Zázračný domáci recept na vzkriesenie izboviek: Toto oživí aj takmer mŕtvu rastlinu, s ktorou to chcete vzdať!

Pestujete si doma v črepníkoch izbové kvety, no v poslednej dobe na ne priam žalostný pohľad? Zvädnuté a chradnúce kvety,  ktoré majú na prvý dojem už najlepšie dni za sebou stále môžete zachrániť. Poradíme ako na to!

Všeobecné rady

1. Presaďte ich do iného kvetináča

Premiestnenie unavene vyzerajúcej rastlinky do iného kvetináča s pôdou môže urobiť veľký rozdiel. Stačí si len vybrať väčší kvetináč. „Nezabudnite si vybrať ten, ktorý je o niečo širší ako pôvodný,“ upozorňuje odborník. Korene budú mať priestor pre svoj rast a prosperitu. Tiež nezabudnite kvetináč naplniť novým substrátom, jednou z najčajstejších príčin, prečo rastlinky neprosperujú je fakt, že jednoducho už vyčerpali z pôdy všetky živiny.

2. „Nakŕmte“ ich

Môžete im tiež skúsiť dopriať nový prísun energie v podobe hnojiva. Postup ako hnojiť a v akej koncentrácii nájdete v návode na použitie daného výrobku. Ak chcete vyskúšať domácu výživu pre izbové rastlinky, najlepšie tipy nájdete na konci článku.

3. Vystavte ich slnečnému žiareniu – pomaly

Slnko je väčšinou dobré pre flóru, no ich premiestnenie na priame slnečné žiarenie by im mohlo skôr uškodiť ako pomôcť. Presuňte kvetináč na nepriame slnko na krátku dobu, kým sa zotaví.

4. Neprelejte ju

Najčastejšou chybou záhradníkov je nedostatočná informovanosť o tom, ako často by sa mali rastliny polievať. Mali by ste si zistiť, v ktorom ročnom období potrebuje vaša rastlina najviac vody a kedy naopak menej. Všeobecne to však býva v lete, kedy by sa mala často zavlažovať a naopak v zime až toľko vody nepotrebuje.

5. Skoncujte so škodcami

V prípade, ak sú listy alebo stonka rastliny škvrnité alebo vyzerajú akoby bledé bez života, problémom sú baktérie. Nechcených návštevníkov sa môžete zbaviť postrekom listov s jemným roztokom mydlovej vody.

S.O.S. pomoc – toto dokáže vzkriesiť aj takmer mŕtve rastliny (tip od Hanky)

Mne to poradila pani zo záhradkárstva, keď sa informovala na nejakú rýchlu pomoc pre moje izbovky, ktoré v poslednej dobe nevyzerali najlepšie. Hnojila som, zalieva – všetko, ako treba a dve rastlinky neustále viac a viac chradli. Pani mi poradila, ako im doslova vdýchnuť život priamo do koreňov. Problémom je vraj najčastejšie nedostatok kyslíka, ktorý sa dostáva ku koreňom, ako aj zárodky plesní, ktoré likvidujú rastlinku pod povrchom. Nikdy by som to nepovedala, ale pomôže vám obyčajný peroxid vodíka – ten 3%-tný.

Pripravte si roztok vody a peroxidu v pomere 1:30 – tak sa odporúča oficiálne, ja som dala na 1 liter vody 20 ml peroxidu. Poriadne premiešajte a zalejte rastlinky ku koreňom. Zalievajte pár dní po sebe, v takých intervaloch, ako ste zvyknutí. V mojom prípade by som pripásala efekt tomu, ako keď vyprahnutej rastlinke nalejete po dlhšom čase vodu. Doslova po chvíli vidíte zlepšenie. Samozrejme, na úplnú revitalizáciu treba istý čas – ale ako hovorím, zlepšenie je možné vidieť skutočne skoro!

Jana H.

Najlepšia domáca výživa pre izbové rastliny

Káva a čaj

Keď varíte kávu, usadeninu rozhodne nevyhadzujte, ale vmiešame ju do pôdy vášho črepníka, kde sa z nej uvoľnia do pôdy cenné simulanty. Toto hnojivo je výborné nielen pre kvety, ale napríklad aj na prípravu pôdy pre pestovanie rajčín. Rovnako naložte aj s čajovými vreckami z čaju – predovšetkým z kvalitného bylinkového čaju. Do pôdy ich primiešajte vždy s mierou, aby nezačali hniť.

2. Cukor

Predtým, ako zalejte rastlinu, nasypte do črepníka lyžičku, alebo trochu cukru rozmiešajte v 1 l vody a použite na zalievanie. Takúto zálievku aplikujte raz za dva týždne – v procese kvitnutia, alebo 2x za mesiac, keď je rastlina v aktívnej fáze.

3. Cibuľové šupky

Je dokázané, že cibuľové šupky majú veľmi pozitívny účinok na kvety a kvitnutie. Zálievka vyrobená zo šupiek obsahuje mnoho užitočných zložiek. Veľmi prospešný je recept z cibuľových šupiek na hubenie vošiek.

1 liter šupiek (nádobu s objemom 1 l plnú šupiek) povarte v 2 l vody a potom dajte odstáť na dva dni. Používame na postrek napadnutých kvetov a zeleniny, alebo na podporu kvitnutia – v zriedenej forme ako zálievku.

4. Droždie

Kvasinky obsahujú veľa vitamínov zo skupiny vitamínov B a obsahujú tiež mikroelementy a živiny, ktoré stimulujú rast rastlín. Rozpustite 10 g sušeného droždia v 5 litroch teplej vody, nechajte odstáť a potom zriedený roztok používajte  na zalievanie.

5. Vaječné škrupinky

Škrupina obsahuje veľké množstvo vápnika, ktorý neutralizuje kyslé prostredie. Ak pre vaše rastliny používate minerálne hnojivá, ktoré zvyšujú tvorbu kyseliny, potom je vhodné podávať do črepníka aj vaječné škrupiny. Škrupina sa umyje, usuší a rozomelie, potom sa jednoducho vmiešajú do pôdy – buďte však opatrní pri dávkovaní, pretože škrupina sa v pôde obtiažne rozpadá a do črepníka jej skutočne stačí len málo. Výborným tipom je tiež takéto rastliny zalievať vodou, v ktorej sme vajcia varili.

6. Plátok banánov

Šupa z banánov obsahuje draslík, vápnik a fosfor a preto je pre rastliny ideálna. Ak vložíte banánovú šupu do pôdy, môžeme urýchliť ich rast a kvitnutie. Na hnojenie môžete použiť sušenú banánovú šupu, čerstvú banánovú šupu, alebo rozmixovanú. Banánová šupa je najlepšia pre ruže. Ak chcete, aby sa listy vašich izboviek krásne leskli, stačí ak ich potretie vnútornou časťou banánovej šupy.

7. Drevený popol

Popol z dreva obsahuje draslík, fosfor, horčík, vápnik, železo, zinok a síru, čo z neho robí najúčinnejšiu výživu pre rastliny. Zmiešajte 100 – 150 g popola s vedrom vody a nechajte niekoľko dní stáť. Predtým, ako rastliny zalejeme týmto roztokom, znova premiešajte, pretože popol môže byť usadený na spodku vedra.

8. Nakrájaná pomarančová kôra

Naplňte fľašu s objemom 1 l s cca. 1/3 pomarančovej kôry, a zalejte horúcou vodou tak, aby ste vyplnili objem fľaše. Po 24 hodinách sceďte a zalejte vaše rastliny.

9. Voda z akvária

Táto voda obsahuje veľa živín, ktoré urýchľujú rast rastlín a neutralizujú pH. Keď budete nabudúce čistiť akvárium, myslite na to!

Dnes najobľúbenejšie