Sirup z prasličky je zázrak, ktorý máte rovno pod nosom: Posilňuje kosti, kĺby, tkanivá, vlasy a regeneruje telo!

Praslička roľná – nenápadná zelená rastlina, ktorá obľubuje vlhké miesta a často sa vyskytuje aj v našich záhradách. Nikto ju tam však nezasadil, vyrástla sama a preto ju považujeme za obyčajnú burinu, rastúcu na úkor našej budúcej úrody. To je však chyba, praslička nie je burina, ale hotový zázrak z prírody.

Prasličku naše babičky trpezlivo zbierali a pripravovali z nej liečivé odvary, zábaly a čaje. Poznali jej zázračné vlastnosti a dobre vedeli, že pri istých zdravotných problémoch pomôže lepšie, ako hocijaká medicína.

Čo praslička dokáže?

Praslička má veľmi výrazné močopudné vlastnosti a pomôže pri problémoch s obličkami, zápaloch močového ústrojenstva a pomáha z tela vylučovať škodlivé látky a baktérie, spôsobujúce bolestivé zápaly. Jej sila je taká veľká, že pri pravidelnom užívaní dokáže rozpustiť piesok a kamene, usadené vo vylučovacej sústave. Okrem akútnych problémov je však vynikajúca aj ako prevencia nepríjemných ťažkostí a je vhodná predovšetkým pre ľudí, ktorí trpia opakovanými zápalmi močových ciest a obličiek.

Okrem močových ciest je praslička veľmi prospešná aj pre zdravie ciev. Zlepšuje elasticitu cievnej steny, zabraňuje kôrnateniu a zlepšuje prietok krvi. Tiež pomáha rýchlejšie odvádzať škodlivé látky z cievneho systému a pomáha tak nielen obličkám, ale aj pečeni a ďalším orgánom v našom tele. Prospešná je aj pri ďalších ochoreniach súvisiacich s cievnym a obehovým systémom ako je dna, reuma, kŕčové žily či zápaly. Veľmi účinná je tiež pri bolestivých zápaloch hrdla.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Ako užívať prasličku?

Veľmi obľúbenou relaxačnou metódou je prasličkový kúpeľ. Na jeho prípravu potrebujete 150 gramov prasličky zaliať 1 litrom studenej vody. Nechajte lúhovať 12 hodín a potom prilejte do kúpeľa. Táto metóda pomáha zmierňovať bolesti kĺbov, krížov a používa sa tiež pri problémoch s prostatou.

Najčastejším spôsobom, akým sa praslička užíva, je formou čaju. Na jeho prípravu potrebujete 2 lyžičky sušenej prasličky, ktoré je potrebné variť približne 30 minút minút v ½ litri vody. Čaj je vhodné piť 2-3 x za deň.

Okrem týchto metód sa používajú aj odvary – tie sa aplikujú napríklad na ťažko sa hojace rany alebo na kožné ochorenia. Pri bolestiach hrdla je účinné kloktanie odvaru z prasličky, ktorý pripravíte rovnako, ako čaj (môžete použiť väčšie množstvo prasličky, ako v prípade čaju).

Pri zbere prasličky si však dajte pozor na prasličke veľmi podobnú rastlinu jedovatú prasličku močiarnu. Rastie najmä v močariskách a oproti prasličke roľnej má hrubšiu stonku a výraznejšie zvráskavené rebrá.

Praslička - zdroj kremíka - recepty na čistenie a liečenie

Prasličkový sirup – recept 

Pre sirup potrebujeme čerstvo zozbierané, mierne usušené bylinky.

Prasličkový sirup je vynikajúci prírodný regeneračný a revitalizačný prostriedok. Čistí telo od usadenín, toxínov a posilňuje. Doplňuje minerály a hlavne kremík – zásadný prvok, ktorého nedostatky máme. Keď ho máme nedostatky, telo sa nemôže regenerovať. Kremík je nevyhnutný na udržanie metabolických procesov, krásy a vitality.

Potrebujeme:
Hrsť prasličky
1 liter tekutého medu
10 pohárov vody
6 polievkových lyžíc domáceho alebo nefiltrovaného jablčného octu
Škorica, vanilka

 • Nasypte nakrájanú bylinku do hrnca s vodou, priveďte do varu.
 • Varíme pri nízkej teplote ½ hodiny – čas potrebný na uvoľnenie silice.
 • Scedíme, pridáme med, ocot, vanilku a škoricu
 • Priveďte do varu a po 3 minútach zložte z plameňa.
 • Nalejte horúci sirup do pohárov. Obráťte hore nohami.
 • Skladujeme na chladnom a tmavom mieste.

Počas prvých 2 týždňov berie 2 polievkové lyžice 3-krát denne. Ďalší p 1 alebo 2 lyžiciach. Možno ho pridať do vody alebo čaju.

Presličkový sirup posilňuje kosti, kĺby, tkanivá, vlasy, regeneruje telo

Zdravotné prínosy sirupu z prasličky:

  • Posilňuje kosti a zlepšuje ich mineralizáciu
  • Zlepšuje stav ciev
  • Posilňuje spojivové tkanivo
  • Zlepšuje stav pleti, vlasov a nechtov
  • Čistí telo od toxínov
  • Zlepšuje metabolizmus
  • Posilňuje imunitu
  • Poskytuje minerálne soli, kremík a zlepšuje vstrebávanie ďalších 70 prvkov
  • Protizápalové, antibakteriálne, antihemoragické účinky

zdroj: sekrety-zdrowia