Jedna rada pre dokonale čistú práčku a voňavé prádlo!

Aby ste práčku udržali skutočne čistú, nepotrebujete žiadne špeciálne prípravky. Vďaka tejto surovine bude vaša práčka čistá a prádlo voňavé po každom praní. :-)

Každý z nás očakáva, že po vypraní bude prádlo voňať čistotou a sviežosťou. Často sme však nepríjemne prekvapení nepríjemným zápachom, ktorý sa po praní šíri z práčky a samozrejme, drží aj na šatstve.

Aby sme sa tohto nepríjemného zápachu zbavili, prádlo musíme opakovane vyprať a často siahneme aj po vyššej dávke aviváže či iného prostriedku. To však problém skutočne len prekrýva a nerieši jeho podstatu.

Prečo práčka zapácha?

Dôvodom zápachu môže byť v niektorých prípadoch nešťastné kombinácia prášku na pranie a aviváže. To je však ten lepší prípad. Omnoho častejšie ide o závažnejší problém – pleseň, ktorá sa drží vo vnútorných častiach práčky, predovšetkým v gumovom tesnení a na miestach, ktoré nevidíme. Ak práčku po každom praní dostatočne nevysušíme, plesni doslova vydláždime cesto k rýchlemu rozširovaniu sa. Toto je rada nad zlato!

Voňavé prádlo = čistá práčka

Či chceme alebo nie, tieto dve veci spolu veľmi úzko súvisa. Ak máme znečistenú práčku, nemôžeme čakať, že naše prádlo bude po vypraní čisté,svieže a voňavé. Aby sme nepríjemnému zápachu spôsobeného plesňou a usadzovaním nečistôt predchádzali, nepotrebujeme drahé prípravky z obchodu. Stačí 1 celkom bežná ingrediencia – ocot.

Biely ocot je osvedčená prírodná látka, ktorú poznali a používali už naše staré mamy. Ocot dokáže odstrániť príčinu zápachu a udržať práčku čistú. Pridanie tejto suroviny do každého prania vás ušetrí od nutnosti opätovne prať zapáchajúce prádlo.

Ocot ničí baktérie, zmäkčuje vodu a predovšetkým bojuje proti plesni a  vodnému kameňu. Ak sa obávate kyslého zápachu z octu pridajte k nemu niekoľko kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja a problém je vyriešený.

...

Pri každom praní pridávajte 1 šálku octu do dávkovaču na aviváž.

Dôkladné vyčistenie práčky pomocou octu a jedlej sódy

Dbajte na pravidelné čistenie práčky a chráňte svoje oblečenie ako aj samotný spotrebič. Napokon, nejde o lacnú záležitosť a preto by sme mali dbať na to, aby práčka vydržala čo najdlhšie.

Do dávkovača na aviváž pridajte 1 šálku octu a priamo do bubna 1 šálku jedlej sódy. Spustite najvyššiu teplotu a program bez predpierania. Tento postup realizujeme raz za 2 mesiace, bez prádla (naprázdno).

Ďalšie tipy pre udržanie čistoty:

Práčku po každom praní dôkladne vysušte

Dvierka na práčke nechate otvorené – aby sa vnútro dostatočne vysušilo

Dodržiavajte pranie konkrétnych typov tkanín pri odporúčaných teplotách

Nepoužívajte nadmerné množstvo aviváže alebo pracieho prostriedku

Nedávajte na jedno pranie veľké množstvo šatstva

Vnútro práčky niekoľkokrát do roka vyčistite zmesou vody a octu

Prečítajte si aj: Ako zbaviť práčku zápachu, vodného kameňa a nečistôt?