21 neoceniteľných rád od profíkov, ktorí sa upratovaním živia: Ušetrí to čas, peniaze a váš domov bude žiariť čistotou!

Ľudia, ktorých zamestnanie súvisí s udržiavaní čistoty v hoteloch, upratovacích službách a podobných odvetviach sa podeli o svoje najlepšie finty a rady na blogu. Z neho bolo následne vybraných 21 najlepších – takých, ktoré skutočne využijete v každodennom živote. Oplatí sa poznať každú jednu!

Ľudia, ktorých zamestnanie súvisí s udržiavaní čistoty v hoteloch, upratovacích službách a podobných odvetviach sa podeli o svoje najlepšie finty a rady na blogu. Z neho bolo následne vybraných 17 najlepších – takých, ktoré skutočne využijete v každodennom živote. Oplatí sa poznať každú jednu!

Odmasťovač rúry

Na bežnú údržbu rúry nepoužívam žiadne odmasťovače ani čističe z obchodu. Toto mi perfektne vyhovuje. Domáci sprej, ktorý vám vydrží dlho, nestojí skoro nič a rúru perfektne odmastí a vyčistí. Vydrží celý rok a údržba s ním je hračka. Výborný aj na sklokeramickú dosku.

Potrebujeme:

60 ml saponátu na riad
120 ml Citrónová šťava
235 ml biely ocot
300 ml destilovaná voda alebo prevarená

Postup:

Všetko zmiešame vo fľaši s rozprašovačom. Ja to robím tak, že sprej nanesiem na povrch rúry, keď je ešte teplá a nechám pôsobiť celú noc. Ráno len zotriem mokrými utierkami a je to. netreba ani hubku. Na údržbu rúry aj na sporák a sklokeramickú dosku.

Koberce v celom dome ako nové

Čistota, oživené farby a vôňa nielen na koberci, ale v celom byte. Táto údržba zaberie 10 minút a stačí to urobiť raz za 3 mesiace.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Potrebujeme:

Vodu

Aviváž

Soľ

Handru s mikrovláknom

Postup:

Najskôr koberce ako klasicky vysajem. Na necelý liter vody dám dve lyžice soli a lyžicu aviváže. Handru z mikrovlákna máčam v roztoku, ako keby som umývala podlahu jednoducho prebehnem celý koberec (špeciálne silno nedrhnem) koberec vyčistený za 10 minút v kuchyni aj v obývačke. Výsledok? Farba koberca sa krásne oživí a koberec je čistý a voňavý. A čo je najlepšie, krásne to bude voňať u vás v celom byte. Takto čistím koberce raz za 3 mesiace a mám ich stále ako nové. nepoužívam ocot, sódu ani iné babské triky, toto sa mi osvedčilo najviac. Ak si chcete pred sviatkami ušetriť prácu, odporúčam to aj vám.

Žiadne zaschnuté kvapky na sprchovom kúte a šmuhy na oknách – čistič na všetko sklo

Potrebujeme:

2 lyžice prášku na pranie
1 lyžica alkoholu
1 šálka octu
1 šálka teplej vody

Postup:

Všetko zmiešajte v uvedenom tomto poradí a používajte najlepšie, kým je zmes teplá. Použite jemnú stranu špongie. Potom naneste na 5 minút na povrch, nechajte pôsobiť. Opláchnite a zotrite obyčajnou handričkou alebo papierovými utierkami – handra by nemala mať chĺpky. Všetko sa krásne leskne. Odteraz iné čističe nepoužívam!

Renata K.

Vždy zhora nadol – čistota vydrží dlhšie

Nikdy nezačínajte podlahou. Ak sa chystáte na generálne upratovanie a chcete, aby byt vydržal čistý čo najdlšie, začnite od najvyšších miest – luster, police a až nakoniec s podlahou. Nezabúdajte, že najviac prachu v miestnosti je v záclonách a závesoch.

Hračky

Tento trik si zamilujú všetci rodičia. Hračky, s ktorými deti hrajú zvyčajne ležia na zemi a sadá a ne prach a ďalšie nečistoty. Najlepším spôsobom, ako ich očistiť všetky naraz je vložiť drobné plastové a plyšové hračky do vreciek na ranie a jednoducho vyprať v práčke. Ďalšou možnosťou je plastové hračky jednoducho umyť v umývačke riadu.

Chcete, aby celý domov voňal?

Najviac zápachu v sebe nesú kobre a čalúnený nábytok, ten neprekryjete ani voňavými sprejmi. Najjednoduchšia možnosť je jednoducho nasypať na koberec pred vysávaním jedlú sódu zmiešanú s pár kvapkami esenciálneho oleja – napríklad levanduľového. Nechajte pôsobiť, kým si napríklad neutriete prach – asi 20 minút. Potom jednoducho vysajte a koberec aj váš domov budú krásne voňať.

Extra lesk okien?

Leštidlo do umývačky zmiešajte s obyčajným saponátom, vodou a potom okná zotrite stierkou. Lesk vydrží dlho!

Už žiaden zápach z odtoku

Ak vám pri zmene tlaku vždy zapácha odtok, skúste túto skvelú radu. Do odtoku pripevníte voňavú tabletu do WC, nielen si tak poistíte krásnu vôňu, ale látky, ktoré tableta obsahuje zároveň zabezpečia, že sa odtok neupchá.

Prvá pomoc proti zápachu z odtoku: Večer nasypeme 2 bal. prášku do pečiva do odtoku na noc,ráno už len spláchneme silným prúdom vody. Máte pokoj aj na viac dní.

V nóbl hoteloch sú vždy sviečky – ako to, že nikdy nie sú od prachu?

C-161

Zabudnite na to, že by ich po každom hosťovi menili. Na sviečkachsa usádza prach rovnako, ako na ostatných predmetoch a kusoch nábytku. Odstrániť ho z vosku však vyžaduje použiť tú správnu metódu. V tejto veci vám lepšie, ako akékoľvek iné čistiace pomôcky poslúžia obyčajné silonky. Prach a nečistoty sa na silonky nalepia a sviečky ostanú perfektne čisté.

Ako odstrániť umelecké diela detí z podlahy a stien?

Ak majú vaše deti umeleckú dušu, určite ste už našli ich diela aj na miestach, kde rozhodne nemajú čo robiť. Toto je niekoľko rád ako kresby odstrániť.

Na stôl alebo podlahu použite zubnú pastu. Jednoducho naneste na pokreslené miesta a vydrhnite hubkou.

Na stenu pokreslenú fixkami nastriekajte lak na vlasy alebo sprejový dezodorant.

Ďalšou metódou je použitie jedlej sódy a hubky.

Vyčistite umývačku riadu aj práčku – dlhšie vám vydržia

Každú je pred procesom očisty potrebné dokonale zbaviť akejkoľvek vody. V prípade rpačky nechajte vysušiť, v prípade umývačky dajte na spodok plieku a nechajte ju ansať vodu. Potom nalejete 2-3 šálky bieleho octu a nechajte pri najvyššej tepltoe bežať naprázdno.

Pena na holenie vždy poruke

Pena na holenie je geniálny pomocník pri upratovaní. Použite ju na odstránenie škvŕn z kobercov, pri čistení nábytku a zariadenia z nerezu a na vyčistenie zrkadiel – zrkadlá sa vám po ošetrení penou nebudú zahmlievať.

Najlepšie nástroje na čistenie máte pod nosom

V škárach, rohoch a medzi dlaždicami sa nečistí s ničím lepšie ako s obyčajnou kefkou s tvrdším vlascom. Ak si chcete uľahčiť čistenie vždy naneste prostriedok na čistenie – výborná je napríklad obyčajná pasta z vody a jedlej sódy. Naneste, 15 minút nechajte a potom vyčistite. Na čistenie sporáka je perfektnou pomocou textilná plienka, alebo starý, savý uteráky – namočte do vody zmiešanej s prostriedkom na čistenie, položte na sporák, špinavé dvierka v rúre, do vnútra rúry, alebo inde, kde potrebujete zatočiť so špinou. Potom vezmite, zotrite a máte pokoj.

Silonky do práčky

Ak nechcete, aby sa vám počas prania dostali do tkanín časti chĺpkov, vlasov a nečistôt, vhoďte do práčky staré silonky postláčane do tvaru loptičky – pokojne aj 2-3. Zachytia nečistoty a tie sa nedostanú na odev ani neupchajú filter.

Vodný kameň a zaschnuté kvapky vody, ale pozor na mramor

Citrón a citrónová šťava je skvelá na čistenie a prevenciu vodného kameňa. Na batérie, do sprchového kúta môžete použiť ocot a prípravky na báze kyseliny. Nikdy však nie napríklad na mramor, ten by ste mohli poškodiť.

Zapnite svetlá

Ak chcete dokonale upratať, zapnite čo najviac svetiel. Len tak uvidíte všetky nečistoty. Zvlášť si posvieťte na žalúzie a povrchy zo skla, na ktorých bežne prach nezaznamenáte.

 

Rozliaty lak

Ak sa vám niekedy rozlial lak na nechty, viete presne o čo ide. Dvojité nešťastie – prídete o drahý kozmetický produkt a zároveň spoľahlivo zničíte aj povrch na ktorom sa lak usadí. Poradíme vám najlepšie triky ako si s touto malou katastrofou poradiť.

Ak lak zatiaľ nezaschol, vezmite odlakovač a dôkladne vyčistite.

Ak miesto zaschlo, nastriekajte naň lak na vlasy a potom zotrite teplou mydlovou vodou.

Dostal sa lak na koberec? Ak si myslíte, že v tomto prípade už nič nepomôže, ste na omyle. Stačí použiť lieh. Namočte doň handričku a prechádzajte po znečistenom mieste. Lieh lak rozpustí a vy ho budete môcť ľahko odstrániť.

Vodný kameň a škvrny na toalete

C-101

Na ich odstránenie vám postačí obľúbená sladená limonáda CocaCola. Nalejte niekoľko šálok priamo do misy a nechajte pôsobiť 30 minút až 1 hodinu. Pre silnejší čistiaci účinok nechajte pôsobiť celú noc. Ďalším overeným tipom je namiesto Coly použiť obyčajný ocot.

Mikrovlnka

Mikrovlnku vyčistíte za 5 minút. Nakrájajte citrón na kolieska a vložte do šálky s vodou. Pridajte lyžičku mletej škorice a vložte do mikrovlky. Nechajte pôsobiť 5-10 minút pri nižšom výkone. Citrón uvoľní zaschnutnú špinu a pôsobí dezinfekčne. Škorica zlikviduje nepríjemný zápach.

Kožený nábytok opäť ako nový

C-121

V miske zmiešajte ¼ šálku octu, ¼ šálku olivového oleja a 5-10 kvapiek citrónového alebo pomarančového esenciálneho oleja (tekuté prísady – ocot s olejom sa nespoja celkom, keďže majú rozdielnu hustotu). Kožený nábytok povysávajte a následne pretrite vlhkou handričkou. Papierovú utierku namočte do roztoku a najskôr ho otestujte na malej časti nábytku. Obrúskom namočenom v prostriedku jemne pretierajte povrch krúživými pohybmi a následne nechajte vyschnúť – cca 15-20 minút. Potom zotrite čistou vlhkou handričkou.

Škvrny od oleja a mastnoty zachráni detský púder

C-61

Detský púder by ste mali mať poruke aj v prípade, že ho vaše deti dávno nepotrebujú. Perfektne sa totiž hodí v prípade, že sa na vašom oblečení objaví mastná škvrna. Nasypte detský púder na škvrnu a nechajte pôsobiť 15 minút. Púder mastnotu vytiahne z vlákien a absorbuje ju do seba. Potom stačí prádlo vyprať ako zvyčajne.

Drážky medzi oknami

Znečistené miesta jednoducho posypeme jedlou sódou a pridáme ocot. Penu, ktorá takto vznikne, necháme pôsobiť 10-15 minút (zatiaľ si napríklad užite šálku čaju :-). Potom jednoducho zotrieme papierovým obrúskom.