Zbohom boľavé hrdlo, prechladnutie a virózy: Tento zázvorový zázrak radím každému, kto je chorľavý a necíti sa dobre!

Dobrý deň, chcem sa s vami podeliť o recept, ku ktorému ma inšpiroval pár Vladimír B. zo skupiny Poradca záhradkára a domáceho kutila. Práve on totižto prednedávnom uverejnil príspevok o domácom životabudiči – zázvorovici.

Tento recept je u nás v rodine udomácnený už roky a práve príspevok pána Vladimíra ma inšpiroval, aby som ho vyrobil aj tento rok. Málokto vie, že tento jednoduchý recept patrí medzi najlepších bojovníkov proti chrípke, prechladnutiu, zápalom a zimným virózam.

Okrem toho, tento elixír – ako ho doma zvykneme nazývať – aj výborne chutí a preto je to aj skvelý tip na vianočný prípitok. :-) Pozor: recept obsahuje alkohol a preto je určený len pre dospelých.

Potrebujeme:

1 liter bielej pálenky (domácej slivovice, jablkovice, alebo napríklad aj vodky)

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

500 g očisteného zázvoru

0,5 l medu (môžete dať aj menej, mi dávame 500 ml)

4 citróny

Postup:

Zázvor nastrúhame, dáme do nádoby, zalejeme pálenkou, medom, pridáme odšťavené citróny a zavrieme. Dobre všetko pretrepeme a necháme lúhovať minimálne týždeň, ideálne aj 3 týždne.

Potom scedíme cez gázu a uchovávame v sklenených fľašiach.

Pri chorobe užívame po lyžičkách, alebo si môžeme za štamperlík pred spaním, alebo na prípitok. Je to nielen zdravé, ale aj výborné. Samozrejme, používame ako liek – len v malých množstvách.

Je to aj výborná prísada do teplého čajíka – človek sa rýchlo vypotí a skrotí teplotu, zápaly, bolesť hrdla aj prechladnutie.

autor: Milada P.