Vyhadzujete šupky z cibule? Robíte chybu, je to hotový poklad!

Cibuľu používame na prípravu takmer všetkých druhov jedál. Čo však urobíme pri jej spracovávaní ako prvé? Očistíme ju a šupku jednoducho vyhodíme do koša. V skutočnosti však vyhadzujeme hotový poklad, prečítajte si 9 dôvodov:

Dajte ich do polievky

1-2

Nie všetky ženy vedia, že polievka, v ktorej varíte celú cibuľu aj so šupkou, má nielen krajšiu farbu a je chutnejšia, ale je aj omnoho zdravšia – vďaka látkam, ktoré sa z cibuľovej šupky uvoľňujú a nezničí ich dokonca ani varenie.

Výživa pre rastliny

2-2

Ak vidíte, že vaše izbové rastlinky nie sú v najlepšej kondícii, šupky môžu byť veľmi osožné aj v tejto oblasti. Jednoducho ich pridáme do pôdy, v ktorej budú pôsobiť ako výživa pre rastlinku. Šupky je najlepšie rozmrviť nadrobno a tak pridať do pôdy. Pravidelne zalievajte a čoskoro by ste mali vidieť výsledok.

Prírodné farbivo

Farbivo získané z cibuľových šupiek je 100% prírodné a na na rozdiel od chemických farbív nášmu telu neškodí, práve naopak. Koniec koncov cibuľové šupky sa za účelom získania tohto farbiva používajú už od staroveku. U nás je veľmi obľúbené napríklad farbenie vajíčok pomocou cibuľových šupiek. Pri farbení sa postupuje tak, že vajíčka sa vložia do vody s cibuľovými šupkami a varia sa po dobu 20 minút – prípadne dobu varenia upravujeme podľa toho, aký odtieň chceme získať.

Krásne a zdravé vlasy

4-1

V cibuľových šupkách sa ukrýva aj tajomstvo krásnych vlasov. Odvar pripravený z cibuľových šupiek posilňuje vlasovú štruktúru, dodáva lesk a podčiarkuje prirodzenú krásu vlasov. Stačí, ak si po umytí vlasy prepláchnete vlažným odvarom z cibuľových šupiek. Dokonca, ešte dnes sa môžeme stretnúť s farbením vlasov pomocou cibuľových šupiek, ktoré sa tešilo veľkej obľube v Európe najmä koncom 19 storočia . Ide o nielen bezpečnú alternatívu chemických farieb na vlasy, ale takéto farbenie vlasom dokonca prospieva. Cibuľové šupky poskytujú pestrú paletu farieb počnúc od tmavších odtieňov cez červené či svetlejšie odtiene. Výsledná farba závisí od dĺžky luhovania, druhu cibule, z ktorej šupky pochádzajú ako aj od bylinných prímesí.

Pre farbenie: 1 šálku cibuľových šupiek zalejte litrom vody a nechajte variť po dobu 1 hodiny. Potom si tekutinou dobre prepláchnite vlasy a prikryte plastovou fóliou – nechajte hodinu pôsobiť a potom umyte ako zvyčajne. Musíte však počítať s tým, že vlasy vám budú chvíľu cítiť cibuľou.

Bronchitída

Vývar z cibuľových šupiek je vynikajúcim pomocníkom v prípade akútneho zápalu priedušiek. Výrazne napomáha vykašliavaniu, prečisťuje dýchacie cesty a poskytuje úľavu od bolestivého kašľa. Rovnako užitočné sú aj obklady z cibuľových šupiek. Stačí naplniť pohár vriacou vodou a nechať v ňom šupky lúhovať približne 15 minút.  Potom ich vyberieme, preložíme na gázu a jemne priložíme na hrudník. Obklad je výborným doplnkom liečby akútnych zápalov a je vhodné opakovať ho 3 x denne po dobu pol hodiny.

Za čo vďačí cibuľová šupka svojím liečivým účinkom? Môže za to vysoký obsah éterických olejov, ktoré sa z celej cibule najviac koncentrujú práve v šupke. Tieto veľmi priaznivo pôsobia na dýchacie cesty. Liečivý účinok podčiarkuje aj vysoký obsah kyseliny jantárovej, citrónovej a jablčnej.

Prechladnutie a chrípka

Skutočne silný liek proti prechladnutiu a chrípke získame tak, že malú cibuľu aj so šupkou nakrájame na plátky a spolu s plátkami zázvoru zalejeme vriacou vodou. Necháme lúhovať, pridáme trošku soli a precedíme. Pijeme ako teplý čaj.

Opuchy a rany

Už naše babičky vedeli, že menšie opuchy a hnisavé ranky sa vynikajúco hoja pomocou cibuľových šupiek. Stačí tieto miesta dôkladne vyčistiť a potom na ne prikladať  cibuľové šupky, ktoré sme predtým namočili v horúcej vode. Cibuľová šupka má silné antibakteriálne účinky.

Chutnejší chlieb

5-1

Máte radi domáci chlieb? V tom prípade vyskúšajte trik skúsených gazdiniek. Pridajte do cesta 1 lyžičku rozdrvených cibuľových šupiek. Dodajú chlebíku krásnu vôňu a farbu.

Kožné ochorenia

6-1

Cibuľová šupka je vynikajúcim pomocníkom pri liečbe kožných ochorení ako sú dermatitídy, odreniny, kurie oká alebo iné podráždenia kože. Nasekané cibuľové šupky jednoducho zmiešajte s obyčajnou bravčovou masťou v pomere 2:3 a túto zmes nanášajte na postihnuté miesta dvakrát denne. Zmes uchovávajte na chladnom mieste.

Ochorenia obličiek a močového mechúra

Cibuľa ako taká bola oddávna používaná na liečenie problémov s obličkami a močovým mechúrom. Môžu za to najmä jej močopudné a antibakteriálne účinky. Vedeli ste však, že pri liečbe vám pomôže aj cibuľová šupka? Účinný je vývar z cibuľových šupiek, ktorý pripravíme tak, že šupky najmeno rozdrobíme a približne 3  čajové lyžičky tejto drti zalejeme dvomi šálkami vriacej vody. Po 30 minútach varenia máme liečivý roztok, z ktorého užívame 1 lyžicu cca 3x denne.

Zápaly ústnej dutiny

Zápaly ústnej dutiny nás dokážu poriadne potrápiť. Aj tu však môže pomôcť cibuľová šupka. Šupka pôsobí antibakteriálne a zároveň dokáže zmierňovať nepríjemné opuchy. Je preto vynikajúcou doplnkovou liečbou, ktorá podporuje rýchly ústup zápalu. Cibuľovú šupku opäť vyvarte vo vode a týmto vývarom si niekoľkokrát denne vyplachujte ústnu dutinu.

Kŕčové žily a unavené chodidlá

Zmiešajte 2-3 lyžičky drvených cibuľových šupiek s 2 lyžicami olivového oleja. Premiešajte a nechajte 10 dní odstáť. Získate vynikajúcu emulziu na masáž nôh a unavených chodidiel. Emulziu jemne vmasírujte do problematických a unavených oblastí.

Nádcha

Ak sa chcete zbaviť nádchy spôsobenej alergiou alebo prechladnutím skutočne expresne rýchlo a nemáte po ruke nosový sprej, opäť vám pomôže cibuľová šupka. Stačí, ak 4 lyžice drvenej cibuľovej šupky zalejeme vriacou vodou a naparujeme sa prikrytí uterákom po dobu 3-4 minút.

Na skutočne silnú nádchu použijeme menšiu cibuľu, ktorú spolu so šupkou nakrájame nadrobno a zalejme cca litrom vriacej vody. Potom vdychujme výpary cca 10 minút.

Posilňuje imunitu

Táto vlastnosť cibuľových šupiek sa nám v sychravom jesennom počasí určite bude hodiť, pretože nám môže pomôcť predchádzať mnohým nepríjemným chorobám. Stačí ak si niekoľko lyžičiek vývaru z cibuľových šupiek budeme pravidelne pridávať do  citrónových, bylinkových či zázvorových čajov. Vývar posilňuje liečivé účinky čajov a prispieva tak k lepšej obranyschopnosti nášho organizmu.

zdroj: takprosto

Dnes najobľúbenejšie