Rodinný lekár odporučil žuť klinčeky 10 minút: Nie sú len na bolesť zubov, tento účinok by mal poznať úplne každý!

Pravdepodobne každý z nás v kuchyni má koreničku plnú sušených klinčekov. Najčastejšie sa toto korenie používa v zime, keď prichádza sezóna studeného počasia a chcete sa udržať v teple s hrnčekom teplého vareného vína v ruke. Ukázalo sa, že klinčeky môžu byť použité nielen na kulinárske účely. Klinčeky sa veľmi úspešne využívajú aj v medicíne, korenie pomáha pri liečbe a prevencií mnohých chorôb (samozrejme po konzultácii s lekárom). Náš rodinný priateľ a lekár nedal na silu klinčekov dopustiť. Pamätám sa, ako nám mnohokrát prízvukoval, čo dokáže obyčajné žuvanie tohoto zázračného korenia.

prospech zo sušených klinčekov

V klinčeku nájdeme obrovské množstvo užitočných látok:

 • vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B4, B6 a B9), vitamín C, vitamín E, vitamín K
 • minerály: draslík, vápnik, sodík, horčík, fosfor, železo, mangán, meď, selén, zinok
 • Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny
 • éterický olej, ktorý obsahuje eugenol, karyofylén a ylangén

Prečo žuť klinčeky?

 • Prevencia chrípky, angíny a zápalových ochorení (doplnok liečby aj prevencia, hlavne v časoch chrípky)
 • Bojujú proti baktériám a patogénom v ústach a tráviacom trakte
 • Stimulujú vylučovanie tráviacich štiav
 • Výborné pre ľudí trpiacich nízkym krvným tlakom
 • Odbúravajú stres a prospievajú nervovej sústave
 • Zvyšujú chuť do jedla, ale zároveň jedlo ľahšie strávite
 • Odstraňujú žalúdočné kŕče
 • Hneď osviežia dych, pretože likvidujú baktérie v ústach

Užitočné vlastnosti klinčekov

Boj proti patogénom – najmä v ústachprospech zo sušených klinčekovUž v dávnej minulosti sa korenie veľmi často využívalo v boji proti baktériám a vírusom. Napríklad pri tuberkulóze, záškrte a najrôznejších problémoch spôsobujúci zápaly hrdla, ústnej dutiny, zubov a mandlí. Aj dnes sa odporúčajú ako prevencia chrípky, angíny a tiež doplnková liečba týchto problémov.

Bojujú proti parazitom v tráviacom trakte – Klinčeky dokážu pomôcť aj týmto spôsobom. Prospievajú tak zdraviu tráviaceho traktu – žalúdka a čriev.

Stimulujú tvorbu tráviacich štiavprospech zo sušených klinčekov

Táto vlastnosť korenia je veľmi užitočná pre ľudí trpiacich gastritídou a problémami s vylučovaním žalúdočných kyselín. Žuvanie klinčeka pomáha zvyšovať chuť do jedla. Naopak, vyhýbať by sa mu mali ľudia trpiaci zvýšeným vylučovaním žalúdočných kyselín a žalúdočnými vredmi.

Upravuje činnosť tráviaceho traktuKlinčeky majú priaznivé účinky pri liečbe ochorení tráviaceho traktu, pečene, meteorizmu a zápalu hrubého čreva.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Udržiava zdravie v ústnej dutineprospech zo sušených klinčekov

Klinček je známy svojim analgetickým účinkom, je schopný zmierniť bolesť zubov, ďasien, vredoch, aftách a zápalových ochorení v ústach. Tiež podporuje celkové orálne zdravie a osviežuje dych.

Podporuje nervový systém, odstraňuje stres a nervozitu

prospech zo sušených klinčekov

Toto korenie má ukludňujúci  účinok. Z klinčekov sa vyrábajú aj mierne sedatíva používané v medicíne.

Spomaľuje rozvoj rakovinyKlinček spomaľuje expanziu rakovinových buniek, čo je spôsobené najmä obsahom eugenolu v ňom.

Zmierňujú kŕče a stimulujú maternicuZaujímavé je, že užívanie klinčeka môže mať na rôzne orgány rôzny účinok. Na jednej strane odstraňujú gastrointestinálne kŕče a na druhej strane niektoré zdroje uvádzajú, že dokážu vyvolať kontrakcie maternice (podobne ako malinový list). Klinček môže tiež mierne zvýšiť krvný tlak.

Ako užívať klinček

Ak chcete zachovať zdravie kardiovaskulárneho systému, doprajte si špeciálne víno, ktoré mnohí milujú . Ale malo by byť varené podľa špeciálnej receptúry. Ak chcete čo najviac vyťažiť z klinčekov, musíte ho pravidelne užívať aj  niekoľko týždňov (ale len lyžičkách)

prospech zo sušených klinčekov

Vezmite si pol litra červeného vína (je dôležité vziať skutočné víno, nie z prášku) a vložte do fľaše 5 klinčekov, ak chcete, môžete pridať škoricu. Zatvorte fľašu a položte ju na tmavé miesto po dobu 3 týždňov. Táto kúra sa má užívať len ako 1 lyžička s čajom 1 až 3 krát denne.

Ak trpíte perorálnymi problémami, mali by ste klinček žuť.prospech zo sušených klinčekov

Ak chcete stimulovať trávenie, žujte 1-2 klinčeky 15 minút pred jedlom. Majte však na pamäti, že ľudia s vysokou kyslosťou žalúdka a žalúdočnými vredmi sa tejto kúre musia vyhnúť.

Aby ste sa zbavili kožných vredov, naneste na postihnutú oblasť 1 kvapku koncentrovaného klinčeka z esenciálneho oleja. Pri problematickej pokožke sú veľmi prospešené kúpele s klinčekovým olejom.prospech zo sušených klinčekov

Nekupujte nikdy príliš suchý klinček. V takom korení s najväčšou pravdepodobnosťou nie sú takmer žiadne užitočné éterické oleje. Jeho kvalitu môžete skontrolovať jednoduchým položením korenia do pohára vody. Dobré klinčeky budú plávať vertikálne (s nohou dole) alebo pomaly klesať na dno. Ak sa klinček drží na hladine vodorovne, užitočné esenciálne oleje sa už stratili.

prospech zo sušených klinčekov