Už nikdy ju nebudete musieť zbierať na lúkach: Zázračnú bazu môžete pestovať doma, je to jednoduchšie, ako si myslíte!

Vedeli ste, že bazu čiernu môžete jednoducho pestovať aj v záhrade? Z tohoto prírodného zázraku sa môžete tešiť dosýta a nemusíte nikam chodiť!

Baza čierna (Sambucus nigra) je krík, ktorý na Slovensku rastie voľne najmä na okrajoch ciest, v starých záhradách či rumoviskách. V záhrade ho ľudia radi pestujú pre jeho krásne kvety ale aj plody, ktoré obsahujú množstvo vitamínov. Vďaka svojim liečivým účinkom sa kedysi ľudovo nazýval tiež Pánbožkova apatieka.

Čo obsahujú plody bazy?

– drobné kvietky bazy čiernej obsahujú okrem vitamínu C aj cenné flavonoidy, organické kyseliny, sacharidy, stopy silice a ďalších látok,

– plody bazy obsahujú napr. vitamíny A a C, anthokyanové farbivo, silice, organické kyseliny atď.

Z jej plodov si možno vyrobiť bazovú šťavu, ktorá pomáha pri problémoch s obličkami a mechúrom, tiež podporuje srdcovú činnosť, zmierňuje bolesti a má protizápalové účinky. Plody tiež možno spracovať do sirupov, džemov a rôznych liečivých odvarov. Využiť však možno aj bazové kvietky, ktoré sa vyprážajú v cestíčku, ale využívajú sa aj pri výrobe limonád. Kombinácia kvietkov, plodov a kôry zase slúži na prípravu vynikajúceho čaju.

[notification type=“notification_info“ ]Prečítajte si tiež: Biely zázrak z prírody: Vyrobte si domáci bazový sirup[/notification]

V liečiteľstve sa využívajú dokonca aj vetvičky, ktoré údajne pomáhajú pri bolestiach zubov a to konkrétne jemným žutím. V tomto však treba byť opatrný, pretože podľa odborníkov sa listy a kôra označujú ako potenciálne jedovaté pre svoj obsah kyanogénnych glykozidov. Ďalej v tehotenstve a pri kojení sa žiadnu časť bazy ani preparáty vyrobené z bazy čiernej neodporúča konzumovať.

Ako pestovať bazu

Baza čierna dokáže rásť a prosperovať takmer v každej pôde. Rez si nevyžaduje (niektorí pestovatelia pred zimou aplikujú tzv. spätný rez), ale dobre ho znáša bez ohľadu na jeho rozsah. Radikálnym rezom si preto ľahko udržíte bazu čiernu v želanej výške.

Bazu čiernu si možno vo viacerých odrodách kúpiť v e-shopoch predávajúcich ovocné a okrasné dreviny.

Nemusíte ju však iba kupovať, kvalitné semenáčiky si ľahko vypestujete aj zo zrelých plodov bazy – stačí ich zasadiť do kvetináčov do bežnej záhradnej pôdy asi 2,5 cm hlboko. Kvetináče so semenáčikmi umiestnite vonku na chránenom mieste, keď povyrastú môžete ich jednoducho presadiť na vhodné stanovisko (polotieň).

Množenie z odrezkov

Ďalším spôsobom je množenie z drevnatých odrezkov dlhých asi 30 cm, ktoré stačí napichať do záhonu, a tie ktoré sa ujmú neskôr rozsadiť.

Čo a kedy zberať

– drobné kvietky bazy sa zbierajú v suchom počasí v máji, júni a júli – a to celé súkvetia so stopkou alebo bez stopky,

– plody bazy sa zberajú tesne pred úplným dozretím v auguste a septembri, sušia sa na slnku a po dosušení sa odstopkujú.

Dnes najobľúbenejšie