Žena si prestala umývať vlasy šampónom a nahradila ho niečím, čo má doma každý. Výsledky sú ohromné

Podľa niektorých štúdií spôsobuje používanie šampónov a iných vlasových prípravkov elimináciu tvorby prirodzeného kožného mazu. V dôsledku toho sa pokožka bráni tvorbou väčších tukových zásob a v konečnom dôsledku sa tak vlasy ešte viac zamasťujú. Nevedome si tak vytvárame akúsi „závislosť“ na prostriedkoch pre starostlivosť o vlasy, aby sme ich mali vždy čisté a bez masti.

V dôsledku preniknutia týchto informácií na verejnosť, sa ešte v minulom storočí sformovali najmä v USA rôzne hnutia, ktoré bojujú proti používanie chemikálií v šampónoch, ktoré by túto „závislosť“ spôsobovali. Niektoré z nich dokonca zbierajú peniaze na vývoj alternatívnych metód umývania vlasov a prvé výsledky už sú na svete.

Práve vďaka týmto hnutiam bola vynájdená metóda umývania vlasov iba pomocou vody, jedlej sódy a jablčného octu.

Prevádzkovateľka internetového serveru treehugger.com Katherine Martinko sa rozhodla podstúpiť experiment, v rámci ktorého postupne prestala používať klasický šampón a nahradila ho vodou, jedlou sódou a jablčným octom.

Hoci Katherine mala v pláne experimentovať iba mesiac, výsledky ju natoľko prekvapili, že experiment natiahla až na 6 mesiacov. A toto sú výsledky:

„Najväčšmi som sa bála zápachu octa a prvé umývanie vlasov s týmto roztokom bolo naozaj nepríjemné. Avšak môžete byť pokojní, poctivé vypláchnutie vlasov zabezpečí, že po octe nezostane ani známka,“ ubezpečuje Katherine ľudí, ktorí majú pochybnosti o použití octu na umývanie vlasov.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

„Moje vlasy sú zdravšie a pevnejšie každým dňom. Dokonca sa mi zamasťujú stále pomalšie,“ hovorí o výsledkoch polročného testu Katherine. Počas celej tejto doby experiment prerušila iba dva razy. „Dvakrát som namiesto jedlej sódy použila šampón. Bolo to počas mojej cesty do Mexika a do Hondurasu, pretože som nemala chuť vysvetľovať na hraniciach dôvod transportu podivného bieleho prášku. A moje vlasy na použitie šampónu reagoval okamžite. Vlasy boli suché a pokožka mastnejšia a tiež som cítila, že ma pokožka na hlave svrbí vždy po použití šampónu,“ píše Katherine na svojej stránke.

Za pol roka blogerka použila iba jedno balenie jedlej sódy a pol fľaše octu. Ak máte taktiež záujem vyskúšať tento netradičný experiment, nižšie prinášame návod, ako si vyrobiť tento „alternatívny šampón“. Dajte nám vedieť, ako váš experiment dopadol.

Ako si vyrobiť „alternatívny šampón“:

  1. 1-2 lyžice jedlej sódy rozpustite v pollitrovej fľaši vody.
  2. Do tejto tekutiny potom pridajte 2 lyžice jablčného octu.
  3. Aplikujte do vlasov ako šampón, jemne poumývajte vlasy roztokom a takmer okamžite poriadne opláchnite vodou.

Uvedené množstvá sú na dlhé vlasy. Ak máte krátke vlasy, môžete použiť o polovicu menšie dávky surovín.