Zlepšovák pre všetkých, ktorí chcú mať veľkú úrodu domáceho zeleru: Keď skúsite raz, všetky priesady už budete pestovať len takto!

Nápad od Mareka pre všetkých, ktorí sa chystajú vypestovať si vlastnú úrodu!

Dva roky dozadu som prvýkrát skúsil pestovanie zo semienka v horúcej vode, konkrétne som tento experiment vyskúšal na zelery. Polovicu semienok klasicky (zalievanie vlažnou vodou) a polovicu horúcou. Tie z horúcej vody sa ujali omnoho lepšie, rýchlejšie zakorenili, priesady silnejšie a ujalo sa ich omnoho viac. Minulú jar som takto vypestoval bazalku, rozmarín, karfiol a aj muškáty zo semienka – a to všetko len v mini záhrade na balkóne. Tento rok sa chystám aj na petúnky, odporúčam!

Ako na to?

Two oregano and a Rosemary living the winter inside my bedroom window. I’ve been harvesting some for recent pizzas. Gotta keep ‚em alive to go outside in the Spring

Pripravil som si plastovú dózu s rozmermi 240x170x40 cm a do vnútra som navrstvil substrát. Potom som na zeminu nalial horúcu vodu z kanvice, do pôdy dal semienka a jemne zatlačil rukou do pôdy. Dózu som zakryl plastovým vreckom a nechal 40-50 minút. Potom som jednoducho preložil na teplé miesto a staral sa ako zvyčajne. Ide o skvelý urýchľovať klíčenia. Ak neveríte, urobte to na začiatok len s časťou semienok. Môžete to urobiť aj tak, že semienka vložíte do pôdy a až potom zalejete horúcou vodou (ja som dal vodu tesne pred zovretím, v návode sa písalo že vriacu, ale ja som použil o pár stupňov chladnejšiu). Myslite na to, keď budete pestovať vaše rastlinky zo semienok, je to super vychytávka.

Marek J.