2 triky, ako sa ubránite akémukoľvek útočiacemu psovi

Ak sa chcete ubrániť rozzúrenému psovi, s inštinktami si pravdepodobne nevystačíte. Expert radí dve účinné metódy, ktoré fungujú najlepšie.

Stáť zoči voči neznámemu rozzúrenému psovi, ktorý vás môže pohrýzť – to je situácia, v ktorej by sa azda nikto z nás nechcel ocitnúť. Stať sa však môže všetko, preto je dobré byť na to čo najlepšie pripravený. Americký expert poradil 2 triky, ktorými sa ubránite útoku psa.

Podľa bezpečnostného experta Billa Stantonadve efektívne možnosti, ako odvrátiť psí útok a ubrániť sa mu. Jeden z nich je psychický, druhý spôsob je fyzický. Keď ich budete poznať, v núdzi pre vás môžu byť na nezaplatenie a pomôžu vám psa odohnať alebo si s ním bez vážnejšej ujmy na zdraví poradiť. Použiť by ste mali niektorú z týchto osvedčených obranných techník:

Fyzický manéver

Inštinkt vám možno radí ukryť všetky končatiny z dosahu psa, opak je však pravdou. Podľa Stantona by ste mali jednu ruku využiť na blokovanie psa, druhú za chrbtom na jeho rozptýlenie a zmätenie, pretože bude mať pocit, že tam niečo skrývate. Ak sa budete blokovať rukou neznamená to, že obídete úplne bez škrabancov, ale môže vám to zachrániť život. Odborník radí vystaviť mu ruku aj preto, že v ruke je kosť priamo pri ňom a je tam menej mäsa. Oveľa nebezpečnejšie by bolo, keby sa vám zahryzol do iných častí tela – do brucha, krku, hlavy či nôh. „Navyše vám to umožňuje mať situáciu pod kontrolou,“ uviedol pre denník Daily Mail. K psovi by ste sa mali otočiť bokom a ruku by ste mali skloniť smerom nadol a trochu ňou šklbať, čím ho zaháňate a naznačujete mu, aby sa stiahol a prestal.

Psychický trik

Viac využívanou metódou je mentálny trik, ktorým sa snažíte prekabátiť psa a vystrašiť ho, aby to s vami vzdať a odišiel preč. Ak budete úspešní, nebudete sa musieť ani brániť a obídete bez akýchkoľvek zranení. Pri tejto metóde však musíte byť naozaj rýchli. Ide o to presvedčiť psa, že ste väčší a hlučnejší, než v skutočnosti ste. Zdvihnite ruky vysoko nad hlavu a hlasno kričte. Nie však vystrašene, ale silným a čo najhrubším hlasom. Keď budete držať telo tak, aby ste vyzerali takí veľkí, ako je to len možné, psa to môže zastrašiť. Podobný spôsob sa využíva aj na zastrašenie medveďa.

Zachovajte pokoj, nie paniku

Ako však hovorí Stanton, neexistuje univerzálny návod, ako si v takejto situácii poradiť, pretože každá situácie je iná, píše Daily Mail. „Musíte poznať svoje telo a schopnosti a primerane ich využiť,“ dodáva. Vždy je však dôležité, aby ste najskôr dobre posúdili situáciu a až potom konali. A hoci to v takejto situácii rozhodne nie je jednoduché, dôležité je zachovať pokoj. Ak budete panikáriť, psa to môže rozzúriť ešte viac a iba ho to podnieti k útoku. A Stanton radí ešte nezabúdať na jednu vec: „Pozerajte sa do zeme a mimo psa,“ radí, pretože hľadieť mu do očí by preňho bola skôr výzva.

Ako vyzerá využitie týchto dvoch metód v praxi si môžete pozrieť aj v priloženom videu:

Dnes najobľúbenejšie