Toto sa stane s vašim telom, keď zjete jedno vajce denne!

O vajciach sa toto popísalo už veľa. Raz sa o nich uvažovalo ako nezdravej potravine plnej cholesterolu, ktorej by sme sa mali oblúkom vyhýbať. Potom bola povesť vajec očistená a začali sa považovať za zdravú a pre zdravie prospešnú surovinu. Kde je pravda?

Kedysi nás zo všetkých strán strašili, že vajcia škodia našej pečeni a sú plné nezdravého cholesterolu. To bol dôvod, pre ktorý mnohí ľudia vajcia v strave eliminovali, alebo celkom vylúčili. Posledné výskumné zistenia však hovoria o presnom opaku – vyzdvihujú vajcia ako zdravú a pre zdravie veľmi prospešnú surovinu. Pokiaľ netrpíte špecifickou alergiou, alebo inou chorobou, kvôli ktorej musíte vajcia z jedálnička vyškrtnúť, prečítajte si, prečo by ste ich mali konzumovať pravidelne.

Budete mať silnejšiu imunitu

Vajcia sú bohaté na selén, látku, ktorá posilňuje imunitný systém a reguluje hormonálnu aktivitu štítnej žľazy. Už konzumácia 1 vajíčka denne sa pozitívne odrazí na zvýšení obranyschopnosti organizmu.

2

Bude sa dlhšie sýty a rýchlejšie schudnete

Až 98 % vaječného bielka sa vstrebáva do organizmu a je to vynikajúci stavený materiál pre nové bunky. Vajcia sú dôležité pre rast svalovej hmoty. Okrem toho vajcia pomáhajú v účinnom chudnutí – sú sýte a pomáhajú na dlhšiu dobu znižovať chuť do jedla a predchádzať takzvaným nárazovým záchvatom hladu– ktorých následkom je konzumovanie potravín s vysokou energetickou hodnotou. Najvhodnejšie je vajce konzumovať ráno, kedy organizmus potrebuje najviac energie.

Doplníte si cenné vitamíny a živiny

Jedno vajce obsahuje množstvo vitamínov a živín – od vitamínu A až po fosfor, zinok, jód, retinol, riboflavín či už spomínaný selén. Ak máte unavené oči, alebo kŕče v očných svaloch, pomôžu vám vajcia. Obsahujú látku luteín, ktorý napomáha k účinnej regenerácii očí a vitamín A pôsobí ako očný antioxidant.

Budete mať silnejšie kosti a chránite sa pred osteoporózou

Najlepšie na osteoporózu a silné kosti sú obyčajné varené vajcia natvrdo. Problém krehkých kostí sa týka predovšetkým žien po 40-tke. Vajcia vám pomôžu zachovať silné kosti do vysokého veku. Stačí ak ich zaradíte do svojho jedálnička. Vďaka vysokému obsahu vápnika sú vajcia veľmi prospešné aj pre zuby.

...

1

Bude vám to lepšie myslieť

V posledných rokoch sa veľmi často skloňuje v súvislosti s nervovou sústavu látka cholín, označovaná aj ako super potravina pre mozog. Túto látku nájdeme opäť vo vajciach. Pomáha zlepšovať pamäť, pozornosť, podporuje tvorivosť a dokonca je výskumne potvrdený aj jej vplyv na pozitívne psychické rozpoloženie človeka či rýchlejšie reagovanie na podnety. Vajce sú dôležité aj pre vývin detského mozgu a po treťom roku života by malo byť pravidelnou súčasťou detského jedálnička.

Znižujete si riziko aterosklerózy

Ateroskleróza je ochorenie tepien pri ktorom dochádza k poškodeniu steny tepien ukladaním tuku a najmä cholesterolu. Toto ochorenie bolo pôvodne pripisované aj konzumácii vajec, no dnešné výskumy deklarujú pravý opak. Fosfatídy, ktoré vajcia obsahujú pomáhajú z ciev odstraňovať usadené aterosklerotické pláty a pomáhajú tiež zabraňovať ich usadzovaniu.

Budete mať zdravšiu pleť a vlasy

Vďaka obsahu vitamínu skupiny B prospievajú vajcia našej pleti a vlasom.

Pozor: Ak chcete naplno využiť potenciál vajec pre vaše zdravie, pripravujte ich jednoducho – varením. Zabudnite na vyprážanie vajec na masle alebo oleji. Dajte si aspoň 1 uvarené vajce každý deň!