Zbohom boľavé zuby a choré ďasná: Toto môj dedko používal celý život a nikdy nemal kazy ani paradentózu!

Reklamy tvrdia, že by sme mali používať ústne vody, ktoré odporúčajú aj lekári, avšak mnohí zubári tvrdia, že tieto výrobky môžu byť agresívne pre ústnu dutinu, ďasná a zuby.

Reklamy tvrdia, že by sme mali používať ústne vody, ktoré odporúčajú aj lekári, avšak mnohí zubári tvrdia, že tieto výrobky môžu byť agresívne pre ústnu dutinu, ďasná a zuby. Mne sa v tejto oblasti najviac osvedčila stará známa medicína na zuby – klinčeky. Používal ich už môj starký a nikdy nemal kazy a neboleli ho zuby, o paradentóze ani nehovrím. Túto ústnu vodu si vyrábam už roky, neobsahuje alkohol a pôsobí proti baktériám a aj vírusom v ústnej dutine. Táto zmes je výborná nielen ako prevencia, ale aj keď vás chytí bolesť zubov, ide o úplne jednoduchú a pritom rýchlu pomoc.

Čo klinčeková ústna voda dokáže?

  • ničí baktérie a vírusy v ústnej dutine
  • zabraňuje vzniku kazov
  • lieči ochorenia ďasien
  • výborná aj pri angíne a zápale mandlí
  • rýchlo dokáže pomôcť pri bolesti zubov

Môj dedko si dával klinčeky jednoducho lúhovať do alpy alebo do slivice a vždy večer pred spaním chvíľu “povaľkal” v ústach. Ja si vyrábam ústnu vodu, ktorú používam každý večer po umývaní zubov. Stačí malí odmerka – 30 sekúnd podržte v ústach a vypľujte.

Potrebujeme:

200 ml prevarenej vody

1 lyžicu klinčekov

7 kvapiek propolisu

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

5 kvapiek mätového esenciálneho oleja

5 kvapiek čajovníkového (tea tree) esenciálneho oleja

Postup:

Základom je príprava silného čaju z klinčekov. Klinčeky dáme do vody a preložíme na plameň. Keď voda zovrie, znížime teplotu a varíme ešte 5 minút na slabom plameni. Potom plameň vypneme, prikryjeme a necháme tento čaj celkom vychladnúť.

Keď je čaj vylúhovaný a vychladnutý, scedíme a do tekutiny pridáme ostatné prísady. Premiešame a skladujeme v sklenenej uzatvárateľnej nádobe. Ústna voda vydrží 15 – 18 dní.

Šalvia a klinčeky

Šalviová voda proti zubnému kazu a pre krásnu pleť

Šalvia je vynikajúcim prírodným liekom proti kašľu, infekciám dýchacích ciest, dokáže zmierniť príznaky astmy, uvoľňuje organizmus, zmierňuje potenie a látky, ktoré obsahuje prospievajú aj kráse. Žuvanie šalviových listov je už oddávna používaná aj pri starostlivosti o zuby. Šalvia pomôže pri zápale ďasien, má výrazný upokojujúci a hojivý účinok a pôsobí ako prírodná prevencia proti zubnému kazu.

Potrebujeme:

1 šálku čerstvých listov šalvie

200 ml liehu (zakúpite ho v lekárni alebo môžete použiť 40% vodku)

15 ks voňavých klinčekov

1 šúľok škorice

¾ l vriacej destilovanej vody

Postup:

Listy šalvie umyjeme a nakrájame nadrobno. Preložíme do čistej uzatvárateľnej sklenenej nádoby a zalejeme vriacou vodou. Pridáme klinček, škoricu, nádobu uzavrieme a necháme cez noc stáť. Na druhý deň tekutinu prelejem cez plátno a pridáme lieh. Skladujte v uzatvárateľnej nádobe.

Ďalšie rady starých mám

Silný alkohol – použiť môžete aj alpu. Vypláchnite si ústa, alebo si potierajte okolie boľavého zubu. Môžete si tiež namočiť kúsok vatového tampónu a ten prikladať na boľavé miesto.

Mätový a šalviový čaj – uvarte si čaj z týchto byliniek a nechajte ho vychladnúť. Vlažný nápoj podržte v ústach, prípadne si ich s ním vyplachujte.

Obyčajný zemiak – údajne pomáha hlavne pri zápale ďasien. Stačí ho postrúhať na drobné kúsky a dať si ho do úst na boľavé miesto.

Zubná pasta a voda – zubná pasta s trochou vlažnej vody, namočit na vatu a priložit k boľavému zubu.