Hnojivá z obchodu im už nedávam, vďaka rade mojej susedy mám orchidey ako z výstavy: Najsilnejší životobudič pre izbovky máte úplne zdarma!

Často si ani neuvedomujeme, že tie najlepšie veci máme celý čas rovno pod nosom a čo je najlepšie – úplne zadarmo. Rovnako je tomu aj v prípade výživy pre izbové rastliny, o ktorej mi povedala moja suseda. nemala som žiaden dôvod neveriť jej, kedže jej kvety obdivujem už celé roky – či už izbové alebo balkónové rastliny má suverénne najkrajšie. Dlho kvitnú a vydržia jej celé roky, čo sa napríklad nedalo povedať o mojich orchideách, ktoré mi často po odkvitnutí už viac nezakvitli. Som preto rada, že poznám tento lacný zlepšovák, ako im a rovnako aj iným izbovkám dodať silu, energiu a správnu výživu. Odvďačia sa krásnym kvitnutím, ale aj zdravým a pevnými zelenými listami.

zdroj: pixabay

Kúzelná voda na orchideu a ďalšie izbovky

Nejde o nič iné, ako o obyčajnú vodu po namáčaní ryže. Tá voda, ktorú mnohí z nás vylievajú do odtoku je plná vitamínov a živín, ktoré rastlinky potrebujú hlavne v období kvitnutia a rastu. Voda z ryže obsahuje množstvo látok, ktoré nachádzame v kupovaných hnojivách pre rastliny. Sú v nej vitamíny skupiny B (najmä B1 a B2),  „NPK“ prvky (dusík, fosfor, draslík). škroby, tuky, sacharidy, ale aj komplexné živiny, ktoré rastlinka premení na energiu, silu a odolnosť voči škodcom. Vodu môžete pokojne odložiť do chladničky a použiť kedy potrebujete. Orchideu a ďalšie rastlinky zalievame raz za 15-20 dní. Nikdy však nezalievajte so studenou vodou, je potrebné, aby voda mala izbovú teplotu!

Príprava je jednoduchá – ryžu stačí namočiť do vody, nechať chvíľu vylúhovať a následne scediť.

...

Tajomstvo krásnych vlasov

Tajomstvo krásnych vlasov ázijských žien tkvie v obyčajnej ryžovej vode. Pol šálky neuvarejnej ryže dôkladne prepláchnite a vsypte do misky. Zalejte ju 2-3 šálkámi vody a nechajte namočenú 30 minút. Potom si vodu sceďte do inej nádoby a použite na opláchnutie vlasov.

Fermentovanie – podľa výskumov má takto pripravená voda viac antioxidantov, takže by mala viac bojovať proti poškodeniu vlasov aj buniek kože. Postupujte rovnako ako pri namáčaní, no pred scedením ju nechajte aspoň 2 dni stáť pri izbovej teplote a kvasiť. Až potom ju preceďte a použite.

Zázrak pre rastliny v záhrade

Ryžová voda sa radí medzi jedno z najlepších bio-hnojív do vašej záhrady. A pritom s ňou netreba robiť nič špeciálne – stačí ju len zachytiť pri preplachovaní a následne použiť na zalievanie rastlín vo vašej záhrade.

Skutočná výhoda spočíva v tom, že ryžovej vody netreba veľa a netreba ju ani často. Práve naopak, jej účinky sú také výrazné, že platí pravidlo menej je viac. Odporúča sa zalievať ryžovou vodou 1-2 x do týždňa a to len v sezóne. Mimo sezóny, keď rastlinky odpočívajú, ryžová voda by na ne pôsobila zbytočne stimulačne a neodpočinuli by si. Ryžová voda je zázrakom pre rastlinky hlavne v menších dávkach. Za odmenu sa rastliny rýchlo rozbujnejú, zrýchli sa proces kvitnutia aj dozrievania plodov a rastlinky dostanú skutočnú vitamínovú bombu.

V domácnosti

Ryžová voda pohlcuje pachy a dodáva povrchom špeciálny lesk – skúste ňou pretrieť umývadlo, alebo ju použite na umývanie plastových dóz, z ktorých potrebujete dostať zápach. Ryžová voda sa v Japonsku a Číne používa aj na potieranie povrchov zo skla, dodá im nielen lesk bez šmúh,a le škrob zároveň zabezpečí, že okná ostanú dlho v bezchybnom stave.

Dávny liek pre zdravie

Recept z dávnej minulosti

Už v dávnych časoch sa hovorilo o pestrých účinkoch tejto vody nielen na zdravie. Na jej prípravu potrebujeme iba ryžu a vodu. Postupuje sa tak, ako keby ste ju išli variť. Vody však pridajte o niečo viac ako obvykle. Ak zmes zovrie, odlejte ryžovú vodu a použite na pite.

Čo dokáže?

Tento nápoj sa môže piť aj teplý aj studený. Toto sú účinky:

Zlepšuje krvný tlak,

Zvyšuje koncentráciu zdraviu prospešných sacharidov v tele,

Potláča pocit hladu,

Hojí gastroenteritídu,

Upokojuje trávenie,

Prečisťuje pokožku,

Pomáha proti pórom na tvári,

Prospešná je pre vlasy – sú zdravšie a lesklejšie,

Lepšia ako drahé kozmetické prípravky

Voda z ryže je vynikajúcim pomocníkom v oblasti starostlivosti o vlasy a pleti. Po bežnom umytí vlasov si vodou z ryže vlasy prepláchnite. Ryžová voda obsahuje množstvo minerálov a živín, ktoré vlasom dodajú prirodzené zdravie, lesk a pružnosť. Rovnako blahodárne pôsobí voda z ryže aj na pokožku, ktorú zanecháva jemnú a hladkú. Okrem toho je to najúčinnejšie prírodné tonikum, pomáha uvoľňovať póry a pokožku prirodzene zjemňuje. Tí, ktorí ju používajú pravidelne sa zhodujú, že je účinnejšia ako drahé kozmetické prípravky z obchodu.

Ryžová voda na pleť a vlasy

Potrebujeme:

½ šálky nevarenej ryže

Vodu

Postup:

Ryžu najskôr prepláchneme s 1 šálkou vody, aby sme odstránili nečistoty. Potom ryžu preložíme do misky a zalejeme vodou. Premiešame rukami, aby sa voda zakalila (to pomôžeme vitamínom a minerálom, aby sa rýchlejšie uvolnili do vody) a necháme 10-15 minút odstáť.

Vodu následne scedíme a zachytíme do samostatnej nádoby. Môžeme okamžite používať na opláchnutie vlasov alebo pokožky.