Zbavte sa plesne na stenách raz a navždy: Užitočné tipy, ako zvládnuť tento nepríjemný problém!

Ak máte vo vašom dome, či byte problém s plesňami na stenách, máme pre vás vďaka tipu z youtube a z portálu fabricatinromania užitočné rady, ako sa jej zbaviť raz a navždy!

Ak vám vlhnú steny, postupom času sa na nich pravdepodobne objaví aj pleseň.

Je to živý organizmus tvorený mikroskopickými hubami a javí sa ako zelený alebo belavý mach. Pleseň sa môže vyskytovať aj na tkaninách, pričom jej výskyt je sprevádzaný zatuchnutým zápachom.

Našťastie existujú účinné spôsoby, ako sa jej zbaviť, pričom sú v podstate jednoduché a finančne nenáročné. 

V dôsledku hromadenia vlhkosti, problémov s tesnením, zlej filtrácii alebo chybnému ventilačnému systému sa môže začať tvoriť pleseň napríklad v rohoch miestností, okolo okien a pod.

Okrem toho, že steny vyzerajú škaredo, môžu byť plesne toxické a predstavujú zdravotné riziká. Zbaviť sa ich čím skôr je preto nevyhnutné.

Ako identifikovať pleseň na stenách

Najmenej nebezpečná forma plesne je tá, ktorá sa objavuje vo forme bielych krúžkov, ktoré môžu niekedy zozelenať, sfarbiť sa na modro alebo hnedo. Najnebezpečnejšia je naopak tá, ktorá vytvára čierne škvrny.

Hoci sa tieto plesne začínajú spočiatku tvoriť na stenách alebo stropoch, môžu sa začať šíriť aj na nábytok, či záclony.

Často tú tieto stopy plesní ukryté na miestach, ktoré sú ťažko viditeľné. Môžete ju však nájsť aj podľa vlhkého zápachu, ktorý môže spôsobiť dýchacie ťažkosti. 

Príčiny vzniku plesní

Ako už bolo spomenuté vyššie, príčiny vývoja plesní môžu byť rôzne.

Je pravdepodobné, že uzavreté priestory so slabým vetraním zvyšujú hladinu vlhkosti vzduchu a spôsobujú problém s plesňami na vnútorných alebo vonkajších stenách domu.

Vo všeobecnosti sa dá teda konštatovať, že hlavnou príčinou ich vzniku je nedostatočné vetranie. 

Ďalšou príčinou môže byť aj natiahnutá vlhkosť z podlahy až k stenám (napríklad v rodinných domoch). V takom prípade sú väčšinou plesne nižšie nad zemou a môžu sa vyskytovať aj za nábytkom.

Efektívne spôsoby ako odstrániť pleseň

Bielidlo

Nalejte bielidlo do fľaše s rozprašovačom a nastriekajte všetky miesta postihnuté plesňou.

Nechajte pôsobiť 20 – 30 minút, pričom miestnosť vetrajte.

Po uplynutí tejto doby si môžete všimnúť, že bielidlo zaúčinkovalo.

Teraz si už len stačí zobrať navlhčenú handričku, zotrieť zvyšky bielidla, či nečistôt po plesni a steny sú opäť biele. Nepoužívajte na farebné steny!

Bielidlo obsahuje chlór, ktorý zabíja plesne, avšak závisí od množstva chlóru v danom bielidle.

Čím vyšší obsah chlóru, tým lepší účinok. Odporúčame použiť ochranné rukavice, prípadne ochranné okuliare, aby vám prípravok nefrkol do očí.

Ocot

Tento spôsob odstraňovania plesní je jeden z najobľúbenejších, pretože je ekonomický, efektívny a bez použitia škodlivej chémie.

Miestnosť by ste pri použití mali dobre vetrať, ocot naneste na mäkkú handričku a potierajte všetky postihnuté miesta. Zmes vody a octu môžete naliať do rozprašovača a postriekať najviac postihnuté miesta.

Nechajte pôsobiť 6 hodín a utrite čistou handričkou.

Proces opakujte, kým plesne úplne nezmiznú.

Pre dosiahnutie lepších výsledkov a príjemnej vône pridajte do octu niekoľko kvapiek éterického oleja z čajovníka. Ten má navyše dezinfekčné vlastnosti.

Amoniak

Je to žieravý produkt, ktorý môže predstavovať zdravotné riziká, preto sa odporúča používať ho v malých množstvách a je potrebné dodržiavať bezpečnostné opatrenia. Pri tejto metóde je potrebné zriediť amoniak s vodou v pomere 1:1.

Roztok nechajte niekoľko minút odležať, potom navlhčite handričku a potierajte stopy plesní. Nakoniec dobre utrite druhou handričkou namočenou v čistej vode.

Peroxid vodíka

Je to multifunkčný produkt, ktorý je vysoko účinný aj v boji proti plesniam.

Pri tejto metóde je potrebné zmiešať 100 ml peroxidu vodíka s 200 ml vody a preliať do rozprašovača. Nastriekajte postihnuté miesta a utrite.

Sóda bikarbóna na čistenie tapiet

Zmiešajte 4 lyžice sódy bikarbóny s horúcou vodou, nastriekajte roztok na povrch a nechajte pôsobiť niekoľko minút. Potom opláchnite čistou vodou a utrite dosucha.

Ako zabrániť tvorbe plesní?

1. Na prekonanie tohto problému je potrebné steny izolovať a vysušiť. Iba tak budete môcť regulovať vlhkosť, ktorá spôsobuje výskyt plesní.

2. Je potrebné vyriešiť problém s ventiláciou a častejšie vetrať.

3. Ak máte problém s vetraním, odporúčame používať odvlhčovače vzduchu, ktoré znížia vlhkosť vzduchu a tým znížia riziko tvorby plesní.

4. Ak vlhkosť preteká zo strechy alebo je ťahaná z podlahy, jedná sa o vážnejší problém, ktorý je potrebné riešiť s odborníkmi.

Prajeme veľa šťastia!

 

 

Foto: pixabay
Foto: pixabay

Picture of Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie