Odstráni zápach, pomôže s otlakmi a vyčistí steny v byte: 11 nezvyčajných využití chleba, ktoré sa oplatí poznať!

Chlieb ako ho nepoznáte. Presvedčte sa, že nejde len o základnú potravinu, ale máte v ňom aj perfektného pomocníka v domácnosti!

Vedeli ste, že chlieb nemusí byť len na jedenie? V skutočnosti v ňom máte skvelého pomocníka, ktorý pomôže vyriešiť mnohé problémy v domácnosti a dokonca ho môžete vynikajúco využiť aj v oblasti zdravia. Prečítajte si, na čo všetko ho môžete využiť!

Otlaky

Po celkom dni na nohách nie je ničím nezvyčajným, ak sa vám na chodidlách objavia bolestivé otlaky. S ich rýchlym odstránením vám pomôže chlieb. Stačí namočiť chlieb do jablčného octu a priložiť na otlaky. Obaľte fóliou a nechajte pôsobiť cez noc.

Rovnako dobre vám chlieb v kombinácií s octom pomôže aj pokiaľ ide o kurie oká. Na ich liečbu použite ocot, ktorý bol predtým namočený v jablčnom octe. Priložte na miesto na nohe, na ktorom sa kurie oko nachádza, prekryte fóliou a na nohu si obujte ponožku. Nechajte pôsobiť cez noc.

Zadretá trieska

Ak sa vám do kože zadrela drevená trieska, ktorú nie a nie vytiahnuť, opäť stavte na chlieb. Namočte ho do mlieka a priložte na miesto, kde sa trieska pod kožou nachádza. Zakryte bandážou a nechajte vyschnúť. Chlieb postupne triesku vytiahne z kože von.

Zatočí so zápachom

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Šíri sa z vášho koša nepríjemný zápach? Stačí, ak na krajec chleba nalejete trochu octu, necháte ho nasiaknuť a potom chlieb jednoducho vložíte na dno koša. Na druhý deň nebude po zápachu ani stopy.

Ďalšie neobvyklé využitia octu nájdete TU

Rozbité sklo

Predovšetkým, ak máme v domácnosti malé deti, kúsky rozbitého skla môžu byť veľmi nebezpečné. Aj napriek tomu, že sa vám podarí pozbierať veľké kúsky, menšie časti ľahko prehliadnete. Aj s týmto problémom vám pomôže chlieb. Stačí vziať krajec chleba a opatrne ho pritlačiť na miesto, kde sa sklo rozbilo. Chlieb zachytí vo svojej štruktúre aj tie najmenšie úlomky skla.

Koláče a sušienky uchová čerstvé

Aby boli vaše koláče stále čerstvé, umiestnite na odrezané konce krajec chleba. Môžete ho pripevniť pomocou špáradla. Koláče neoschnú a aj prvý kúsok bude vždy krásne čerstvý a mäkučký.

Ak obľubujete domáce sušienky a radi by ste ich uchovali čerstvé aj na neskôr, vložte ich do uzatvárateľnej dózy s niekoľkými krajca chleba. Vydržia čerstvé omnoho dlhšie, ako ste zvyknutí.

Mastnota

Ak vám pri vyprážaní či varení nakvapkali na sporák alebo kuchynskú linku mastné škvrny, pomôže vám opäť chlieb. Jednoducho vezmite krajec chleba a utrite ním mastný povrch. Bez chémie, rýchlo a účinne tak vyčistíte mastný povrch.

Už žiadne slzy

Ak chcete počas krájania cibule zabrániť slzeniu, dajte si do úst kúsok chleba, ktorý počas krájania budete žuť v ústach. Pomôže tiež, keď rukoväť noža pred krájaním pretriete krajcom chleba.

Ryža

Ak sa vám pripálila ryža, určite poznáte nepríjemný zápach, ktorý sa rýchlo šíri po celej kuchyni. Aby ste ho rýchlo odstránili, položte na vrch uvarenej ryže krajec chleba, prikryte pokrievkou a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Spálený zápach bude preč.

Na odstránenie prebytočnej vlhkosti z ryže tiež postupujte rovnako. Položte na vrch krajec chleba, prikryte a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Chlieb nasaje prebytočnú vlhkosť.

Cukor

Aby cukor zmäkol použite naň chlieb. A to tak, že do dózy s cukrom vložíte krajec chleba, dózu zavriete a necháte pôsobiť niekoľko dní.

Odstráni tuk

Tuk plávajúci na povrchu obľúbeného vývaru ľahko odstránite tak, že použijete krajec nasucho opečeného chleba (alebo hrianku), ktorou budete kĺzať po hladine polievky, kde sa tuk koncentruje. Chlieb však nevyhadzujte, ak máte domáceho miláčika, určite si na ňom pochutná.

Šmuhy na stenách

Aby ste odstránili  tmavé šmuhy a lepkavé odtlačky prstov zo stien či tapiet stačí, ak znečistené miesta utriete s mäkším krajcom chleba. Šmuhy a mastné fľaky budú jednoducho a rýchlo odstránené.