Starší chlebík máme v kuchyni pravidelne, ale toto by nám nenapadlo: Len ho namočte do kyslej smotany a dajte piecť – tento nápad si zamiluje každý!

Starší chlebík máme doma z času na čas všetci, prinášame vám však niekoľko nápadov, ako s ním naložiť netradične. namiesto obaľovania vo vajíčku či mletia na strúhanku skúste tieto vynikajúce nápady!

Sladká pochúťka z kyslej smotany

Chlebík nakrájame na kocky a každú namočíme najskôr v kyslej smotane a potom c cukre. Uložíme na plech vystlaný papierom a dáme do rúry zapiecť na 10-15 minút (dozlatista), Ide o vynikajúcu sladkú chuťovku.

Toto je výsledok.

Luxusná krusta na pečenie rýb alebo mäsa

Chlebík nastrúhame a v jednej vrstve dáme nakrátko vysušiť do rúry. Potom zmiešame s pestom a natrieme na povrch rýb alebo mäsa. Posypeme syrom a máme fantastickú krustu na pečenie, pod ktorou ostane mäsko šťavnaté a fantasticky ochutené.

Namiesto trojobalu

Chlebík rozmixujeme, dáme nakrátko vysušiť do vyhriatej rúry a používame na obaľvoanie, Stačí do nej napríklad obaliť zvyšnú zemiakovú kašu.

Namočte ho do vody a zabaľte doň náplň

Chlebík zbavíme kôrky a krátko namočíme do vody. Potom doň zabalíme náplň podľa chuti a vytvoríme tvar šišky. Vyprážame v oleji dozlatista.

Fantastický dezert

Vždy dva krajce chleba spojíme pomocou marmelády a na vrch natrieme vrstvu masla. Potom každý takto spojený chlebík nakrájame na prúžky. Každý kúsok obalíme v kryštálovom cukre maslovou stranou. Uložíme na plech vystlaný papierom na pečenie.

Pozrite si tieto a ďalšie skvelé tipy vo videu

A ďalšie skvelé recepty

Vynikajúca syrová pochúťka

Potrebujeme:

Saláma alebo klobása – 200 g

Syr nastrúhaný- 200 g

Kôpor – 4 vetvičky

Vajce – 1 ks

Kyslá smotana – 2 polievkové lyžice

Múka hladká- 60 g

Ďalej pre pečenú verziu:

Múka hladká – 100 g

Sóda – 1 lyžička

Na vyprážanú verziu:

Múka hladká- 60 g

Vajce – 1 ks

Rozdrvené kukuričné lupienky alebo strúhanka – 150 g

Olej na vyprážanie

Postup:

Salámu si nakrájame na kocky, pridáme nasekaný kôpor, syr a všetko preložíme do misky. Pridáme 1 vajíčko a 2 lyžice smotany. Nakoniec vmiešame aj múku a vymiešame jednotnú zmes.

Na dosku nasypeme 80-100 g múky a 1 lyžičku sódy alebo prášku do pečiva – premiešame.

K tejto múčnej zmesi pridáme ½ salámovo-syrovej zmesi a vymiesime cesto.

Takto pripravené cesto preložíme na plech vyložený papierom, roztlačíme na tvar placky a narežeme na 8 častí. Potrieme kyslou smotanou a dáme piecť. Pečieme pri teplote 250 stupňov 10 minút.

Zvyšné cesto pripravíme na panvici. Stačí zmes jednoducho rozdeliť na menšie časti (ako keď robíme karbonátky) a obaliť postupne v múke, vajíčku a cornflakes (alebo strúhanke).

Pizza zo staršieho chlebíka

Pizza zo staršieho chlebíka

Potrebujeme:

Krajce staršieho chlebíka

100 g kyslej smotany alebo majonézy

1 vajce

1/3 šálky strúhaného syra

100 g polosuchej salámy

1 šálku mlieka

200 g mozzarely

Paradajkovú omáčku

Bazalku, oregano…

Olej

Postup:

Formu na pečenie vymastíme olejom a vyložíme krajcami chleba tak, aby na dne nebola medzera. Rozšľahané vajce zmiešame so smotanou, mliekom, strúhaným syrom, korením a soľou. Zmes nalejeme na chleba, pokvapkáme paradajkovou omáčkou a necháme 15 minút odstáť.

rucek-za-mrzlivi-krckava-pica-od-star-leb-02

Potom uložíme plátky salámy a nakoniec aj strúhanú alebo na plátky nakrájanú mozzarellu. Môžeme posypať bazalkou alebo iným korením a vložíme do rúry. Pečieme pri teplote 220 stupňov približne 15-20 min.

Zapečený starší chlieb s pečeným cesnakom

Fantastická večera pre celú rodinu. Navyše, na jej prípravu môžete využiť aj starší chlebík, ktorý práve potrebujete zužitkovať.

Potrebujeme:

½ šálku masla

3 hlávky cesnaku

2 lyžice olivového oleja

1 bochník chleba

2  lyžice čerstvej petržlenovej vňate

1 šálku strúhaného syra

Soľ, korenie podľa chuti

Postup:

Petržlenovú vňať umyjeme a nasekáme nadrobno. Všetky hlávky cesnaku očistíme tak, že vrchnú stranu odrežeme, aby sme videli jednotlivé strúčiky.

Menšiu formu na pečenie vystelieme alobalom a vložíme do nej takto pripravené hlávky cesnaku. Následne ich potrieme olivovým olejom a vložíme do vyhriatej rúry, kde pečieme pri teplote 170 stupňov približne 50 minút. Ak poznáte pečený cesnak určite viete, akú úžasnú bude mať po dopečení chuť.

Upečený cesnak vyberieme z rúry, necháme chvíľku vychladnúť a potom vyberieme jednotlivé strúčiky. Strúčiky nasekáme nadrobno a zmiešame ich v miske so syrom, maslom a petržlenovou vňaťou. Zmes dochutíme soľou a korením.

Plátky chleba potrieme cesnakovou zmesou a uložíme na plech vystlaný papierom na pečenie. Pečieme vo vyhriatej rúre pri teplote 240 stupňov (funkcia gril) 3-4 minúty.

Vyberieme z rúry, necháme chvíľku vychladnúť a môžeme podávať.

Kompletný recept s fotopostupom nájdete TU.

Koláč zo staršieho chlebíka

Potrebujeme:

10 krajcov starého chleba

350 g jemnej salámy

350 g strúhaného syra

400 ml mlieka

8-10 vajec

Soľ, korenie nadrobno nakrájanú petržlenovú vňať

Postup:

Chleba a salámu nakrájame nadrobno. Zo salámy odoberieme 2-3 lyžice a opražíme na troche oleja.

Zvyšok salámy zmiešame s chlebom a strúhaným syrom (trochu syra odložíme na posypanie). Vajcia rozmiešame so soľou, korením a petržlenovou vňaťou. Zmes nalejeme na chlebovú zmes a premiesime rukami. Postupne do zmesi pridávame mlieko.

Formu vymastíme olejom a do vnútra navrstvíme zmes. Vrch posypeme opraženou šunkou, trochou strúhaného syra a prikryjeme alobalom.

Vložíme do vyhriatej rúry a pečieme pri teplote 200 stupňov 10 minút. Potom odokryjeme alobal a pečieme ďalších 10-15 minút.

Podávame s čerstvým šalátom alebo obľúbenou omáčkou.

Domáce bake rolls zo starších rožkov

Máte doma staré rožky a neviete, čo s nimi? Pripravte domáce Bake Rolls, o ktoré sa doma potrhajú!

Potrebujeme:

Staré rožky (prípadne toastový chlieb alebo veku)

Na ochutenie:

Soľ

Obľúbené korenie

Cesnak

Olej alebo maslo

Paprikovú pastu, omáčku na pizzu, syr, prípadne ďalšie prísady podľa chuti.

Postup:

Rožky nakrájame na tenké plátky, ak používame veku, pohárom si z nej vykrojíme kolieska a preložíme na plech vystlaný papierom na pečenie. Pretlačený cesnak zmiešame s olejom a soľou. Túto zmes natrieme na každý kúsok. Môžeme použiť aj paprikovú pastu, paradajkovú omáčku, obľúbené koreniny, syr…, fantázii sa medze nekladú.

Vložíme do rúry nastavenej na 100 stupňov a necháme kolieska usušiť. Keď sú chrumkavé, vyberieme z rúry a môžem podávať.

Aby boli kolieska skutočne vernou kópiu kupovaných krekrov, môžete vareškou urobiť v strede každého kúska dierku.

8dd7bfd05988623e73dceac3ff1f0655_view_l

Nám chutia ešte viac, ako tie kupované. Dúfam, že budú aj vám! :-)

Krokety zo staršieho chlebíka a cukety

Krokety zo staršieho chlebíka a cukety

Potrebujeme:

500 g staršieho chlebíka

200 ml mlieka

1 cibuľu

1 cuketu

100 g slaniny

1 šálku (200 ml) strúhanky

2 lyžice kyslej smtoany

50 g syra najmeno nastrúhaného

Soľ a korenie podľa chuti

Postup:

Chlieb nakrájame na kocky a zalejeme mliekom. Premiesime rukami a necháme odpočívať, kým si pripravíme ďalšie prísady.

Cibuľu nakrájame nadrobno a krátko opražíme na troche oleja spolu s nadrobno nakrájanou slaninkou.

Cuketu umyjeme a nastrúhame na strúhadle. Pridáme soľ a necháme 15 minút odpočívať. Potom odstránime prebytočnú tekutinu.

V miske rozšľaháme 2 vajcia s kyslou smotanou, soľou a korením. Z chlebíka tiež vytlačíme tekutinu a zmiešame ho s restovanou cibuľkou a slaninou. Pridáme strúhaný syr, strúhanku, cuketu a vaječnú zmes. Premiešame a dochutíme soľou a korením. Ak je zmes príliš riedka pridáme ešte trochu strúhanky – zo zmesi by sa malo dať formovať jednotlivé krokety. Krokety môžu mať podlhovastý alebo okrúhly tvar. Vyprážame ich na rastlinnom oleji dozlatista.

 

Dnes najobľúbenejšie