10 izboviek, ktoré sa nájdu hádam v každom dome: Ak urobíte túto chybu, môžu byť veľmi nebezpečné!

Máte doma tieto rastliny aj vy? Ak máte malé deti, alebo chováte v byte domáce zvieratká, toto si určite prečítajte!

Izbové rastliny prinášajú do našich interiérov život, sviežosť a čerstvý vzduch. Hoci ich samotná prítomnosť v byte nie je nebezpečná, pri kontakte s niektorými druhmi treba byť obzvlášť ostražitý. Mnohé obsahujú dráždivé a veľmi jedovaté látky, ktoré dokážu spôsobiť nemalé zdravotné problémy. Tieto rastliny samozrejme nie sú jedovaté samé o sebe, ich prítomnosť v byte nie je vôbec nebezpečná, problém nastáva až vtedy, ak sa niektoré ich časti dostanú do tráviaceho traktu alebo prídu do kontaktu so sliznicami. Obzvlášť ostražití by ste mali byť v prípade, ak máte doma malé deti, ktoré radi ochutnávajú a dotýkajú sa vecí okolo seba. Rovnako budú tieto informácie užitočné aj pre majiteľov domácich miláčikov.

Klívia

Krásna izbovka sa môže pochváliť úžasnými kvetmi, ale aj veľmi jedovatým koreňom. Kontakt s ním môže vyvolať podráždenie, zvracanie a vo veľkom množstve je schopný spôsobiť paralýzu.

Dífenbachia

Jedovatá je nielen pre ľudí, ale aj pre všetky druhy zvierat a vtákov, u ktorých môže spôsobiť smrť. Príznaky otravy touto rastlinou sú zápal ústnej sliznice, zvracanie, krvavá hnačka, poruchy prehĺtania a dýchania.

Filodendron

...

Pôsobí podobne, ako dífenbachia. Dráždi tráviace aj dýchaciu sústavu. Konzumácia väčšieho množstva vedie k ťažkým otravám. Nebezpečná je však len za predpokladu, že sa jej listy dostanú do úst. Je potrebné chrániť nielen pred deťmi, ale tiež vtedy, ak chováte doma operencov. Konzumácia listov spôsobuje ich uhynutie.

Krotónovec

Obsahuje jedovatú šťavu. Šťava má bielu farbu a pôsobí ako nervový jed. Pri kontakte s pokožkou spôsobuje podráždenie, pľuzgiere a vracanie.

Amarylis

V prípade tejto izbovky je jedovatá celá rastlina- kvety,stonka a najmä cibuľka. Rastlina obsahuje alkaloidy, ktoré pôsobia na centrálnu nervovú sústavu. V prípade, že sa do tela dostane väčšie množstvo rastliny, môže spôsobiť až nervový kolaps. Pozor aj na žltú šťavu – má veľmi negatívny vplyv na tráviaci trakt – spôsobuje zvracanie, kŕče a hnačku.

Antúria

Aj táto vznešená rastlina patrí do kategórie jedovatých. Obsahuje šťavelan vápenatý, ktorý spôsobuje opuchy slizníc, pier, jazyka, svrbenie, ťažké prehĺtanie a u extrémne citlivých osôb môže spôsobiť udusenie.

Brečtan

Obľúbená – vždy zelená izbovka je nebezpečná pri konzumácií listov. Látky, ktoré obsahuje spôsobujú zvracanie, prudké bolesti hlavy, nevoľnosť a hnačku.

Cyklamén

Nebezpečenstvo predstavujú najmä hľuzy tejto rastliny. Ak sa dostanú do úst, spôsobia nepríjemné tráviace ťažkosti. Šťava z cyklaménu vyvoláva pri kontakte s pokožkou prudké reakcie – začervenanie, opuchy až pľuzgiere.

Svokrin jazyk

Táto izbovka je veľmi odolná a nenáročná na pestovanie. Nebezpečná je v prípade konzumácie listov.

zdroj: filatropikum

Foto: pixabay