Zbrane nemusia byť iba nositeľom nebezpečenstva a násilia

Keď sa povie zbrane, väčšina ľudí si ich spojí s negatívnymi asociáciami, ako je násilie, vojny a ničenie. Môže za to nielen história, ale aj množstvo ukážok z dnešného sveta, ktoré dokazujú, že zbrane vo svete neprinášajú dobro, ale bolesť. Napriek tomu nemusia byť zbrane využívané iba za takýmito účelmi. Aj zbrane sú iba predmety a o tom, či sú zlé alebo dobré, rozhoduje až človek, v ktorého rukách nájdu využitie. A niektoré druhy využitia môžu byť celkom neškodné.

Väčšinou sú to najmä muži, ktorí majú záľubu nielen v rýchlych autách, ale aj v zbraniach. Či už ich k tomu vedú akčné filmy, ktorých hrdinami by sa radi stali, alebo číra mužská podstata ich povahy, niektorí majú zbrane ako hobby a venujú sa strieľaniu ako športu. A tak ako si niekto chodí zabehať, a niekto chodí na ryby, oni si raz za čas vyrazia na streľnicu.

Niektorých mužov záľuba k akcii a dobrodružstvu privedie až k povolaniu, kedy spoľahlivé krátke zbrane nosia za opaskom počas služby pre prípad nutnosti zasahovať v nejakej situácii. Nájdu sa medzi nimi, samozrejme, aj nejaké ženy, ale ide zväčša o typicky mužské povolania. A to najmä kvôli jeho potenciálnemu nebezpečenstvu a nevyhnutnosti väčšej fyzickej sily, ktorou disponujú od prírody predovšetkým muži.

Doplnkom k zbraniam môžu byť aj laserové zameriavače alebo zbraňové lasery, ktoré sú legálne dostupné už aj na Slovensku. Čo sa týka výberu a možností v zbrojnom priemysle, zákazníci nemajú núdzu a okrem zbraní si vedia zaobstarať aj dokonalé lasery.

Tí, ktorí sa chcú strieľaniu venovať iba zo záľuby vo svojom voľnom čase, potrebujú presné zbrane, ktorými na streľnici vždy čo najlepšie trafia svoj cieľ. V detstve začínajú na streľnici na rôznych mestských slávnostiach, v dospelosti si mnohí zaobstarajú zbrojný pas a chodia si na profesionálnu streľnicu zastrieľať a trénovať presnosť „mušky“. Ak však nechcú zbrane vlastniť, nemusia si zbrojný pas vybavovať, stačí prísť na streľnicu, kde im zbrane zapožičajú a iba tak tréningovo si strieľanie do terča môžu vyskúšať. A ktovie, niekto sa pri tom možno odreaguje lepšie ako pri iných činnostiach, a práve na takéto vyčistenie hlavy a tréning trpezlivosti a sústredenia to využíva.

Oproti strieľaniu do terča však v súčasnosti existuje aj oveľa populárnejšia forma zábavy, pri ktorej síce strieľate zo zbraní, ale ide o laserové zbrane, ktoré sa využívajú v rámci obľúbených laserových hier. Tie sú vhodné bez ohľadu na pohlavie a zabávajú sa pri nich muži, rovnako ako ženy. Takzvané „laser game“ sa stali rozšírenou možnosťou trávenia voľného času s partiou priateľov, alebo aj v rámci firiem na rôzne teambuildingy. Hráte v tímoch proti sebe a napriek tomu, že na seba strieľate, zásahy nie sú vôbec bolestivé a ani ich necítite, preto sa tejto hry môžu zúčastňovať mladšie, aj staršie ročníky.

...

Spomínate si na prestrelky, ktoré ste videli v akčných filmoch? V rámci laserovej hry sa môžete vcítiť do role akčného hrdinu a nič špeciálne k tomu ani nepotrebujete. Zoberte priateľov, a ak budete minimálne štyria, ale ideálne aspoň ôsmi, máte postarané o skvelú zábavu. Síce táto zábavka niečo stojí, ale keď sa poplatok rozpočíta na viacerých účastníkov akcie, budete si to môcť dovoliť rovnako, ako keby ste sa spoločne vybrali napríklad na bowling alebo do kaviarne. Ako strediská, ktoré prevádzkujú tieto hry, uvádzajú, chodia im tam aj študenti v rámci svojich školských výletov. Netreba však zalamovať rukami, kam táto generácia speje. Na akčných hrdinov sa deti hrali vždy, hoci kedysi nemali k dispozícii takéto možnosti. Pri tomto druhu hry sa pohybujete po priestore, v ktorom zažijete napínavú atmosféru a je to reálnejší pocit, ako iba v počítačovej hre.

Síce zbrane ako také sympatické nie sú, keďže vieme, čo dokážu spôsobiť, kým ide iba o rovinu nevinného strieľania do terča, ide ako by o niečo inú podobu populárnych šípok, ktorými mierite na cieľ. Sú ľudia, ktorých to baví, tak ako niekoho baví varenie, športovanie alebo pozeranie filmov. Ak máte kolegu, ktorý je tým nadšený, možno ho teraz pochopíte lepšie.