11 neoceniteľných trikov, ktoré pri praní odevov využijete denne: Kto ich pozná, ten poriadne ušetrí a bielizeň mu žiari čistotou!

Fantastické triky a tipy od šikovných gazdiniek, ktoré vám pomôžu pri praní a vaša bielizeň bude opäť žiariť!

Aspirín je niekedy lepší ako bielidlo

Časom biele veci strácajú svoju belosť a začnú žltnúť, rovnako sa nich podpisujú aj stopy starých škvŕn, ktoré už dlho neviete z bielych vecí odstrániť.

S touto úlohou vám pomôže aspirín – pri praní je potrebné rozdrviť niekoľko tabliet a pridať ich k prášku – to je všetko. Pre najlepší účinok nechajte bielizeň namočenú na 8 až 10 hodín vo vode, v ktorej rozpustíte aj niekoľko tabliet aspirínu (1 tableta na liter).

Ak periete na nízkych teplotách – toto vyčistí prádlo aj práčku

Ak periete pri nízkych teplotách, majte vždy poruke tablety na čistenie protézy (stačia aj tie najlacnejšie).

Máte pocit, že keď periete pri nízkych teplotách, prádlo sa nikdy nevyperie dobre? Pomôžu vám obyčajné tablety na čistenie protézy. 2-3 dávajte do bubna vždy, keď periete pri nižšej teplote (ale občas ich fuknem aj pri vyššej teplote). Prádlo je čisté a voňavé, navyše, tablety rozpúšťajú vodný kameň a usadeniny, takže sa vám poďakuje aj práčka.

Tieto tablety sú tiež výborné na záclony. Ak máte doma zažltnuté záclony a potrebuje ich rýchlo a skutočne účinne vybieliť, vyskúšajte tento postup . Záclony dajte do vody (vody len toľko, aby boli záclony celkom ponorené) a pridajte asi 3 tablety. Nechajte v tejto zmesi dobre vymáčať a môžete aj premiešať rukami. Potom operte ako zvyčajne. Záclony sú krásne biele bez práce.

Kuchynskú utierky

Mastní škvrny zmiznú ako mávnutím čarovného prútika. 1 liter horúcej vody zmiešajte s 2 lyžicami horčicového prášku a nechajte prevariť. Potom zalejte špinavé utierky a podľa potreby pridajte ďalšiu vodu tak, aby boli utierky ponorené. Nechajte stáť celú noc.

Ako odstrániť z bielej bielizne škvrny?

Do väčšieho hrnca nalejte 2 litre vody a priveďte tekutinu do varu. Vezmite 3 citróny a vytlačte z nich šťavu. Do horúcej vody pridajte 1 lyžicu soli, citrónovú šťavu a ¼ šálky obyčajného pracieho prostriedku (namiesto pracieho prostriedku môžete použiť mydlový sliz). Nechajte rozpustiť a namočte do tekutiny bielizeň. Nechajte pôsobiť 40 minút. Potom opláchnite v čistej vode a nechajte uschnúť.

Káva pre plnú čiernu farbu

Čierne veci po niekoľkých praniach tiež strácajú farbu a už nevyzerajú tak dobre. Napravíte to s bežnou rozpustnou kávou – pripravte si pár šálok kávy a pridajte ich do práčky pri pláchaní, keď už sú veci vypraté. V bubne by samozrejme mali byť iba čierne veci!

Práčku je tiež potrebné vyčistiť

Mnoho ľudí to z nejakého dôvodu považuje za zbytočné, ale v priebehu času sa práčka tiež zašpiní a môžu sa obmedziť niektoré jej funkcie.

Bežná sóda bikarbóna môže pomôcť vyriešiť tento problém – zmiešajte ju s vodou v pomere 1: 1 a opatrne touto tekutinou vyčistite gumové tesnenie, dávkovač na prášok a bubon.  Filter tiež pravidelne čistite.

Čisté a opäť biele vankúše

Najskôr si prečítajte štítok na vankúši a zistite, či je vankúš možné vyprať. Väčšina vankúšov je zo syntetických vlákien, ktoré je možné vyprať.  Ak je teda na štítku uvedená táto možnosť, odstráňte z vankúša povlak a ten vyperte oddelene. Vankúše perte vždy samostatne a nie s iným prádlom.

Whiten-yellowed-pillows-5

Vankúše vložte do práčky (je dobré prať naraz aspoň 2 vankúše – aby sa zabránilo prílišnému pohybu vankúšov vo vnútri práčky).

Potrebujeme:

3/4 šálky pracieho prostriedku

1 šálku Boraxu

1 šálku bielidla

(ak nechcete použiť bielidlo z chlórom, vyrobte si domáce bielidlo. Pripravíte ho z 12 šálok vody, ¼ šálky citrónovej šťavy, 1 šálku 3% peroxidu vodíka)

Vankúše zo syntetických vlákien perieme pri teplote minimálne 60 stupňov – aby sme účinne zničili roztoče a baktérie vo vnútri vlákien. Plákanie je potrebné zopakovať minimálne 3x.

Aby vankúše nestratili tvar je potrebné dávať pozor pri žmýkaní a zvoliť šetrné odstreďovanie (malo by trvať maximálne 30 sekúnd).

Sušenie

Ak máte sušičku, vložte vankúše do sušičky spolu s dvomi tenisovými loptičkami, ktoré vložíte do čistých bielych ponožiek (vďaka nim budú vankúše opäť krásne nadýchané). Nastavte na vysokú teplotu (umelé vlákna teplota nepoškodí). Potom skontrolujte, či sú vankúše vo vnútri ešte vlhké a v prípade potreby proces zopakujte.

Whiten-yellowed-pillows-2

Ak sušičku nemáte, vankúše položte na čistý uterák a nechajte na rovnom povrchu celkom uschnúť.

Biela podprsenka ako nová

Potrebujeme:

2 lyžice soli

1 lyžicu jedlej sódy

1 lyžicu pracieho prášku

2 litre teplej vody

Postup:

Do vandlíka si nalejeme teplú vodu. Pridáme všetky vyššie uvedené všetky prísady a premiešame. Nechajte prádlo namočené 15 minút namočenú v tomto roztoku. Ak je podprsenka veľmi zájdená, predĺžte dobu namáčania až na 30 minút. Vyberte podprsenku a vypláchajte ju. Prádlo necháme vysušiť ako zvyčajne. Takýmto spôsobom vybielite aj iné biele veci, s ktorými ste už chceli vzdať!

Na záclony pomocník z kuchyne!

Dokonale vybieli zažltnuté a staré záclony. Môžete ho pridať  priamo k prášku na pranie (stačí skutočne trocha prášku). V prípade veľmi zažltnutých záclon nalejte do vandlíka cca 5-6 litrov vody a pridajte 5 práškov do pečiva. Nechajte rozpustiť a potom do vody namočte záclony, nechajte pôsobiť a následne vyperte.

Biele ponožky

Dva spôsoby šikovných gazdiniek, ktoré vám pomôžu.

Jednoduchý trik na umývanie bielych ponožiek. Budú snehovo biele bez použitia bielidla

Prvá metóda

 1. Dajte lyžicu soli do misy s teplou vodou a dôkladne premiešajte.
 2. Keď je soľ rozpustená, vložte ponožky do kúpeľa niekoľko minút.
 3. Po tomto čase ich umyte v pračke ako vždy. Soľ dokáže s ponožkami úžasné veci.

Druhá metóda

  1. Na začiatok namočte ponožky do teplej vody.
  2. Vezmite ponožky z vody a posype ich jedlou sódou a pokvapkajte trochou citrónovej šťavy, alebo posypte kyselinou citrónovou.
  3. Chvíľku šúchajte ponožky proti sebe a vložte ich do misky s teplou vodou.
  4. Počkajte 5 minút, vytiahnite ponožky z kúpeľa a potom umyte v pračke, ako vždy.

Ako vrátiť bielizni žiarivú bielosť?

New-arrival-white-font-b-sheer-b-font-font-b-curtains-b-font-new-high-grade

Použite univerzálne prírodné bielidlo. Nechajte zovrieť vodu a potom do nej pridajte 2 citróny nakrájané na plátky. Vložte bielizeň do tekutiny a nechajte pôsobiť 40 minút. Potom vyperte ako zvyčajne.

Citrón je vynikajúci univerzálny čistič a silné prírodné bielidlo, ktoré nepoškodí tkaniny.

Na chúlostivé materiály

Zmiešajte ¼ šálky bežného prášku na pranie s ¼ peroxidu vodíka a dvomi litrami teplej vody. Namočte prádlo a nechajte pôsobiť po dobu 30 minút. Potom dôkladne opláchnite pod tečúcou vodou.

Táto metóda je vhodná na pranie vlnky a iných chúlostivejších materiálov. Je tiež nutné vybrať si vhodný prací prostriedok.

Intenzívne čistenie

Zmiešajte ¼ šálky peroxidu vodíka so 4 kvapkami amoniaku a 1 litrom vody. Namočte do tohto roztoku vaše prádlo a nechajte namočené 10 minút. Potom dôkladne opláchnite.

Toto riešenie je silnejšie ako predošlé a teda aj veľmi účinné. Nezabudnite si pri namáčaní prádla nasadiť rukavice.

Foto: unsplash

Dnes najobľúbenejšie