Ako zmeniť farbu na kvetoch hortenzie?

Hortenzie sú jedny z mála kvetov, ktoré dokážu meniť svoju farbu. Ako ich farbu zmeniť a získať odtiene, ktoré sa vám najviac páčia?

Tiež sa vám už niekedy stalo, že ste si zakúpili hortenziu sýto modrej farby a o rok vám v záhrade vyrástli kvety ružovkastej farby? Hortenzia dokáže meniť sfarbenie svojich kvetov a ak si želáte, aby vaša rastlina o rok zakvitla inou farbou, poradíme vám, ako na to!

Farbu kvetov ovplyvňuje pôda, do ktorej hortenzie zasadíte. Čím kyslejšia je pôda, tým sa hortenziám lepšie darí. Pokiaľ ich máte v záhrade zásaditú pôdu, hortenzii sa nebude dariť. Rovnako jej neprospieva ani neutrálne pH pôdy – zapríčiňuje žltnutie listov.

Hydrangea_macrophylla_-_Hortensia_hydrangea

Platí jednoduché pravidlo – čím kyslejšia je pôda, tým sú kvety hortenzie modrejšie – od bledších až po nádherné – sýtomodro odtiene, ktoré sú považované za tie najkrajšie. Ak chcete, aby hortenzia o rok zakvitla na modro potrebujete do pôdy tiež dostať hliník – práve s ním sa totiž viaže špecifické farbivo, ktoré spôsobuje, že kvety hortenzie sú nádherne modré. Ak chcete modré hortenzie, pridávajte do pôdy kamenec hlinitoamonný, alebo používajte hnojivo špeciálne určené pre modré hortenzie s obsahom hliníka.

Farba kvetov a pH pôdy:

pH od 3,5 po 4,5 = sýto modré až fialové odtiene

...

pH od 5,5 po 6,0 = ružové až červené odtiene kvetov

Naše babičky používali pre získanie modrého odtieňu trik s mincou. Jednoducho zapichli do zeminy v blízkosti hortenzie mince alebo klince a prípadne dodávali pôde kyslosť zalievaním zriedeným octom.

Na záver si to zhrňme – pre modré odtiene pridávajte viac hliníka a pre ružové a červenkasté pridávajte hnojivo s obsahom vápenca. Hortenzia bude postupne meniť meniť farbu kvetov a každým rokom sa bude viac približovať farbe, ktorú chcete.

Jediné kvety, ktorých farbu nezmeníte sú biele hortenzie.