Zdravé hranolky zo zeleru

Hranolky nemusia byť vždy len zo zemiakov. Skúste zdravšiu variantu zo zeleru. Hodia sa ako samostatný pokrm alebo ako príloha k mäsu.

Hranolky nemusia byť vždy len zo zemiakov. Skúste zdravšiu variantu zo zeleru. Hodia sa ako samostatný pokrm alebo ako príloha k mäsu.

Potrebujeme:

1 lyžičku sladkej papriky

1 lyžičku kajenského korenia

1 lyžičku čierneho korenia

1 lyžičku cesnakového prášku

1 lyžicu soli

...

1 lyžičku sušeného oregana

1 lyžičku sušeného tymianu

750 g zeleru

2 lyžice olivového oleja

Postup:

V miske zmiešame všetky druhy korenia a soľ. Zeler ošúpeme, umyjeme a nakrájame na hranolky. Hranolky preložíme do misky pridáme olivový olej a 1 lyžicu zmesi korenia. Dokladne premiešame, aby sa zmes dostala na povrch každého kúska.

Zvyšok zmesi korením môžeme použiť na ochutenie mäsa.

Preložíme na plech vystlaný papierom na pečenie a pečieme vo vyhriatej rúre pri teplote 230 stupňov, kým povrch hranoliek nieje zlatistý.

Zeler je nabitý zdravím

Vysoký obsah vitamínu C robí zo zeleru ideálnu zbraň v boji proti chrípke a nachladeniu. Pokiaľ si doprajete čerstvú zelerovú šťavu, dodáte telu množstvo vitamínu, čím si celkovo posilníte imunitu. Vitamín A obsiahnutý v tejto zelenine podporuje tvorbu zrakového pigmentu, ktorý bráni vzniku šeroslepoty. Pre správnu zrážanlivosť krvi a mineralizáciu kostí je nevyhnutný vitamín K. Okrem celej skupiny vitamínov B v zelere nájdeme ešte vitamín E. Ten je pre telo významným antioxidantom, ktorý chráni pred voľnými radikálmi a vznikom niektorých druhov rakoviny.

Na správnu činnosť nervov a svalov dohliada horčík. Navyše reguluje teplotu a pôsobí na vznik hormónov. Sodík spolu s draslíkom ovplyvňujú správnu hladinu tekutín v organizme.

Veľké zastúpenie majú i stopové prvky železo, zinok, jód a chróm. Chróm je nutný pre štiepenie sacharidov. Spoločne s inzulínom reguluje hladinu cukru v krvi, preto jeho nedostatok môže byť jednou z príčin vzniku cukrovky. Pre peknú pokožku a dobrý psychický stav je potrebný zinok.

Prajeme vám dobrú chuť! :-)

zdroj: nosalty