Tiež ste to zažili? Takto vyzerali naše zemiakové brigády za bývalého režimu!

Mladšie ročníky si to ani len nedokážu predstaviť, tie staršie spomínajú s úsmevom. Síce sa na roliach narobili, spomienky a zážitky im nikto nevezme. Hovoríme o zbere zemiakov, ktorý sa rok čo rok opakoval. V začiatkoch sa pomáhalo zadarmo, neskôr si mladí mohli aspoň trošku prilepšiť. Aby sme si časy minulé pripomenuli, prinášame zopár záberov, ktoré vašim rodičom či starým rodičom oprášia spomienky. Tí, ktorí zemiakovú brigádu nikdy nezažili a už pravdepodobne ani nezažijú, sa pri spoločnom prezeraní fotografií môžu od svojich blízkych dozvedieť zopár zaujímavosti z tohto obdobia.

 

 

Na archívnych snímkach z 1. októbra 1970 zber zemiakov pod Strečnom. Pekné jesenné dni využívali družstevníci na Jednotnom roľníckom družstve Strečno, v okrese Žilina, na zber zemiakov, ktoré mali vysadené na takmer 20 hektároch. Zber plánovali ukončiť za 10 dní, pričom počítali s priemernou úrodou zemiakov druhu Sperber 160-170 metrákov. Z tohoročnej úrody odovzdali na verejné zásobovanie 19 vagónov. Strečnianski družstevníci si veľmi pochvaľovali účinnú pomoc žiakov miestnej Základnej deväťročnej školy (ZDŠ) pri zbere.

Foto: TASR – Ján Valko

Foto: TASR – Ján Valko

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Na snímke žiačka ZDŠ v Strečne Dana Obertová pomáha pri zbere zemiakov.

Foto: TASR – Ján Valko

 

Na archívnych snímkach z 11. septembra 1970 zber zemiakov pod Spišským hradom. V najprodukčnejšej zemiakárskej oblasti severovýchodného Slovenska, v okresoch Poprad a Spišská Nová Ves, sa začal v tom čase zber zemiakov. Pod Spišským hradom, v Jednotnom roľníckom družstve Jablonov pomáhalo jabloneckým družstevníkom aj 120 brigádničiek zo zdravotníckej školy v Levoči.

 

Foto: TASR – Gabriel Bodnár

Foto: TASR – Gabriel Bodnár

Na archívnych snímkach z 21. júna 1972 zber skorých zemiakov v okrese Košice. Po poľnohospodároch Trebišovského a Michalovského okresu začali v utorok 20. júna zberať skoré zemiaky aj poľnohospodári z Jednotného roľníckeho družstva, v okrese Košice. Do konca mesiaca dodali na verejné zásobovanie jeden vagón skorých zemiakov. Barčianskym družstevníkom pri zbere výdatne pomáhali študenti z tamojšej Strednej poľnohospodárskej technickej školy (SPTŠ). Na snímke žiaci SPTŠ v Barci G. Kaliničová, K. Schönová a T. Zeleniak sypú zemiaky do vriec.

 

Foto: TASR – Andrej Haščák

Na snímke M. Fialová, M.Finderová a J. Galajdová pri zbere zemiakov.

Foto: TASR – Andrej Haščák

Na archívnych snímkach z 25. júna 1972 zber zemiakov v okrese Košice. Poľnohospodárom na Jednotnom roľníckom družstve v Barci, okres Košice, pri zbere zemiakov výdatne pomáhali žiaci tamojšej Strednej poľnohospodárskej technickej školy. Zemiaky odrody Krasiva mali vysadené na 6 hektároch. Úrodu plánovali zobrať za 5 dní.

 

 

Zdroj, titulná foto:  dobrenoviny.sk