zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Zázračná bylinka proti vírusom, kašľu a prechladnutiu: Na tento účinok sa nechytajú ani sirupy z lekárne!

Mäta má blahodarné účinky nielen na trávenie a žalúdočné problémy. Mätový čaj vypitý pred jedlom podporí chuť do jedla, po zas uľahčí trávenie. Využijete ju pri prechladnutí, ale aj na výplachy ústnej dutiny. Herpes ošetrený v počiatočnej fáze neprepukne v plnej miere.

Existuje 10 minerálne vlastnosti mäty ktoré len málo ľudí vedia

Na prechladnutie a vírusy

Počas epidémie chrípky a nádchy je šálka mätového čaju a mätový sirup spoľahlivým pomocníkom. Mentol, ktorý je obsiahnutý v jej zložení , uľahčuje dýchanie pri prechladnutí, uľavuje od bolesti v hlave, spriechodnňuje dýchacie cesty. K príprave čaju je potrebné, aby bola počas lúhovania šálka prikrytá handričkou. Malá lyžička sušených listov sa zaleje pohárom vriacej vody. Pohár prikryjeme a necháme pár minút lúhovať.

Posilňuje srdce

Čaj s mätou a medom je užitočný pri ochoreniach srdca ciev (používa sa ako podporná liečba). Zlepšuje srdcový rytmus podporuje zdravie celej cievnej sústavy.

Pre zdravie žien

Mnoho žien ocení šálku mätového čaju, alebo mätovú limonádu. Počas menštruácie pomáha znižovať bolesť , majú analgetický účinok. Mužom sa väčšie dávky mätového čaju neodporúčajú, pretože môžu znížiť hladinu mužských hormónov .

Počas tehotenstva

Už pred mnohými rokmi sa pitie čaju s mätou považovalo za najlepšiu zbraň pred toxikózou pre tehotnéAle s čajom to nepreháňajte, môže znížiť proces lakácie – nie viac, ako 1 šálku 2-3 x do týždňa.

10 užitočných vlastností mäty, ktoré málokto vie

Stratíte hmotnosť

Nápoj s mätou je schopný potlačiť smäd , ale tiež je výborný na doplnenie tekutín v tele . Tiež to pomáha znižovať pocit hladu. Zloženie mäty obsahujú esenciálne oleje , ktoré pomáhajú otupiť hlad . Ak chcete schudnúť , potom čaj s mätou, alebo voda s mätou je tou pravou voľbou.  Mnoho odborníkov na výživu odporúča v prípade chudnutia siahnuť aj po mäte.

Zlepšenie trávenia

Mätový čaj chráni pred pálením záhy zlepšuje fungovanie čreva.

Zbavte sa bolesti zubov

Čaj s mätou používaný na vyplachovanie ústnej dutiny pomôže zbaviť sa stomatitídy a zmierniť bolesť zubov.

10 užitočných vlastností mäty, ktoré málokto vie

Upokojujúci účinok

Mätový čaj je schopný upokojiť nervy relaxovať chráni negatívne vplyvy na orgaanizmus.

Na migrény

Mnoho ľudových liečiteľov odporučuje čaj mätou používať na upokojenie bolesti hlavy .

Zlepšuje stav pokožky

Zloženie mäty má antibakteriálny účinok a je široko používaná k zlepšeniu stavu pokožky. Odvar z mäty pomáha zmierniť svrbenie , zápaly a vyrážky.

Mätový sirup proti kašľu a na dobré trávenie

Domáci mätový sirup na dobré trávenie, proti kašľu a do letných limonád: Môžu ho aj cukrovkári!

Potrebujeme:

70 – 100 g mäty (na 1 l vody)

500 g kryštálového cukru

20 g kyseliny citrónovej

Verzia pre cukrárov:

Kryštálový cukor nahradíme 250 g fruktózy pre diabetikov

Postup:

Mätu aj s kvetmi vložíme do vhodnej nádoby, zalejeme prevarenou, teplou vodou v ktorej sme rozmiešali cukor s kyselinou citrónovou. Necháme lúhovať nie na priamom slnku a sem-tam premiešame.

Potom precedíme a buď skladujeme v chladničke, alebo môžeme sterilizovať a uchovať aj na celý rok. Stačí len 15 minút. Verzia pre cukrovkárov je iná len v tom, že cukor nahradíme fruktózou, inak je postup rovnaký.

Mätový repelent

Príjemné bylinkové vône kliešťom skrátka nevoňajú. Zatiaľ čo vy si mätu vychutnávate v mojite, čaji alebo cukríkoch, pre kliešte je vôňa mentolu priam odporná. Život im preto znepríjemní repelent z 20 kvapiek mätového oleja a dvoch hrnčekov vody.

Mätová tinktúra a mätový olej

Zavädnuté lístočky mäty naložíme do kvalitného rastlinného oleja a macerujeme asi 14 dní na slnečnom mieste. Občas premiešame, potom precedíme. Zavädnuté znamená, že sú ponechané na vzduchu približne pol dňa.

Olej používame na jemné premasírovanie svalov – tie pri bolestiach hlavy, potieranie chrbta a hrudníka pri zahlienení, alebo nádche a kašli. Mätový olej poteší aj vašu pokožku. Pomáha upokojovať kožné neduhy a môžete si z neho urobiť aj masáž hlavy – prekrví kožu a osvieži vlasové korienky.

Ako výborná prevencia pôsobí mätová tinktúra. Hrsť mätových lístočkov zalejeme kvalitným alkoholom a necháme za oknom na slnečnom mieste macerovať asi 1 mesiac. Občas premiešame a potom zlejeme.

Tinktúru užívame asi 20 kvapiek 3x denne pri bolestiach hlavy, hrdla, pri nadúvaní, kašli, nespavosti, pre podporu dobrej funkcie pečene, pankreasu a močových ciest. Opäť odporúčam prekonzultovať užívanie tinktúry s lekárom.

Pokiaľ chcete z tinktúry odstrániť alkohol, stačí ju nakvapkať do horúceho čaju alebo do vody, alkohol sa rýchlo vyparí.

 

Najlepšie tipy pre zdravie