zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Zdravé ďasná aj po 40-tke: Vďaka týmto radám sa vyhnete problému s ustupujúcimi ďasnami!

Ustupujúce ďasná sú bežným problémom, ktorý trápi  najmä dospelých po 40-tke. Ďasná sa sťahujú z koruniek zubov a odhaľujú korene. Kľúčom k úspechu je aj včasná diagnóza. Čím skôr sa začnete o vaše ďasná starať, tým lepšie. V boji proti ustupujúcim ďasnám nepotrebujete drahé prípravky. Pomôžu vám aj tieto účinní prírodní pomocníci!

Čo spôsobuje ustupujúce ďasná?

Ustupujúce ďasná môžu byť spôsobené liekmi, z ktorých sú vaše ústa suchšie, než obvykle. Ak máte sucho v ústach, vaše ďasná a tkanivá sú veľmi náchylné na infekciu.

Čo spôsobuje ustupujúce ďasná:

• Príliš drsné čistenie zubov po dlhú dobu

• Nesprávne čistenie zubov/ vytvára zubný plak

• Fajčenie, zlá životospráva (jednostranné stravovanie, drastické diéty…)

• Hormonálne zmeny (napríklad menopauza)

• Rodinná anamnéza

• Ste diabetik

• Poruchy imunity

Toto sú prírodné spôsoby, ako liečiť ustupujúce ďasná

Aloe vera

Aloe vera má hojivé a protizápalové vlastnosti, ktoré liečia opuchnuté a boľavé ďasná. Najprv použite zubnú niť, potom si umyte zuby a nakoniec si vyčistite zuby gélom z aloe vera po dobu asi troch minút. Následne si ústa dôkladne vypláchnite.

Zelený čaj

Ďalší produkt matky prírody, ktorý je dobre známy pre svoje liečivé vlastnosti, je zelený čaj. Vďaka antioxidantom pomáha bojovať proti ochoreniu ďasien. Mali by ste vypiť aspoň jednu šálku zeleného čaju každý deň.

Oil pulling (prevaľovanie oleja v ústach)

Na túto techniku môžete použiť rôzne oleje, najlepšie buď teplý olivový, sezamový alebo kokosový. Spočiatku vám prelievanie oleja v ústach nemusí byť príjemne, no ochránite tak ďasná pred infekciami.

Na boj proti baktériám a zlepšenie dychu je dobrý aj citrónový olej. Túto metódu by ste nemali používať príliš často, pretože tento olej je kyslý a môže tiež poškodiť sklovinu vašich zubov, ale raz alebo dvakrát týždenne by vám nemal uškodiť. Skúste kombinovať asi pol šálky olivového oleja so šťavou z polovice citróna. Počas troch týždňov každý deň zatraste zmesou a vytvorí sa vám citrónový olej, ktorý môžete použiť na masáž ďasien.

Aktívne uhlie

Aj aktívne uhlie je považované za najprirodzenejší a najmenej abrazívny spôsob čistenia zubov a je zvlášť účinné v kombinácii s kokosovým olejom namiesto ústnej vody. Kokosový olej znižuje tvorbu zubného kazu tým, že vďaka antimikrobiálnym vlastnostiam dokáže zabíjať baktérie.

Šalvia

Táto bylinka sa vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam od nepamäti používala okrem iného aj na problémy s ďasnami. Ľudia žuli jej listy, ako liek na opuchnuté ďasná a zubné abscesy. Čaj z listov šalvie je účinným kloktadlom a okrem ochrany ďasien, či liečby zápalov zlepšuje aj celkovú dentálnu hygienu. Pripravíte si ho jednoducho tak, že 2 lyžice sušenej šalvie zalejete horúcou vodou a necháte lúhovať 15 – 20 minút.

Vitamín C

Nedostatok vitamínu C môže spôsobiť zápal ďasien a krvácanie. Preto dbajte na dostatočný prísun vitamínu C, ideálne v prírodnej forme konzumáciou potravín, ktoré ho obsahujú. Sú naň bohaté najmä citrusové plody, tmavá listová zelenina, paprika, brokolica, kivi a bobuľovité ovocie. Nezabúdajte však, že nesprávnym skladovaním, či tepelnou úpravou sa vitamín C z potravín stráca a preto ich konzumujte najmä čerstvé a v surovom stave. Zeleninové a ovocné šťavy, či smoothie spotrebujte bezprostredne po ich príprave.

Zdroj: naturallivingideas.com


Najlepšie tipy pre zdravie