Zeler počas jesene a zimy neprehliadajte: Stačí s ním spraviť toto a kašeľ likviduje na počkanie – drahé sirupy z lekárne už nekupujem!

Naši predkovia na neho nedali dopustiť. Síce je známy skôr ako neodmysliteľná súčasť nedeľného vývaru, ale má aj skvelé liečebné účinky. Do svojho jedálnička by ho mali zaradiť diabetici, pretože látky v ňom obsiahnuté znižujú hladinu krvného cukru.

Blahodarné účinky má zeler aj v prípade vysokého krvného tlaku, pomôcť môže aj ako prírodné diuretikum – podporuje tvorbu moču, čistí tak aj náš pohybový aparát v prípade reumatizmu, dny a artritídy. Okrem vitamínov a minerálov, ktoré podporujú imunitu, obsahuje čerstvý zeler aj éterické oleje, ktoré pôsobia v ľudskom organizme antibakteriálne a antimykoticky v oblasti úst, žalúdka, čriev i močových ciest.

Likviduje kašeľ, rozpúšťa hlieny a dezinfikuje

V prípade kašľa, nádchy alebo angíny pomáhajú zelerové silice rýchlo rozpúšťať hlieny a dezinfikujú sliznice.

Najúčinnejšia je šťava (domáci sirup) z čerstvého zeleru. Ja som tento recept vyskúšala na mojom synovi, ktorému sirupy z lekárne nezabrali. Sirup viete rýchlo pripraviť, nie je cítiť zelerom a zaberá skutočne rýchlo. Tento zabudnutý recept používala už naša prababka a ja som ho po takmer 50-tich rokoch opäť využila pri mojom synovi.

...

Ako ho pripraviť?

Olúpte zelerovú buľvu a na niekoľkých miestach ju prepichnite. Uprostred vydlabte dieru a nasypte do nej cukor kryštál. Zeler pustí šťavu, ktorá sa následne po lyžiciach užíva. Ja som skúsila prvýkrát pred dvomi rokmi, keď mal syn 4 roky a odvtedy už na kašeľ nič iné nepotrebujem. Zaberá výborne, nebuďte skeptickí a skúste, zlepšenie sa dostaví naozaj rýchlo.