Praslička roľná – nenápadná zelená rastlina, ktorá obľubuje vlhké miesta a často sa vyskytuje aj v našich záhradách. Nikto ju tam však nezasadil, vyrástla sama a preto ju považujeme za obyčajnú burinu, rastúcu na úkor našej budúcej úrody. To je však chyba, praslička nie je burina, ale hotový zázrak z prírody.
Prasličku naše babičky trpezlivo zbierali a pripravovali z nej liečivé odvary, zábaly a čaje. Poznali jej zázračné vlastnosti a dobre vedeli, že pri istých zdravotných problémoch pomôže lepšie, ako hocijaká medicína.
Čo praslička dokáže?
Praslička má veľmi výrazné močopudné vlastnosti a pomôže pri problémoch s obličkami, zápaloch močového ústrojenstva a pomáha z tela vylučovať škodlivé látky a baktérie, spôsobujúce bolestivé zápaly. Jej sila je taká veľká, že pri pravidelnom užívaní dokáže rozpustiť piesok a kamene, usadené vo vylučovacej sústave. Okrem akútnych problémov je však vynikajúca aj ako prevencia nepríjemných ťažkostí a je vhodná predovšetkým pre ľudí, ktorí trpia opakovanými zápalmi močových ciest a obličiek.
Okrem močových ciest je praslička veľmi prospešná aj pre zdravie ciev. Zlepšuje elasticitu cievnej steny, zabraňuje kôrnateniu a zlepšuje prietok krvi. Tiež pomáha rýchlejšie odvádzať škodlivé látky z cievneho systému a pomáha tak nielen obličkám, ale aj pečeni a ďalším orgánom v našom tele. Prospešná je aj pri ďalších ochoreniach súvisiacich s cievnym a obehovým systémom ako je dna, reuma, kŕčové žily či zápaly. Veľmi účinná je tiež pri bolestivých zápaloch hrdla.
Najlepšie nápady na váš e-mail
Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.
Ako užívať prasličku?
Veľmi obľúbenou relaxačnou metódou je prasličkový kúpeľ. Na jeho prípravu potrebujete 150 gramov prasličky zaliať 1 litrom studenej vody. Nechajte lúhovať 12 hodín a potom prilejte do kúpeľa. Táto metóda pomáha zmierňovať bolesti kĺbov, krížov a používa sa tiež pri problémoch s prostatou.
Najčastejším spôsobom, akým sa praslička užíva, je formou čaju. Na jeho prípravu potrebujete 2 lyžičky sušenej prasličky, ktoré je potrebné variť približne 30 minút minút v ½ litri vody. Čaj je vhodné piť 2-3 x za deň.
Okrem týchto metód sa používajú aj odvary – tie sa aplikujú napríklad na ťažko sa hojace rany alebo na kožné ochorenia. Pri bolestiach hrdla je účinné kloktanie odvaru z prasličky, ktorý pripravíte rovnako, ako čaj (môžete použiť väčšie množstvo prasličky, ako v prípade čaju).
Pri zbere prasličky si však dajte pozor na prasličke veľmi podobnú rastlinu jedovatú prasličku močiarnu. Rastie najmä v močariskách a oproti prasličke roľnej má hrubšiu stonku a výraznejšie zvráskavené rebrá.
Prasličkový sirup – recept
Pre sirup potrebujeme čerstvo zozbierané, mierne usušené bylinky.
Prasličkový sirup je vynikajúci prírodný regeneračný a revitalizačný prostriedok. Čistí telo od usadenín, toxínov a posilňuje. Doplňuje minerály a hlavne kremík – zásadný prvok, ktorého nedostatky máme. Keď ho máme nedostatky, telo sa nemôže regenerovať. Kremík je nevyhnutný na udržanie metabolických procesov, krásy a vitality.
Potrebujeme:
Hrsť prasličky
1 liter tekutého medu
10 pohárov vody
6 polievkových lyžíc domáceho alebo nefiltrovaného jablčného octu
Škorica, vanilka
- Nasypte nakrájanú bylinku do hrnca s vodou, priveďte do varu.
- Varíme pri nízkej teplote ½ hodiny – čas potrebný na uvoľnenie silice.
- Scedíme, pridáme med, ocot, vanilku a škoricu
- Priveďte do varu a po 3 minútach zložte z plameňa.
- Nalejte horúci sirup do pohárov. Obráťte hore nohami.
- Skladujeme na chladnom a tmavom mieste.
Počas prvých 2 týždňov berie 2 polievkové lyžice 3-krát denne. Ďalší p 1 alebo 2 lyžiciach. Možno ho pridať do vody alebo čaju.
Zdravotné prínosy sirupu z prasličky:
- Posilňuje kosti a zlepšuje ich mineralizáciu
- Zlepšuje stav ciev
- Posilňuje spojivové tkanivo
- Zlepšuje stav pleti, vlasov a nechtov
- Čistí telo od toxínov
- Zlepšuje metabolizmus
- Posilňuje imunitu
- Poskytuje minerálne soli, kremík a zlepšuje vstrebávanie ďalších 70 prvkov
- Protizápalové, antibakteriálne, antihemoragické účinky
zdroj: sekrety-zdrowia