zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Zbierka najlepších domácich receptov na infekcie hrdla: Pomohli už mnohým ľuďom aj bez toho, aby siahali po liekoch z lekárne!

Keď sa ráno zobudíte na to, že neviete ani prehĺtať, je to veľmi nepríjemné. Jediné, čo si v tej chvíli želáte je to, aby tá bolesť čím skôr ustúpila. Preto sme dnes pre vás pripravili zbierku tých najlepších prírodných liekov na boľavé hrdlo, ktoré zaberajú našim čitateľom a tí sa s nami podelili o tieto babské recepty. Netrápte sa bolesťou a vyskúšajte ich hneď pri prvých príznakoch!

 

Bakteriálna infekcia má nasledujúce príznaky:

  • bolesť hlavy
  • opuchnuté mandle
  • zvýšená teplota

Pre vírusovú infekciu sú charakteristické nasledovné príznaky:

  • bolesť hrdla
  • kašeľ
  • upchatý nos

Bolesti hrdla sa vyskytujú napríklad pri angíne, laryngitíde, chrípke a pod. Na zmiernenie priebehu ochorenia postupujte podľa týchto odporúčaní:

1. Pite viac tekutín.

2. Oddychujte.

3. Jedzte ľahšie jedlá bohaté na vitamíny, zeleninu, ovocie, polievky….

Cesnakový čaj – babkin trik, ako vyliečiť bolesť hrdla za jeden deň

Vezmite si 3 – 4 strúčiky cesnaku a 2 šálky vody. Vodu nalejte do hrnca, priveďte do varu a pridajte prelisovaný cesnak. Povarte asi 5 minút a preceďte. Pite podľa potreby aspoň 3-krát denne.

Upozornenie: Keďže cesnak znižuje krvný tlak, pri problémoch s nízkym krvným tlakom sa o užívaní poraďte so svojim lekárom.

2. Echinacea

Táto rastlinka je takisto veľmi užitočná pri liečbe boľavého hrdla. Do hrnca nalejte 2 šálky vody a pridajte 2 lyžičky sušených kvetov echinacea. Priveďte do varu a povarte 7 minút. Potom nechajte vylúhovať ďalších 7 minút a vypite.

3. Zázvorový čaj

Zázvor je vždy dobrá voľba a pomáha aj pri infekciách hrdla. Nalejte do hrnca pohár vody, pridajte lyžičku sušeného zázvoru, alebo polievkovú lyžicu nastrúhaného a povarte 5 minút. Nechajte chvíľu lúhovať, nalejte do šálky, môžete osladiť kvalitným medom a citrónom.

4. Cibuľový čaj

Cibuľa pomáha pri kašli, aj pri infekciách dýchacích ciest. Pripravte si cibuľový čaj aj pri bolestiach hrdla a uľaví sa vám. Do hrnca nalejte 2 poháre vody, pridajte nakrájanú cibuľu a nechajte zovrieť. Potom odstavte, nechajte lúhovať 7 minút, môžete dochutiť medom a citrónom. Pite podľa potreby až do vymiznutia príznakov.

5. Skalnica

Skalnica je vhodná na bolesť v krku a zápaly horných dýchacích ciest, pomáha skutočne rýchlo a účinne – vo forme nálevu. Asi 2 PL dužinatých listov pokrájame, zalejeme šálkou horúcej vody, necháme vyluhovať 10 minút a potom scedíme. Pijeme teplé 1x denne.

6. Chrenový zázrak

Čerstvý koreň si dôkladne umyjeme, očistíme a postrúhame na jemno. Pridáme cukor podľa chuti a dôkladne premiešame. Takto pripravenú zmes necháme 12 hodín odležať v chladničke. Cukor sa v chrene rozpustí a tak vznikne sirup. Na druhý deň si sirup scedíme cez husté sito alebo cez gázu, nalejeme do sklenenej nádoby a uskladníme v chladničke. Spotrebujte do 4-5 dní. Nakoľko tepelnou úpravou by chren stratil svoje liečivé účinky, je dôležité jeho studené spracovanie. Pri dlhodobom užívaní pripravte vždy čerstvý.

Dávkovanie: Užívame pri bolestiach hrdla, alebo kašli 3x denne 1 PL lyžicu. Sirup sa neodporúča tehotným ženám.

BONUS – Domáce pastilky na boľavé hrdlo

Prinášame vám vynikajúci domáci liek, ktorý účinne bojuje proti bolesti hrdla, kašľu a ochoreniam horných dýchacích ciest. Jeho tajomstvo spočíva v správnom spojení tých pravých ingrediencií z prírody, ktoré vám rýchlo prinavrátia zdravie a posilnia vaše telo.

Potrebujeme:

½ šálky vody

1 šálku hnedého cukru

1 lyžicu medu

1 lyžicu šťavy z citróna

½ lyžičky mletého zázvoru

½ lyžičky mletého klinčeka

Pre lepšiu chuť môžeme pastilky nakoniec posypať práškovým cukrom.

Postup:

Vodu, cukor, med, citrónovú šťavu, zázvor a klinček zmiešame v menšom hrnci, preložíme na plameň a  varíme približne 20 minút. Voda by sa mala dostatočne odpariť, aby hmota stuhla. Zmes zložíme z plameňa a necháme chvíľu vychladnúť.

Medzitým si pripravíme plech, ktorý vystelieme papierom na pečenie. Na papier nakvapkáme pomocou lyžičky hmotu tak, aby sme vytvorili jednotlivé pastilky (viď. obrázok). Keď pastilky dostatočne stuhnú, môžeme ich posypať práškovým cukrom. Skladujeme v uzatvárateľnej nádobe.

Prajeme veľa zdravia!

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Najlepšie tipy pre zdravie