Žena si splnila sen z detstva. Na Bali stavia nádherné domy z bambusu

Elora Hardy je architekta, ktorá prišla s nápadom výstavby takzvaných bambusových obydlí. Chcela tak dokázať, že bambus je ideálnym ekologickým stavebným materiálom, ktorý sa hodí na všetky typy budov – od luxusných víl až po školy, malé chalúpky či víkendové domy. Zakrivená štruktúra bambusu ovplyvňuje výslednú podobu stavieb a vytvára nádherné nepravidelné štruktúry, ktoré bežne nachádzame v prírode.

Bambus je podľa architektky  stavebným materiálom budúcnosti, pretože rýchlo rastie  a má podobnú pevnosť a odolnosť ako oceľ či betón. Okrem toho je práca s týmto materiálom vďaka jeho ľahkosti omnoho jednoduchšia ako v prípade klasických stavebných materiálov. Jedinou nevýhodou bambusu je podľa Elori fakt, že v surovom stave je pomerne krehký a vyžaduje šetrnejšiu manipuláciu, tento problém sa však dá jednoducho odstrániť pomocou ošetrenia prírodnými soľami.

Elora Hardy pochádza z Bali a po 10 ročnom štúdiu v New Yorku sa vrátila do svojej rodnej krajiny, kde sa už 5 rokov venuje výstavbe bambusových obydlí. Verí, že tieto stavby sú dostupným a ekologickým bývaním pre každého. Ich výstavba je totiž finančne neporovnateľne nižšia, ako v prípade bežných stavieb.

Čo architektu na jej ceste najviac motivovalo? Keď mala 9 rokov, mama ju požiadala, aby nakreslila svoj vysnívaný dom. Obyčajná detská kresba sa však zmenila na celoživotnú inšpiráciu. O 20 rokov neskôr totiž svoj vysnívaný dom sama postavila – z bambusu.

bamboo-house-ted-talk-sharma-springs-elora-hardy-ibuku-bali-35

bamboo-house-ted-talk-sharma-springs-elora-hardy-ibuku-bali-26

bamboo-house-ted-talk-sharma-springs-elora-hardy-ibuku-bali-44

bamboo-house-ted-talk-sharma-springs-elora-hardy-ibuku-bali-31

bamboo-house-ted-talk-sharma-springs-elora-hardy-ibuku-bali-30

 

bamboo-house-ted-talk-sharma-springs-elora-hardy-ibuku-bali-7

bamboo-house-ted-talk-sharma-springs-elora-hardy-ibuku-bali-39

bamboo-house-ted-talk-sharma-springs-elora-hardy-ibuku-bali-48

bamboo-house-ted-talk-sharma-springs-elora-hardy-ibuku-bali-50

 

Picture of Pavla

Pavla

Má rada všetko nové, originálne a kreatívne :-)

Dnes najobľúbenejšie