Zázračný účinok čiernej ríbezle, ktoré by mal po 50-tke poznať úplne každý: Na toto sa nechytá žiadne iné ovocie zo záhrady!

Drobné bobuľky v sebe skrývajú množstvo vitamínov a minerálnych látok prospešných zdraviu. Chutia vám len červené a biele? Mali by ste však vedieť jednu dôležitú vec – práve tie čierne sú najzdravšie. A nielen spomedzi ríbezlí, ale všetkých bobúľ vôbec. Ich účinky by však mali poznať najmä ľudia po 50-tke, ktorí sú najviac ohrození prepuknutím závažných chorôb a postupným oslabovaním mentálnych schopností.

Čierne zlato z našich záhrad

Čierne ríbezle sú veľmi bohaté na vitamín C v jeho najčistejšej podobe. Okrem toho sú skvelým zdrojom vitamínu E, vitamínov skupiny B a železa. Už 100 g ovocia pomôže pri hnačke a uľavia pri problémoch s trávením. Na organizmus pôsobia močopudne a často sa využívajú pri liečbe zápalu močových ciest. Vďaka rutínu a citrínu sú tmavé bobule vhodné pre ľudí s kŕčovými žilami. Čaj zo sušených plodov a listov pite pri bolestiach hrdla alebo zvýšenej teplote.

Zázrak pre pre naše telo, ktorí by mali poznať hlavne ľudia po 50-tke

Čierne ríbezle sú vo vyššom veku veľmi dôležité pri prevencií proti rakovine a sú strážcom zdravia kardiovaskulárneho systému. Udržiava cievy pružné a zlepšuje ich priechodnosť.

Po 50-tke sa postupne zhoršujú mentálne schopnosti a hrozí aj prepuknutie demencie či iných chorôb. Aj pred tým vás chráni čierna ríbezľa. Starším ľudom sa dôrazne odporúča jesť väčšie množstvo čerstvých čiernych ríbezlí.

Plody čiernej ríbezle  sú absolútnou jednotkou v počte vzácnych vitamínov a minerálov. Žiadne iné bobule sa im v tomto nemôžu rovnať.

...

Čierne ríbezle zabraňujú vzniku cukrovky a udržiavajú stabilnú hladinu cukru v krvi.

Čierne ríbezle dokážu pomôcť pri liečbe chronických ochorení priedušiek a horných dýchacích ciest. Celkovo posilňujú imunitu.

Bobule a listy čiernych ríbezlí pomáhajú pri boji proti obličkovým kameňom, regenerujú pečeň a dýchacie cesty, pomáhajú zabrániť vzniku aterosklerózy.

Odvary z čiernych ríbezlí majú protizápalové a dezinfekčné účinky, ak šťavou z bobúľ zovriete,  je veľmi účinnáúčinná na liečbu anginy pectoris.

Kto pravidelne konzumuje plody čiernych ríbezlí, vôbec sa nemusí obávať infekčných chorôb. 

Zistilo sa, že všetky užitočné vlastnosti čiernych ríbezlí sa dokonale zachovajú aj pri spracovaní plodov (ako džem, kompóty, sušené). Ak pravidelne konzumujete produkty čiernych ríbezlí, nebudete chudokrvný alebo nebudete trpieť hypertenziou, žalúdočnými vredmi a gastritídou.

Ak sa na vašej pokožke objavili vyrážky , svrbenie  začalo bez zjavného dôvodu a neviete, čo robiť – vopred vyvarte listy ríbezlí a potom vývarom umývajte tvár alebo pridajte do kúpeľa. Urobte tak niekoľkokrát a zbavíte sa svrbenia a vyrážok na koži.

Konzumovať by ste ich mali aj pri problémoch s kŕčovými žilami, pretože zlepšujú ich priechodnosť.

Ríbezle môžu pôsobiť ako mierne preháňadlo. Ak máte nedostatok vápniku v tele,  možno ho nájsť v bobuliach čiernych ríbezlí.Ríbezle môžu byť čierne alebo červené,  biele alebo zlaté. Všetky tieto rôzne odrody jediný druh rastu kríkov a liečivých funkcií, ktoré sú približne rovnaké.