý trik s cibuľou. Uložte ½ čerstvej cibule do vzduchotesnej plastovej nádoby šupou nahor. Potom do nádoby vložte aj avokádo. Čerstvosť avokáda tak môžete predĺžiť až o 4 dni.

onions_570

 

Pomôže s trieskou

Ak sa vám pod kožu dostala trieska, ktorú sa vám nedarí vybrať, pomôže opäť cibuľa. Pomocou náplasti alebo obväzu pripevnite plátky cibule k miestu s trieskou a nechajte pôsobiť asi hodinu. Cibuľa pomôže triesku z kože vytiahnuť bez bolesti.

Prvá pomoc po uštipnutí

Ak vás uštipla napríklad osa alebo iný hmyz, priložte na poranené miesto bielu cibuľu. Cibuľa eliminuje účinky jedu, zmierňuje bolesť aj opuch a urýchľuje hojenie.