17 geniálnych nápadov, ako využiť odpad z kuchyne

Vedeli ste, že z odpadu, ktorý každý deň vyhadzujeme môžete vyrobiť skvelé veci pre váš domov? Prinášame vám 17 príkladov, ktoré sa vás určite presvedčia o tom, aby sa nabudúce poriadne zamysleli nad tým, čo vlastne vyhadzujete! :-)

Vedeli ste, že z odpadu, ktorý každý deň vyhadzujeme môžete vyrobiť skvelé veci pre váš domov? Prinášame vám 17 príkladov, ktoré sa vás určite presvedčia o tom, aby sa nabudúce poriadne zamysleli nad tým, čo vlastne vyhadzujete! :-)

Ocot zo zvyškov jabĺk

apple-cores-934x

Ohryzky z jabĺk najčastejšie končia v koši, avšak z týchto zvyškov môžeme ľahko vyrobiť užitočnú surovinu do našej domácnosti – jablčný ocot. Stačí, ak ohryzky nakrájate na menšie kúsky, zalejte obyčajným octom a necháte kvasiť. Keď zmes vykvasí, máte k dispozícií cenný ovocný ocot.

Šupky z citrusov

Šupky z mandariniek, citrónu, pomaranča či limetky vám pomôžu v mnohých smeroch. Napríklad, môžete si z nich vyrobiť účinný domáci čistič, urobiť si sladkú pochúťku v podobe kandizovanej pomarančovej kôry, ale ich požiť aj ako účinný prostriedok, ktorý vás zbaví pavúkov. A to nie ej všetko, ďalšie skvelé tipy ako ich zužitkovať nájdete TU.

Šupky z jabĺk

apple-peels-934x

Ak pripravujete dezert alebo jednoducho servírujete jablká bez šupiek – rozhodne by nemali skončiť v koši. Obzvlášť, ak máte k dispozícií domáce jablká. Z šupiek totiž môžete pripraviť voňavý čaj. Šupky tiež pomôžu vyčistiť kovové hrnce a panvice, ale tiež prospeje vašej kráse. Umiestnite si ich na kruhy pod očami a nechajte pôsobiť niekoľko minút. Potom stačí šupku odstrániť, umyť si tvár a naniesť bežná krém – kruhy sú preč.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Cenná mandľová múka

almond-pulp-934x

Ak ste zabudli v komore mandle a tie sa medzičasom celkom vysušili a sú zrelé na vyhodenie, zadržte. Môžete ich stále skvel využiť, napríklad na výrobu domácej mandľovej múky (samozrejme môžete použiť aj čerstvé mandle). Celé mandle vložte do kuchynského robota a rozmixujte na jemnú drť. Drť preložte do jemného plátna, premiešajte a nechajte celkom vyschnúť. Potom drť opäť rozmixujte, nechajte uschnúť a nakoniec prepasírujte cez sito. Vaša domáca mandľová múka je hotová.

Škrupinky z vajec

Poklad, ktorý vyhadzujeme: Čo všetko dokážu vaječné škrupiny?

Vaječné škrupinky môžu byť neoceniteľnými pomocníkmi vo vašej domácnosti. Môžete z nich tvoriť milé kreácie, alebo ich skvele zužitkovať v záhradke či v starostlivosti o biele prádlo. Cenné nápady, ako ich využiť pre svoj domov a záhradu nájdete TU.

Šupky z cibule

Vyhadzujete šupky z cibule? Robíte chybu, je to hotový poklad!

Už naše staré mamy vedeli, že šupky z cibule rozhodne nepatria do koša. Môžete si z nich pripraviť vyživujúcu maslu na vlasy, silný liek proti kašľu a tiež využiť ich liečivé účinky pri ochoreniach kože, liečbe zápalov močového mechúra. Všetky tipy, ako ich zužitkovať nájdete TU.

Korkové zátky

dfy-tiny-gardens-wine-cork-934x

Korkové zátky môžete môžete použiť na výrobu originálnych doplnkov do vašej domácnosti ako aj šikovných zlepšovákov, ktoré vám uľahčia život.

Zvyšky z ovocia a zeleniny

pineapple-934x

Vedeli ste, že aj doma si môžete jednoducho vypestovať svoje vlastné tropické ovocie – ananás? Stačí, ak jeho vrchnú časť (korunku z listov) odrežete a vložíte do misky s vodou. Keď po niekoľkých dňoch pustí korunka korene, presadíme ju do substrátu a môžete sa tešiť na tropickú úrodu.

Skvele však môžete zužitkovať aj zvyšky zo zeleru, cesnaku alebo zázvoru a vypestovať si z nich svoje vlastné domáce plodiny. Tipy, ako si vypestovať doma nájdete TU.

Kávová usadeniny

Kávu pijeme každý deň a ak uprednostňujeme klasickú sypanú kávu, po každej šálke nám ostane kávová usadenina. Tá dokáže starostlivo zapchať odtok v kuchyni a spôsobiť tak nemalé problémy. Keď ju však nevyhodíte, namiesto možných komplikácií ju môžete skvele využiť. Vmiešajte ju do pôdy izbových rastlín a máte skvelé domáce hnojivo. Okrem toho pomôže napríklad aj pri čistení, odstráni zápach z chladničky a skvele poslúži aj v otázkach krásy. Všetky tipy, ako ju môžete využiť nájdete TU.

Sieťka z citrónov

pot-scrubbers-2-934x

Ak si domov priniesť citróny balené v sieťke, nevyhadzujte ju. Môžete ju skvele využiť namiesto drôtenky napríklad na čistenie pripáleného povrchu hrncov a iných nádob.

Rolka z kuchynských utierok a škatuľa od mlieka

birdhouse-620x

Vyrobte si z nej niečo, z čoho budú maž úžitok aj iné tvory – vtáčiky vo vašej záhrade. Môžete si z nech vyrobiť kŕmidlo, ktoré zavesíte na strom vo vašej záhrade. Stačí, ak rolku potriete maslom a následne obalíte v krmive pre vtáčiky a skvelá vec je na svete. Už stačí len zavesiť ju na strom do záhrady.

P1160689

Podobne môžete zužitkovať aj prázdnu škatuľu od mlieka. Vyrobte si z nej búdku pre vtáčiky.

Banánové šupky

banana-peel-934x

Banánové šupky vám pomôžu vyleštiť striebro alebo vaše obľúbené kožené topánky. Navyše je to skvelý prírodný spôsob, ako prirodzene vybieliť zuby. Chcete vedieť čo všetko títo žltý pomocníci dokážu? Všetky tipy, ako ich zužitkovať nájdete TU.

Stonky z brokolice

broccoli-stalks-and-leaves-934x

Pri príprave brokolice často nepočítame s brokolicovou stonkou a preto končí ako odpad v koši. Prezradíme vám skvelý tip, ako stonky využiť. Namočte ich na noc do vody a potom môže zálievku z nich využiť pri príprave sviežeho dressingu do šalátu.

Kosti

bone-broth-2-934x

Ak vám zvýšili kosti z nedeľného obedu, využite ich na prípravu silného domáceho vývaru. Bude mať omnoho lepšiu chuť, ako vývar z bujónu.

Dužina z ovocia a zeleniny

Ak odšťavujete ovocie a zeleninu, ostane vám množstvo dužiny. Dužina však nemusí skončiť v koši. Zamiešajte ju do klasického cesta na palacinky alebo na omeletu a získate tak skvelú slanú alebo sladkú večeru. Dužina pridaná do kompostu zabezpečí, že budete mať vysoko kvalitné domáce hnojivo.

Obal z masla

butter-wrapper-934x

Vždy na ňom ostane ešte trochu masla, ktorú môžete zužitkovať napríklad na vymastenie plechu.

Šupka z melónu

Ak máte problém s akné, môže vám pomôcť práve šupka z melónu. Nevyhadzujte ju, ale vložte do vody a nechajte odstáť minimálne 24 hodín. Potom si šupky priložte k pokožke. Jemné trenie pomôže k odstráneniu a rýchlemu hojeniu stôp po akné.