Zbohom pleseň v kúpeľni aj v práčke: Kde ju uvidíte, dajte toto a vaša kúpeľňa bude čistejšia než kedykoľvek predtým!

Ak máte v byte problém s plesňou, tak s najväčšou pravdepodobnosťou bude práve v kúpeľni, v miestnosti, kde máte zle izolované okná, alebo na vlhkých stenách. Samozrejeme, najskôr je potrebné toto miesto vysušiť (napríklad pomocou elektrického ohrievača) a potom miesto ošetriť protiplesňovým prípravkom. Ak nechcete používať prípravok s obsahom chlóru, poradíme vám riešenie, ktoré ste nám poslali priamo vy!

Najsilnejšia pomoc proti plesni – používam aj na tesnenie v práčke

Radím všetkým! Máme starý dom a vždy mal problémy s plesňou a to najmä v kúpeľni. Kúpili sme aj drahú chémiu, vyčistili, ale nikdy výsledok nevydržal dlho. Na radu susedov som urobila tento prípravok, raz za čas s ním vydezinfikujem kúpeľňu (pretože aj skvele čistí) a teraz už 4 rok máme pokoj. pred aplikáciou však musíte priestor vysušiť, inak sa pleseň časom vráti – možno pomôže len viac vetrať.  :-)

Recept:

2 lyžičky olej z čajovníka (tea tree) (najsilnejší prostriedok proti plesni, neverila som, ale je to tak)

2 šálky vody

1 lyžička alkoholu

Postup: 

Nalejte prísady do rozprašovacej fľaše, pretrepte a rozstrekujte na problémové miesta. Nechajte pôsobiť. ja s tým likvidujem aj pleseň v práčke, ak nechcete octovať, skúste to aj vy.

Druhý recept, ktorý vám pomohol s plesňou

Potrebujeme:

  • jedlá sóda
  • saponát
  • vriaca voda

Ak sa chcete zbaviť nečistôt a plesní, ktoré sú na stenách a medzi dlaždicami, pripravte misku s vriacou vodou, pridajte 2 lyžice jedlej sódy a 1 polievková lyžicu saponátu. Do tejto zmesi potom ponorte starú kefku na zuby a pripravenou zmesou vyčistite problematický povrch. Sstenu a dlaždice by ste mali umyť týmto spôsobom najmenej dvakrát, aby ste sa zbavili plesní na dlho. V kúpeľni  nezabudnite nechať dobre vyvetrať.

Čo ešte funguje na pleseň

Pleseň neškodí len vizuálnej stránke priestoru, ale je veľmi nebezpečná aj pre naše zdravie. Dýchacie cesty jej vplyvom trpia najviac, kedže neviditeľné čiastočky plesne – spóry sa dostávajú do vzduchu, ktorý vdychujeme.

Peroxid vodíka: Tento tekutý zázrak dokáže účinne likvidovať aj mikroskopické  čiastočky plesní a zabrániť nielen tomu, aby sa pleseň rozširovala, ale zároveň predísť aj jej návratu. Použite 3 % roztok peroxidu vodíka, ktorý prelejete do fľaše s rozprašovačom a aplikujete na postihnuté miesta. Nechajte pôsobiť 10-15 minút, vyčistite hubkou a zotrite.

3

Alkohol: Veľmi účinný je predovšetkým pri odstraňovaní plesne zo stien. Najlepšie je použiť čistý lieh – rozhodne nie tmavý alkohol ako whiskey. Pripravte si roztok z 1 dielu alkoholu a 1 dielu vody. Prelejte do fľaše s rozprašovačom aplikujte na pleseň. Nechajte pôsobiť a následne odstráňte hubkou či škrabkou. Nástroje, ktoré prišli do styku s plesňou dôkladne vydezinfikujte.

Ocot: Vynikajúci bojovník proti plesni a jedna z najúčinnejších prevencii proti tejto hube. Nastriekajte ocot na postihnuté miesta a dôkladne vydrhnite. Pozor na používanie octu na vápennej omietke, na tomto povrchu stráca účinnosť. Na kachličky, špáry, či postihnuté miesta v práčke je však veľmi účinný. Preventívne ho aplikujte 1 x do týždňa na miesta, kde sa predtým pleseň zvykla objavovať.

Borax: Borax alebo teratraboritan sodný je prírodný čistiaci prostriedok, ktorý má množstvo využití v domácnosti. Od výroby ekologického domáceho prostriedku na pranie až po účinný boj s plesňami. Používanie Boraxu, rovnako ako používanie peroxidu vodíka, nemá toxický vplyv na prostredie a ľudské zdravie. Rovnako však platí, že v kontakte s touto látkou postupujeme opatrne. 1 šálku Boraxu na 3, 5 l vody, roztok naneste na povrch postihnutý plesňou a vydrhneme kefkou. Potom povrch utrieme handrou a necháme celkom uschnúť. Povrch nie je potrebné oplachovať.

1

Jedlá sóda: Odstraňuje pleseň, dezinfikuje priestor a zabraňuje jej návratu. Jedlú sódu zmiešajte s vodou v pomere 1:1 tak, aby nám vznikla konzistencia pasty. Pastu naneste na problematickú plochu (dlaždice, špáry,…) a necháme zaschnúť. Potom miesto vydrhneme starou zubnou kefkou a zostávajúcu pastu jednoducho utrieme handrou.

Ako prevenciu pred návratom plesne použite ďalší spôsob. Zmiešajte 1-2 lyžičky sódy a 2 šálky vody. Zmes poriadne pretrepte a premiešajte skôr, ako ju nalejete do nádoby s rozprašovačom. Potom nalejte do nádoby s rozprašovačom, nastriekajte na problematické miesta a nechajte uschnúť.

Čajovníkový olej: Pozoruhodný dar prírody, ktorý ľudia poznajú a využívajú už stovky rokov. Ide o najsilnejší dezinfekčný prírodný prostriedok. Zabezpečuje dlhodobú ochranu pred baktériami, vírusmi a známe sú aj jeho úžasné účinky v boji proti plesni. Zmiešajte 2 lyžice oleja a 2 poháre vody. Prelejte do fľaše s rozprašovačom, nastriekajte na pleseň a nechajte pôsobiť 2 hodiny. Potom odstráňte hubkou.

Bielidlo: Klasické bielidlo na prádlo, ktoré kúpite v ktorejkoľvek drogérii, môžete tiež nasadiť do boja proti plesni. Bielidlo je vynikajúce najmä na biele špáry medzi dlaždicami, z ktorých sa pleseň ťažko odstraňuje. Pomôže však aj pri odstraňovaní plesne z okien a stien. Nastriekajte roztok vody a bielidla (1 pohár bielidla na 3 litre vody) na postihnuté  miesta, nechajte pôsobiť a vydrhnite hubkou. Pracujte vždy v rukaviciach a v dobre vetraných priestoroch – bielidlo má veľmi nepríjemný zápach.

2

Antimykotiká: Pleseň je ako choroba, príde bez varovania a nekontrolovateľne naberá na sile. Na chorobu treba nasadiť lieky a to isté platí aj na pleseň. Lieky obsahujúce zložku nystatín majú antimykotický účinok, ktorý môžeme využiť nielen pri zdravotných problémoch ale aj v boji proti plesni v kúpeľni. Stačí, ako 2 tablety s touto zložkou rozpustíte v pol šálke vody. Roztok naneste do medzier medzi dlaždicami a nechajte pôsobiť. Potom jednoducho zotrite handrou.

Dnes najobľúbenejšie