Najlacnejší prací prostriedok: Za pár drobných môžete mať zásoby až do zimy!

Nemíňajte desiatky eur za pracie prostriedky, ktoré navyše ani zďaleka nedosahujú taký výsledok, ako sľubuje výrobca. Vyrobte si domáci prací gél, ktorý obstál v testoch lepšie ako drahé produkty z obchodu.

Pranie je jednou z najmenej obľúbených domácich prác slovenských gazdiniek. K radosti z prania neprispievajú ani ceny pracích prostriedkov, ktoré sú v poslednej dobe poriadne vysoké.

Ľudia preto prirodzene siahajú po rôznych alternatívach, z ktorých niektoré fungujú viac a iné menej.

Účinnejší ako prostriedky z obchodu

Pri pátraní po cenovo dostupných a ekologických alternatívach sme narazili na takzvaný mydlový sliz. Práve ten sa narozdiel od iných alternatív v teste časopisu dTest ukázal ako skutočne účinný.

Test časopisu okrem iného ukázal, že normálny prací prášok bielizeň naozaj opral, ale znečistil odpadovú vodu. Pracie gule neoprali a znečistili vodu, mydlové orechy neurobili ani jedno ani druhé a to pritom stoja asi 10 eur za kilo.

Pranie s mydlovým slizom sa však ukázalo ako účinné – sliz prádlo šetrne vypral a neznečistil odpadovú vodu. Navyše mydlový sliz si možno ľahko vyrobiť aj doma.

Ako si vyrobiť mydlový sliz?

Základ tvorí jadrové mydlo, u nás asi najznámejšie ako “mydlo s jeleňom” vyrábané najskôr v Schichtovej fabrike, neskôr Setuze. Dostupných je viacero značiek a výrobkov, u nás aj Palma, Lanza, atď. Ak zoženiete mydlo s jeleňom, bude výsledkom jelení sliz, ak Lanzu, bude to len obyčajný voňavý sliz.

Okrem toho budeme potrebovať aj praciu sódu. Na jedno mydlo budeme potrebovať asi asi štvrť až pol kila.

Postup výroby je veľmi jednoduchý a podobá sa príprave karamelu – teda iba miešame a pridávame ingrediencie.

  1. Pripravte si jemné kuchynské strúhadlo, varechu a vedro.
  2. Nastrúhajte mydlo, zalejte tromi litrami horúcej vody a miešajte, kým sa mydlo celkom nerozpustí.
  3. Pridajte sódu a zalejte ďalšími siedmimi litrami horúcej vody. Miešajte, kým sa úplne nerozpustí aj sóda. Výsledný produkt by mal mať vločkovitú štruktúru.
  4. Nechajte vychladnúť a počkajte, kým z tekutiny nevznikne gél.

Ideálne je vyrábať mydlo priamo v uzatvárateľnom plastovom vedre (napríklad v takom, v akom sa predáva farba), v ktorom môžeme produkt rovno skladovať.

Jedno mydlo a polovica balenia sódy vystačí na výrobu až desiatich litrov slizu. Jedna pracia dávka pritom predstavuje 200-250 ml. Desať litrov slizu by teda malo vystačiť na 40-50 praní. Celkové náklady na jedno pranie tak predstavujú asi 4 centy.

Dnes najobľúbenejšie