5 tajných trikov, ako prinútiť muškáty kvitnúť počas celej sezóny: Nestojí to ani EURO a obdivuje ich celá ulica!

Muškáty sú jedným z najpopulárnejších druhov kvetov v našej oblasti. Tejto popularite sa tešia najmä vďaka jednoduchej údržbe a predovšetkým dlhému obdobiu kvitnutia.

Muškátové kvetináče sú v lete najkrajšou ozdobou záhrady alebo balkóna. Vedeli ste, že môžu kvitnúť až do neskorej jesene? Stačí poznať tieto triky od pani Mišky, ktoré zaberú vždy!

Trik pre viac výhonkov, bohaté a silné muškáty

Keď na rastline uvidíte mäkké nové výhonky, jednoducho ich odštipnite.

Docielite tak, že nižšie púčiky začnú rýchlejšie pučať a púšťať nové výhonky. Niektorí záhradkári radia odštipovať aj prvé púčiky kvetov, aby sa muškát nevysilil.

...

Namnožte si vlastné silné sadenice pomocou Celaskonu

Odskúšané, funguje to! A môžete si takto namnožiť nielen muškáty, ale napríklad aj ruže!

Potrebujeme:

odrezky muškátov

celaskon

250 ml vody

substrát na muškáty

menší kvetináč, alebo zakoreňovač

Postup:

Odrezky

Ako prvé je potrebné zabezpečiť si odrezky muškátov.

Odrezky muškátov si môžete zabezpečiť v ktoromkoľvek ročnom období, ale keďže pochádzajú z teplých klimatických podmienok, čím bližšie k letu ich odrežete, tým väčšia je šanca na úspech. Treba vyberať predovšetkým zdravé a silné stonky.

Odrezky potrebujú dostatok slnečného svetla a teplé miesto. Zoberte si materskú rastlinu a urobte rovný rez tesne nad očkom listu. Rastlinka sa tak rýchlo zahojí a nespôsobí jej to žiadne škody.

Potom zoberte odrezok a skráťte ho tesne pod bodom, kde sa spájajú dva listy.

Príprava pred zakorenením

Na zakorenenie nepotrebujete stimulátor rastu. Pripravte si pohár s 250 ml vody a rozpustite v nej tabletu Celaskonu. Potom jednotlivé odrezky na pár minút ponorte do pohára.

Vitamín C pôsobí ako stimulátor rastu. Potom vložte do zakoreňovača, alebo malého kvetináča, ktorý ste naplnili substrátom na muškáty. Po 3 – 4 týždňoch by mala byť rastlinka zakorenená a pripravená na presadenie.

Keď sú rastlinky malé, nepotrebujú toľko vlahy, ale väčšie muškáty už treba zavlažovať tak, aby nikdy nemali suchý substrát (pozor však na prelievanie).

Nezabudnite, že pokiaľ majú muškáty dobré podmienky, dostatok svetla, tepla a vody, nemajú vegetačné obdobie a kvitnú po celý rok. Takže v zime sú ideálnymi kvetmi do slnečnej zimnej záhrady, alebo na slnečné parapety.

Bujaré kitnutie počas sezóny!

Ak rastlina nemá dostatok jódu, bude sa vyvíjať pomalšie a je náchylnejšia na ochorenie.

Jód v rastlinách tiež reguluje prietok vody a výmenu kyslíka a robí ich odolnejšími.

Pre kvitnúce rastliny predlžuje čas kvitnutia. Môžete ho teda použiť aj pre iné rastliny a raz sa sezónu aj na zalievanie zeleniny na záhrade.

Ako na to?

Všetko, čo treba urobiť je pridať 1 kvapku farmaceutického jódu do litra vody, potom nalejte 50 ml tejto jódovej vody pozdĺž vnútorných okrajov každej nádoby.

Dávajte pozor, aby ste to nepreháňali, pretože by mohli poškodiť koreň a nepoužívajte ho s inými hnojivami, ktoré už obsahujú jód, pretože dávka bude príliš vysoká.

Ďalší trik pre bujaro kvitnúce muškáty

Niektorí ľudia občas zavlažujú túto rastlinu (raz týždenne) mliekom, pretože to tiež prospieva dobrému kvitnutiu, ale tiež posilňuje muškátový koreň a lepšiu absorpciu živín z pôdy. Mlieko obsahuje potrebné minerály, ako je draslík, vápnik, fosfor a horčík.

Drožďový zázrak starých materí

Toto hnojivo používali už naše staré mamy. Je lacné a podporuje kvitnutie počas celej sezóny.

Potrebujeme:

2,7 -3 l vody (odstátej)

Droždie – 100 g (ja dávam dve a štvrť kocky droždia)

Cukor – 0,5 šálky

Postup:

Kvasnice (môžu byť aj tie po záruke, v tomto prípade to vôbec nevadí) rozpustíme v malom množstve teplej vody a potom ich pridáme do väčšej nádoby s odstátou vodou aj spolu s cukrom.

Prikryjeme gázou, alebo inou tkaninou a necháme odstáť – z času na čas premiešame.  Keď sa skončí sa proces kvasenia (uvidíte podľa bubliniek na povrchu), hnojivo je pripravené. Dávkujeme tak, že 1 šálku hnojiva rozriedime v 10 l odstátej vody a zalievame muškáty raz za 2 týždne!

 

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: tjn