Ani sa nám nesnívalo, že sa dá využiť aj takto: 13 neočakávaných spôsobov použitia obyčajnej vodky!

Myslíte si, že vodka je len obyčajným alkoholickým nápojom? Tento destilát je omnoho užitočnejší, ako predpokladáte. Dokáže napríklad spoľahlivo vyčistiť vašu domácnosť, chráni pred hmyzom a dokonca dodá vašej hrive úžasný lesk. A to nie je všetko, dokáže omnoho viac!

Dokonalé cesto

Alkohol obsiahnutý vo vodke sa začne odparovať pri nízkej teplote, takže cesto s vodkou sa nasýti vzduchom a bude viac nadýchané a lahodné. Na dosiahnutie tohto efektu stačí jedna polievková lyžica vodky.používanie vodky v domácnosti

© DepositPhotos

Odstráni škvrny z látky

Vodka pôsobí ako rozpúšťadlo a môže sa použiť na účinné odstránenie škvŕn z červeného vína a trávy. Očistite škvrnu handričkou namočenou vo vodke. Potom toto miesto opláchnite čistou vodou a niekoľkokrát opakujte postup, kým škvrna nezmizne.

prospešné použitie vodky

Odstráni zápach z uterákov

Najmä počas vlhkého leta sa môže stať, že uteráky ani zďaleka nevoňajú tak, ako by po vypraní mali. Tento problém však môžete jednoducho vyriešiť. Stačí, ak ich namočíte do vody s rozpusteným práškom na pranie a 1/3 šálky vodky. Necháme 1 hodinu pôsobiť a potom vyperieme. Prípadne, pridajte vodku priamo do práčky alebo použijete na pranie vodu, v ktorej sa uteráky máčali.

...

Zbaví vás nepríjemného zápachu obuvi a nôh

dezinfekcia vodky

Zápach chodidiel je problém, ktorý môže spôsobiť veľa nepohodlia. Vodka dokonale zabíja baktérie, ktoré sú jej zdrojom. Použite túto vlastnosť. Pretrite si nohy ráno a večer s vodkou. Ak baktérie zmiznú, zmizne aj nepríjemný zápach.

Upokojí podráždenú pokožku

Pri prechádzke lesom môžete natrafiť na rastliny, ktoré pri dotyku spustia nepríjemnú alergickú reakciu pokožky. Aby ste si nenechali pokaziť radosť z prírody, noste so sebou trochu vody a čo najrýchlejšie ju nalejte na podráždené miesto a rýchlo upokojíte pálenie, svrbenie či opuch pokožky.

Dokáže znásobiť a predĺžiť vôňu

Ak si vyrábate voňavé difúzery a chcete aby voňali omnoho výraznejšie a dlhšie, jednoducho do zmesi pridajte aj ¼ šálky vodky. Esenciálne oleje dokáže vodka stimulovať a zároveň zachová ich schopnosť produkovať vôňu dlhšiu dobu.

Ochráni vás pred hmyzom

Málokto vie, že vodka pôsobí ako úspešný odpudzovač otravného hmyzu. Stačí, ak si pred cestou do prírody potriete krk a zápästia vodkou. Od otravných príživníkov budete mať razom pokoj.

Namiesto drahých prostriedkov na čistenie

Zabudnite na drahé prostriedky na čistenie batérií a obkladov vo vašej kúpeľni. Stačí handrička a niekoľko kvapiek vodky. Porcelánové, chrómové a sklenené povrchy sa budú lesknúť ako nové.

Udrží rezané kvety dlhšie krásne

Stačí do vázy s vodou pridať niekoľko kvapiek vodky a čajovú lyžičku cukru. Vodu je však samozrejme potrebné vymieňať každý deň.

Zlikviduje pleseň

Na účinné vyhubenie plesní vo vašom byte nemusíte kupovať drahé prostriedky plné chemikálií. Stačí, ak vodku nalejete do fľaše s rozprašovačom a postriekate postihnuté miesta. Nechajte pôsobiť 15-20 minút a potom  tieto miesta vyčistite starou zubnou kefkou.

Zmrzlina bude mať najlepšiu konzistenciu

Ak robíte zmrzlinu doma a chcete zabrániť tomu, aby sa po zmrazení vytvorili v hmote zmrznuté hrudky stačí, ak do nej vmiešate 1 lyžicu vodky. Máte tak istotu, že zmrzlina nestvrdne a ostane krémová aj po zmrazení.

Kurča nebolo nikdy také chrumkavé

Keď pripravujeme vyprážané kuracie stehienka chceme, aby bola koža čo najchrumkavejšia. Jednoduchý spôsob, ako to dosiahnuť skutočne jednoducho, je pridať do trojobalu aj trochu vodky (stačí samozrejme aj tá najlacnejšia). Vodka pohltí vlhkosť z povrchu kurčaťa a vďaka tomu sa vytvorí chrumkavá kôrka.

Čierne oblečenie nevybledne

Ak chcete, aby vaše čierne oblečenie ostalo čiernym navždy, pomôže vám opäť vodka. Zmiešajte vodku s vodou v pomere 1:1, vlejte do fľaše s rozprašovačom a nastriekajte na čierne oblečenie. Potom vložte normálne do práčky a vyperte s ostatným prádlom.

V spojení s levanduľovou uvoľňuje

Vôňa levandule je známym balzamom na dušu. V kombinácii s vodkou získate účinnú levanduľovú tinktúru, ktorá dokáže upokojiť, zmierňuje stres a prevonia ovzdušie vábivou vôňou ďalekého Provensálska. Stačí, ak čistú uzatvárateľnú nádobu naplníte čerstvými kvetmi levandule a zalejete po okraj vodkou. Nechajte 3 dni odpočívať na slnečnom mieste a potom preceďte cez sitko. Tekutinou môžete potrieť sedačky v obývačke, posteľ, alebo nastriekať do interiéru ako osviežovač vzduchu.  Dokonca, niekoľko kvapiek môžete pridať aj do čaju.