Zbohom suchý kašeľ, škriabanie v hrdle a upchatý nos: Tento sirup volám z večera do rána – večer užijete a ráno ste ako rybička!

Keď prišlo koncom septembra prvé väčšie ochladenie, prišla som z práce s dunením v hlave, upchatým nosom a vedela som, že je zle. Na druhý deň sa pridal aj kašeľ a pichanie v hrdle. Našťastie, mala som poruke tento sirup podľa receptu našej babky. Dala som si lyžicu večer pred spaním (bála som sa, že kvôli kašľu a nádche sa nevyspím). Takže lyžica pred spaním, poriadne sa zababušiť do periny a ráno mi bolo neporovnateľne lepšie. Taká je to sila. Užívala som ešte pár dní a choroba sa nezhoršila, práve naopak. A hlavne už ne druhý deň zmizla bolesť hrdla a kašeľ sa skoro úplne stratil!

Tajomstvom je rastlina, ktorú mnohí majú len za burinu

Niektorí ho majú len za burinu, no je to skutočne ohromná vec v časoch chrípky a prechladnutí. Chren sa tradične sa využíva v kuchyni.  Okrem toho však chren obsahuje aj mnoho zdraviu prospešných látok, preto ho možno považovať aj za dobré liečivo na mnoho neduhov. Ja z neho už roky vyrábam silný chrenový sirup podľa starého receptu, ktorý pomôže liečiť suchý kašeľ, škrabanie v krku a má dobré antibakteriálne účinky.

Potrebujeme:

250 g chrenu

200 g kvalitného medu

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Šťavu z 1 citróna

3 cm zázvoru (nemusí byť)

Postup:

Chren aj zázvor rýchlo olúpeme a nastrúhame na jemnom strúhadle. Zalejeme ho pohárom prevarenej, ale nie horúce, vody. Starostlivo všetko premiešame, prikryjeme a necháme odstáť pol druhej hodiny v izbovej teplote. Po uplynutí tejto doby precedíme a tiež starostlivo vytlačíme tekutinu cez sterilne čisté plátenko a vmiešame  celý med a trochu citrónovej šťavy.

Ako pomáha?

Sirup používame nielen na suchý kašeľ a škriabanie v krku. Odporúča sa aj pri klasickej chrípke, problémoch s prieduškami a rôznych zápaloch horných ciest dýchacích. Tiež sa uvádza ako užitočný pomocník aj pri nechutenstve. Dospelým podávame polievkovú lyžicu trikrát denne, u detí ju zameníme na kávovú lyžičku. Sirup nepoužívame u našich najmenších, vhodný je približne od štvrtého roku života. Tiež by sa ním nemali liečiť ľudia, ktorí majú problémy s obličkami, žalúdočnými vredmi a pečeňou. Všeobecne sa uvádza, že každodenná konzumácia by nemala prekračovať tridsať až päťdesiat gramov čerstvého koreňa.

Vylieči a pridá vám na kráse!

Woman before and after digital makeup and retouching makeover on face. Transformation concept.

Chrenový sirup môžeme využiť nielen ako liečivo, ale aj pre krásu. Dá sa z neho vyrobiť pleťové tonikum, ktorému pomáha s regeneráciou pokožky a tiež dokáže zosvetliť pehy a pigmentové škvrny. Sirup premiešame v pomere jedna ku dvom so suchým bielym (nie je nutné hľadieť na chuťové vlastnosti, nesmie byť len prisladzované a chemicky upravované, ako sú napr. Neblaho proslulé „krabičáky“). Pretrepeme a pehy alebo škvrny potierame dvakrát týždenne. Vyhýbame sa očiam a ich najbližšiemu okoliu. Pred prvým použitím vyskúšame, či nie sme na tento prípravok alergickí. Nanesieme malé množstvo tonika na pokožku za uchom a jeden deň pozorujeme reakcie.