Ak dostanete ružu, nečakajte, kým zvädne: Takto jednoducho ju premeníte na ozdobu vašej záhrady!

Skúsený pestovateľ poradí, ako na to!

Kytica červených ruží je symbolom lásky. Prečo by však mala vydržať len pár dní? Ukážeme vám jednoduchý trik, ako premeniť rezané ruže na krásnu ozdobu vašej záhrady, ktorá vám už nikdy nezvädne!

Na zakoreňovanie rezaných ruží existuje množstvo rôznych názorov. Pravdou je, že nie vždy sa táto metóda môže vydariť, ale na druhej stane, nemáte čo stratiť. Keď rezané ruže vädnú a strácajú svoju krásu, tak- či tak by skončili v koši. Takto sa môžete pokúsiť zachovať ich krásu na dlhú dobu.

Najúspešnejšie je zakoreňovanie odrezkov ruží s červenými alebo ružovými kvetmi, naopak najmenej úspešné je zakoreňovanie bielych, žltých, modrastých alebo oranžových kvetov, rovnako ako rôznych šľachtených odrôd. Riziko tiež vzniká vtedy, ak je ruža ošetrená chemickými látkami proti chorobám a škodcom.

Najväčšia šanca na zakorenenie je na jar, v lete alebo v septembri. Ak zvolíte iný čas, môže sa to podariť, ale trvá to dlhšie a úspešnosť zakorenenia nie až taká vysoká.

Najúspešnejšie zakorenenie je v prípade ruží, ktoré majú púčiky. Vtedy má rastlina najviac sily, ktorú na vyhnanie korienkov bude potrebovať. Ak je ruža vo váze týždeň, prípadne viac, už nie je vhodná na zakoreňovanie. Stáť by mala maximálne 2-3 dni.

2 (2)

Ako na to?

Potrebujeme strednú časť ruže – vrchná s kvetom aj spodná odumierajú ako prvé. Stredná časť je najsilnejšia – horný rez je priamy, spodný šikmý. Rez by mal viesť tesne pod púčikom. Odtrhneme listy a môžeme odstrániť aj tŕne, keďže ich k zakoreneniu nepotrebujeme. Výnimkou sú lístky, ktoré sa nachádzajú tesne pod rezom. Ak sú zdravé, môžeme ich na odrezku nechať.

Odrezky môžeme nechať zakoreniť v pôde, alebo vo vode. V oboch prípadoch je viac ako žiadúce použiť biostimulant. V prípade zakorenenia v pôde použijeme stimulatór zakoreňovania, alebo tablety aktívneho uhla, ktoré rozmelíme a práškom ošetríme spodnú časť odrezkov. Ak použijeme tekutý stimulant a potom odrezky vložíme do pôdy, je nutné, aby v ňom odrezky boli namočené po dobu minimálne 12 hodín.

Pri zakoreňovaní vo vode je potrebné vodu rpavideľne meniť a vhodné je pridávať do nej biostimulanty. Keď sa objavia korienky, jednoducho odrezky vložíme do pôdy.

Ako tekutý stimulátor zakoreňovania môžeme použiť:

Šťavu z aloe vera (20 kvapiek na 1 pohár)

Med (1 lyžičku na 1 pohár vody)

Tip pestovateľa:

Lyžičku medu zmiešajte s lyžičkou dreveného popola a 2 lyžičkami šťavy z aloe vera. Nechajte v chladničke 24 hodín odstáť. Následne túto zmes zmiešajte s pohárom vody (ideálne destilovanej) a odrezky vložte do tejto zmesi na 12 hodín.

Potom odrezky vložte do substrátu bohatého na živiny zmiešaného s pieskom a prikryte plastovým vreckom alebo fóliou. Preložíme na slnečné a teplé stanovisko (odrezky potrebujú veľa svetla). Náš tip: na dno nádob, do ktorých nasypeme substrát je dobré uložiť kúsky polystyrénu – prekyprí pôdu a potom naň navrstvíme substrát.

Nezabúdame na pravidelné vetranie a zalievanie. Substrát by nemal nikdy celkom uschnúť. Ak sa rastlinkám bude dariť, začiatkom leta ich môžete presadiť do pôdy, alebo do väčších črepníkov a uložiť na balkón. Počas najteplejších dní je potrebné rastlinky chrániť pred poludňajším slnkom.

V začiatkoch môžete odrezkom vonku pomôcť vytvorením mini skleníkov, vytvorených z vrchnej časti plastových fliaš.

zdroj: klumba

Dnes najobľúbenejšie