Zázračná bylinka, ktorá celkom nahradí cukor: Takto jednoducho ju vypestujete a rozmnožíte!

Sladký zázrak z parapety: Táto bylinka celkom nahradí cukor, pozrite sa, ako jednoducho ju môžete pestovať doma!

Biely cukor je zodpovedný za množstvo civilizačných chorôb a problémov. Nie nadarmo sa mu hovorí aj biely alebo sladký zabijak.

Vzdať sa sladkého je však ťažšie, ako sa môže zdať. Všade naokolo na nás číhajú sladké nástrahy, ktorým je veľmi ťažké odolávať. Sladké však zo svojho života nemusíte vôbec úplne vylúčiť, práve naopak. Ukážeme vám jednoduchý domáci tip, ako cukor skvele nahradiť zdravou a bezpečnou alternatívou – sladkou bylinkou Stéviou.

Stévia je nenápadná zelená bylinka pochádzajúca z Južnej Ameriky. Hoci neobsahuje žiadne kalórie, je až 300krát sladšia ako biely cukor – sacharóza. Dokonca, Stévia ako náhrada cukru je vhodná aj pre pacientov trpiacich cukrovkou. Na rozdiel od sachorózy nespôsobuje zubné kazy a kazivosť zubov, práve naopak, je to skvelá prevencia proti zubným problémom a z lístkov Stévie si dokonca môžete vyrobiť ústnu vodu. Aby ste si vedeli predstaviť sladkú silu tejto bylinky, na osladenie celej kanvice čaju vám postačia dva najemno nasekané lístky Stévie.

A čo je najlepšie, jednoducho si ju vypestujete u vás doma, na parapete. Môžete to vyskúšať zo semienok, alebo odrezkov dospelej rastliny.

Pestovanie zo semienok

Semienka Stévie nájdete v každom záhradkárstve. Nájdete ich pod názvom Stévia sladká a ich pestovanie je skutočne jednoduché. V balení sa zväčša nachádza 5 semienok, ktoré naklíčite podobne, ako iné semienka na vlhkej vate. Vyklíčené semienka jednoducho presadíme do menších kvetináčov na bylinky. Ideálny substrát na pestovanie sa skladá z 2/3 substrátu na bylinky a 1/3 substrátu na výsev a množenie rastlín. Do substrátu môžeme primiešať piesok, je to vhodné na prevzdušnenie. Tento substrát je ideálny aj na zakorenenie odrezkov Stévie.

Vhodný na pestovanie je polotien, ale čím častejšie rastlinku vystavíte slnečným lúčom, tým budú lístky sladšie. Rastlinku zalievame rovanako ako iné bylinky, pôda by nemala byť nikdy celkom suchá. V lete môžete pestovať Stéviu aj v záhone, ale na jeseň je potrebné premiestniť ju do interiéru, neznesie teploty menej ako 10 stupňov.

Pestovanie z odrezkov

Vždy si vyberajte mladé, silné výhonky, ktoré sú dostatočne veľké. Výhonky odrežeme ostrým nožom a ošetríme stimulátorom zakoreňovania. Potom jednoducho vložíme do diery, ktorú sme si vytvorili v substráte. Na vrch kvetináča preložte priehľadný plastový vrchnák od kupovaných cherry paradajok – vyrobíte tak akýsi mini skleník, v ktorom rastlinka porastie rýchlejšie.

Zber lístkov:

Lístky zbierame vždy 1x za mesiac a to jednoducho tak, že rastlinku otrháme. Lístky veľmi skoro dorastú a na ďalší mesiac budeme mať opäť záplavu sladkých lístkov. Lístky môžeme vysušiť a zomlieť alebo čerstvé, ktoré nasekáme alebo natrháme najemno. Pridávame do dezertov alebo nápojov. So sladením buďte však opatrní, Stévia ej skutočne veľmi veľmi sladká.

Dnes najobľúbenejšie