Nerobte z nich len pretlak a kečup, toto je lepšie: Zbierka 7 najlepších receptov z rajčín, s ktorými si ich vychutnáte aj uprostred zimy!

Zbierka perfektných receptov z paradajok, ktorých je práve teraz v záhrade neúrekom. Vyskúšajte z nich napríklad výborný šalát, alebo jednoducho ich naložte len do soli a uchováte tú úžasnú chuť a čerstvosť. Toto sú recepty, ktoré sa určite oplatí vyskúšať!

Cesnakovo-rajčinová zmes za studena!

Netreba ju variť ani zavárať: Cesnakovo-rajčinová zmes za studena, nepokazil sa ani jediný pohár!

Potrebujeme:

1,5 kg paradajok

300 g cesnaku

50 g soli

Postup:

Rajčiny a cesnak pomelieme na mlynčeku, alebo pomixujeme ponorným mixérom.

...

Pridáme soľ a premiešame.

Naložíme do pohárov, uzavrieme suchými viečkami a dáme do tmavej, chladnejšej miestnosti. nezavárame. Cesnak a soľ sú dobré konzervanty.

Chuť je veľmi výrazná a dobrá. Nevadí, ak dáme na toto množstvo soli a cesnaku aj 2 kg paradajok. Vo pohárikoch paradajková zmes ešte zhustne.

Rajčinová špecialita – perfektný šalát s cibuľkou

Potrebujeme:

15 ks väčších paradajok

15 ks cibule

2-3 hlávky cesnaku

Nálev (na 1 l vody):

2 lyžice octu

2 lyžice trstinového cukru

2 lyžice soli

1 lyžicu oleja

2-3 bobkové listy

1-2 klinčeky

6-7 kúskov čierneho korenia

Postup:

Paradajky umyjeme a nakrájame na kolieska, rovnako nakrájame aj cibuľu a cesnak.

Zeleninu vrstvíme do pohárov – vrstvu rajčín, pár kusov cesnaku a vrstvu cibule. Takto pokračujeme, kým nenaplníme poháre asi 1 cm od okraja.

Do hrnca nalejeme vodu a dáme na plameň. Keď voda zovrie, pridáme ostatné prísady a keď sa cukor rozpustí, potom, ešte horúcu tekutinu nalejeme zeleninu tak, aby siahala nad ňu. Poháre zavrieme a sterilizujeme 10 minút – stačí len toľko, aby chytili viečka.

Vyberieme z vody, obrátime hore dnom a necháme celkom vychladnúť. Na druhý deň si môžeme pochutnávať.

Rajčiny na zimu pre lenivých

Rajčiny na zimu pre lenivých: Žiadne nálevy nerobíte a zvládne to aj ten, kto nikdy nezaváral!

Potrebujeme:

Domáce rajčiny

Morskú alebo obyčajnú soľ

Postup:

Rajčinky si klasicky umyjeme a nakrájame (bobkáky môžete odrezať, ale ak sa vám nechce, netreba). Potom poriadne vtlačíme do čistých pohárov na zaváranie. Do pohárov nalejeme aj šťavu, ktorú rajčinky pustili, keď sme ich krájali. Do každého pohára dáme na vrch lyžičku soli a zavrieme. Sterilizujeme ako klasické zaváraniny, v hrnci s vodou, alebo len v pare. Stačí 15 minút.

Uchovávame ako klasické zaváraniny, v komore.

Rajčinovo-cuketová zmes do pohárov

Cuketová-paradajková pomazánka do pohárov: Taká geniálna, že u nás sa vyjedá priamo z pohárov, netreba ani pečivo!

Potrebujeme:

  • 3 kg cukety / tekvice
  • 500 g mrkvy
  • 500 g papriky
  • 5 strúčikov cesnaku
  • 1,5 kg paradajok
  • 2,5 lyžičky pálivej červenej papriky
  • 100 g cukru
  • 2 lyžice soľ
  • 200 ml oleja

Postup:

Paradajky zomelieme v mlynčeku na mäso (môžeme ošúpať, ale nie je to nutné). Rovnako zomelieme aj cuketu, papriku, cesnak a mrkvu nastrúhame, alebo tiež zomelieme. Pridáme aj všetky ostatné prísady a preložíme na plameň.

Varte zeleninovú zmes pri strednej intenzite asi 40 minút a občas premiešame. Potom pridajte pálivú červenú papriku a varíme ešte ďalších 10 minút. Navrstvite horúcu zmes do sterilizovaných nádob a potom zatvoríme.  Otočte poháre hore dnom, zakryte dekou a nechajte vychladnúť.

Rajčiny so slivkami v pohári

Keď budete nakladať zeleninu, pridajte do pohára aj zopár sliviek: Toto mi poradila pred rokmi kamarátka a ide o perfektný nápad!

Potrebujeme:

Paradajky – 1-2 kg

Slivky – 1 kg

Na nálev (prísady na 1 liter vody):

½ lyžice soli

100 g kr. cukru

50 ml jablčného octu

Postup:

Do sterilizovaných pohárov naukladáme čisté slivky (celé) a rajčiny. Do pohára nalejeme vriacou vodou a necháme stáť po dobu 20 minút. Potom vodu z pohára zlejeme, opäť privedieme do varu, opäť zalejeme rajčiny a slivky, necháme stáť ďalších 20 minút.

Po tretíkrát vodu zlejeme a preložíme na plameň – pridáme do nej aj ingrediencie na nálev a privedieme do varu. Poslednýkrát nalejeme do pohára a zatvoríme. Poháre zabalíme do deky a necháme celkom vychladnúť. Skladujeme na chladnom mieste.

Rajčinová zmes do gulášov – bez zavárania

Netreba variť ani zavárať: Zmes do gulášov, omáčok aj na pizzu, ktorá vám vydrží celý rok!

Potrebujeme:

2 kg paradajok

300 g cesnaku

50 g soli

Postup:

Cesnak očistíme. Paradajky umyjeme, očistíme a pokrájame na štvrtinky. Obe prísady zomelieme v mlynčeku na mäso a plníme do sterilizovaných pohárov. Ja som si poháre ja viečka vyvarila, ale ak nemáte čas, dá sa sterilizovať aj v mikrovlnke. Poháre stačí uložiť na chladnejšie miesto v dome (ja skladujem v komore). Nemusíte sa obávať, že sa pokazia, cesnak a soľ sú skvelé konzervanty a vydržia pokojne 12 mesiacov. Ja mám dokonca aj staršie poháre a nič im nie je!