Sirup z prasličky je zázrak, ktorý máte rovno pod nosom: Posilňuje kosti, kĺby, tkanivá, vlasy a regeneruje telo!

Praslička roľná – nenápadná zelená rastlina, ktorá obľubuje vlhké miesta a často sa vyskytuje aj v našich záhradách. Nikto ju tam však nezasadil, vyrástla sama a preto ju považujeme za obyčajnú burinu, rastúcu na úkor našej budúcej úrody. To je však chyba, praslička nie je burina, ale hotový zázrak z prírody.

Prasličku naše babičky trpezlivo zbierali a pripravovali z nej liečivé odvary, zábaly a čaje. Poznali jej zázračné vlastnosti a dobre vedeli, že pri istých zdravotných problémoch pomôže lepšie, ako hocijaká medicína.

Čo praslička dokáže?

Praslička má veľmi výrazné močopudné vlastnosti a pomôže pri problémoch s obličkami, zápaloch močového ústrojenstva a pomáha z tela vylučovať škodlivé látky a baktérie, spôsobujúce bolestivé zápaly. Jej sila je taká veľká, že pri pravidelnom užívaní dokáže rozpustiť piesok a kamene, usadené vo vylučovacej sústave. Okrem akútnych problémov je však vynikajúca aj ako prevencia nepríjemných ťažkostí a je vhodná predovšetkým pre ľudí, ktorí trpia opakovanými zápalmi močových ciest a obličiek.

Okrem močových ciest je praslička veľmi prospešná aj pre zdravie ciev. Zlepšuje elasticitu cievnej steny, zabraňuje kôrnateniu a zlepšuje prietok krvi. Tiež pomáha rýchlejšie odvádzať škodlivé látky z cievneho systému a pomáha tak nielen obličkám, ale aj pečeni a ďalším orgánom v našom tele. Prospešná je aj pri ďalších ochoreniach súvisiacich s cievnym a obehovým systémom ako je dna, reuma, kŕčové žily či zápaly. Veľmi účinná je tiež pri bolestivých zápaloch hrdla.

...

Ako užívať prasličku?

Veľmi obľúbenou relaxačnou metódou je prasličkový kúpeľ. Na jeho prípravu potrebujete 150 gramov prasličky zaliať 1 litrom studenej vody. Nechajte lúhovať 12 hodín a potom prilejte do kúpeľa. Táto metóda pomáha zmierňovať bolesti kĺbov, krížov a používa sa tiež pri problémoch s prostatou.

Najčastejším spôsobom, akým sa praslička užíva, je formou čaju. Na jeho prípravu potrebujete 2 lyžičky sušenej prasličky, ktoré je potrebné variť približne 30 minút minút v ½ litri vody. Čaj je vhodné piť 2-3 x za deň.

Okrem týchto metód sa používajú aj odvary – tie sa aplikujú napríklad na ťažko sa hojace rany alebo na kožné ochorenia. Pri bolestiach hrdla je účinné kloktanie odvaru z prasličky, ktorý pripravíte rovnako, ako čaj (môžete použiť väčšie množstvo prasličky, ako v prípade čaju).

Pri zbere prasličky si však dajte pozor na prasličke veľmi podobnú rastlinu jedovatú prasličku močiarnu. Rastie najmä v močariskách a oproti prasličke roľnej má hrubšiu stonku a výraznejšie zvráskavené rebrá.

Praslička - zdroj kremíka - recepty na čistenie a liečenie

Prasličkový sirup – recept 

Pre sirup potrebujeme čerstvo zozbierané, mierne usušené bylinky.

Prasličkový sirup je vynikajúci prírodný regeneračný a revitalizačný prostriedok. Čistí telo od usadenín, toxínov a posilňuje. Doplňuje minerály a hlavne kremík – zásadný prvok, ktorého nedostatky máme. Keď ho máme nedostatky, telo sa nemôže regenerovať. Kremík je nevyhnutný na udržanie metabolických procesov, krásy a vitality.

Potrebujeme:
Hrsť prasličky
1 liter tekutého medu
10 pohárov vody
6 polievkových lyžíc domáceho alebo nefiltrovaného jablčného octu
Škorica, vanilka

 • Nasypte nakrájanú bylinku do hrnca s vodou, priveďte do varu.
 • Varíme pri nízkej teplote ½ hodiny – čas potrebný na uvoľnenie silice.
 • Scedíme, pridáme med, ocot, vanilku a škoricu
 • Priveďte do varu a po 3 minútach zložte z plameňa.
 • Nalejte horúci sirup do pohárov. Obráťte hore nohami.
 • Skladujeme na chladnom a tmavom mieste.

Počas prvých 2 týždňov berie 2 polievkové lyžice 3-krát denne. Ďalší p 1 alebo 2 lyžiciach. Možno ho pridať do vody alebo čaju.

Presličkový sirup posilňuje kosti, kĺby, tkanivá, vlasy, regeneruje telo

Zdravotné prínosy sirupu z prasličky:

  • Posilňuje kosti a zlepšuje ich mineralizáciu
  • Zlepšuje stav ciev
  • Posilňuje spojivové tkanivo
  • Zlepšuje stav pleti, vlasov a nechtov
  • Čistí telo od toxínov
  • Zlepšuje metabolizmus
  • Posilňuje imunitu
  • Poskytuje minerálne soli, kremík a zlepšuje vstrebávanie ďalších 70 prvkov
  • Protizápalové, antibakteriálne, antihemoragické účinky

zdroj: sekrety-zdrowia