Zelerová šťava je hotovým pokladom pre zdravie: Detoxikuje, chráni srdce a posilňuje kosti!

Podľa portálu lataifas je koreň zeleru jednou z najcennejších potravín pre jesennú výživu a to vďaka tomu, že je nabitý dôležitými látkami, ktoré naše telo pred zimou potrebuje. Môže sa jesť surový, vo forme šalátu, varený v polievkach, či omáčkach, ale dá sa aj piť vo forme džúsu. V tomto článku sa dozviete, prečo je dobré zaradiť ho pravidelne do svojho jedálnička.

Zeler je bohatý na vlákninu, vďaka čomu je veľmi prospešný pre trávenie a metabolizmus. Obsahuje aj veľké množstvo vitamínu C, čím prispieva k posilneniu imunitného systému a pomáha ničiť voľné radikály, ktoré spôsobujú chronické choroby .

Zeler je dobrým zdrojom vitamínov skupiny B (B1, B2, B3, B5 a B6) a má hlavnú úlohu pri syntéze makrožívín dôležitých pre výrobu energie. Vitamín K, ktorý obsahuje, je nevyhnutný pre asimiláciu vápnika. Tento vitamín smeruje vápnik do kostí, nie do chlopní srdca alebo tepien, kde sa môže ukladať a spôsobovať problémy.

Zeler zároveň pomáha srdcu prostredníctvom dodávky draslíka – minerálu, ktorý má významnú úlohu pri regulácii krvného tlaku. Okrem vitamínu K obsahuje zeler aj fosfor, ktorý pomáha kostnému metabolizmu a predchádza osteoporóze.

Zelerová šťava

Pre jeho výraznú chuť a arómu sa odporúča zelerový džús kombinovať ešte s inou zeleninovou, či ovocnou šťavou napríklad z mrkvy, uhorky, kapusty, červenej repy, jablka a pod.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Postup:

 

Ošúpte si zeler, nakrájajte ho na menšie kúsky a odšťavte 50 – 100 ml. Táto dávka by mala byť konzumovaná denne a mali by ste ju rozdeliť do 3 rovnakých dávok. Liečba môže trvať 15 – 20 dní.

Kombinujte ju s inou šťavou v pomere 1:3 a môžete pridať aj citrón, či med.

Liečivé účinky

detoxikuje

prečisťuje

má remineralizačné účinky

výborný pri rekonvalescencii

pomáha pri nervozite

zmierňuje príznaky reumy a dny

poskytuje úľavu pri horúčke a kašli

podporuje chudnutie

Zelerový džús sa odporúča ako detoxikátor aj ľuďom, ktorí pracujú v znečistenom prostredí, ako aj tým, ktorí konzumujú veľa mäsa, užívajú veľa liekov alebo fajčia.

Vonkajšie použitie

pri vredoch v ústach

ochoreniach očí

pri hojení rán

Foto: lataifas
Foto: Pixabay
Foto: pixabay